IN4S

IN4S portal

I Interpol u istrazi prodaje srpskih fudbalera?

1 min read

fudbaleri

Posebno se ispituje prodaja Aleksandra Mitrovića u Anderleht i Filipa Markovića u Benfiku, jer je nejasno ko je i koliko novca od toga zaradio

Radna grupa Uprave kriminalističke policije nastavila je da istražuje da li je bilo finansijskih malverzacija u fudbalskim klubovima Crvena zvezda i Partizan. Kako saznajemo, istraga je posebno usmerena na ispitivanje prodaje dvojice dojučerašnjih fudbalera Partizana Aleksandra Mitrovića i Filipa Markovića. Nastavilase i istraga u vezi sa tokovima novca Zvezde i Partizana, koji uprkos višemilionskim iznosima od prodaje svojih igrača grcaju u dugovima. Nezvanično, zatražiće se i podaci od Interpola o transferima fudbalera dva najveća srpska kluba, jer podaci o prodatim igračima u Srbiji su umanjeni u odnosu na one brojeve koje navode inostrani klubovi u koje su fudbaleri otišli.

Pored transfera, na proveri su i sponzorski ugovori, krediti koje su klubovi podizali, plaćanje poreza i drugih dažbina, kao i načini na koje su klubovi trošili dobijeni novac. Naši izvori tvrde da je reč o pretkrivičnom postupku i da će tek posle sveobuhvatne istrage i prikupljanja podataka na tužilaštvu biti da odluči da li će podneti krivične prijave i protiv koga.

Iako su oba kluba „na tapetu” policije, istraga se zahuktava naročito u Partizanu, zbog čega je u prostorijama policije na informativnom razgovoru u proteklih deset dana bilo nekoliko čelnika ovog kluba. U policiji nisu mogli da otkriju imena osoba koje su saslušane, ali nam je potvrđeno da je inspektore zanimala prodaja Filipa Markovićaportugalskom klubuBenfika. Nejasno je ko je i koliko novca od toga zaradio, jer je sporno čiji je on igrač u trenutku prodaje zapravo bio.

Prema Fudbalskom savezu Beograda (FSB) Marković je bio igrač Partizana, dok u taboru crno-belih tvrde da je bio amater u Teleoptiku i da je u portugalsku Benfiku otišao bez obeštećenja. To znači da je po FSB-u, Partizan uzeo novac od prodaje Markovića ili je bar to trebalo, dok crno-beli negiraju.

Da nešto u prodaji fudbalera u Partizanu ne štima kako treba, potvrđuje donekle i transfer Aleksandra Mitrovića u Anderleht, početkom avgusta ove godine, o kojem se policija takođe interesuje. Prvo nije bilo jasno za koliko je novca uopšte Mitrović prodat briselskom klubu, jer je prema jednoj informaciji to bilo 3,5 miliona evra, prema drugoj pet miliona (saopštenje kluba), da bi na kraju predsednik Partizana Dragan Đurić izjavio da je ukupno zarađeno 4,2 milionaevra.

Prodaja Mitrovića dovela je i do raskola u upravi Partizana, jer se pojedinci, među kojima je bio i Albert Nađ, sportski direktor Partizana nisu slagali sa Draganom Đurićem, predsednikom kluba i odlukom Upravnog odbora. Nađ je nedavno boravio i u prostorijama policije, gde je, kako je rekao novinarima, sa inspektorima pričao „o mnogim temama”, ali da nikoga nije optužio niti podneo krivičnu prijavu.

Pretpostavlja se da je upravo Nađ mogao policiji da pruži informacije u vezi sa prodajom fudbalera, budući da je on, kao sportski direktor za to i zadužen. Ipak veću snagu u tom smislu od njega imaju UO kluba i predsednik, koji mogu da donesu odluku i mimo njegovog mišljenja. Nađ je u nekoliko navrata, posle određenih utakmica iz kojih je Partizan izlazio poražen, novinarima govorio da će uskoro u javnosti sve obelodaniti, misleći na malverzacije u klubu. U policiji, nismo dobili potvrdu da je Nađ inspektorima predočio neregularnosti u vezi sa transferima igrača.

Prethodno je, podsetimo, u medijima objavljeno da je Nađ bio u policiji, jer je Đurić navodno poslao navijače da mu prete zbog njegovog neslaganja u vezi sa prodajom Mitrovića.

Ovo je dovelo i do sve glasnijih spekulacija u vezi sa tim ko je uzeo novac od transfera Mitrovića i zbog čega on nije prodat drugim klubovima pod mnogo povoljnijim uslovima i za veći iznos.

Đurić je objašnjavaju prodaju Mitrovića na TV Kopernikus rekao: „Mitrovićevi roditelji su siromašni i oni su pregovarali i dogovorili se s Anderlehtom. Nismo hteli da ga prodamo, ali oni su u tome videli spas. Naša ideja bila je da uradimo isto što smo učinili s Lazarom Markovićem. Da ga prodamo, a da ostane još godinu dana u klubu. Od tih para smo živeli. S Mitrovićem nismo uspeli.”

Pored toga, u Partizanu su pod proverom i transferi iz vremena Žarka Zečevića i Nenada Bjekovića.

Kako je naš list ranije objavio, policija sumnja da je od transfera fudbalera Crvene zvezde i Partizana nestalo oko 50 miliona evra, dok je država oštećena za višemilionske iznose na ime poreza. Prema istraživanju koje je „Politika” objavila, Partizan je za poslednjih 10 sezona zaradio na transferima 88 miliona evra, dok je Crvena zvezda u istom periodu inkasirala 68 miliona evra.

Sa druge strane, policija, podsetimo, istražuje i Fudbalski savez Srbije (FSS). Ovu istragu vode pripadnici Službe za borbu protiv organizovanog kriminala, u saradnji sa specijalnim tužilaštvom, a počeli su sa proverom raznih prijava protiv FSS.

Rezultati obe policijske istrage očekuju se u narednim nedeljama.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *