IN4S

IN4S portal

(INTERVJU) Dr Jelena Borovinić Bojović: Nova godina i nova politička energija; Podgorica kao predvodnik demokratskih promjena

1 min read

Jelena Borovinić Bojović

Prošlo je nešto više od pola godine od kada podgoričkim parlamentom predsjedava dr Jelena Borovinić Bojović, bivša ministarka zdravlja i liderka liste Za budućnost Podgorice. Izbor Srpkinje na mjesto predsjednice Skupštine Glavnog grada, i izbor Srbina na mjesto predsjednika Skupštine Crne Gore, nisu rezultirali u to da Podgorica i Crna Gora budu „prebačene“ u Čačak, kako se to u šalama i parodijama, pisalo na društvenim mrežama u vidu odgovora propagandi bivšeg režima.

Štaviše, kada je u pitanju  skupština kojom predsjedava naša današnja sagovornica, njene osnovne karakteristike postale su otvorenost, pristupačnost i demokratičnost.

Gradska skupština Podgorice danas je otvorenija nego ranije. Koliko ste zadovoljni dosadašnjim radom, u ovih prvih, nepunih godinu dana Vašeg predsjedavanja?

Sjednice podgoričkog parlamenta su veoma dinamične, karakteriše ih velika zainteresovanost javnosti i direktni prenosi, a inicijative od strane – i pozicije i opozicije – dobijaju prostor. Ja po potrebi vršim i ulogu „saobraćajca na raskrsnici“, vodeći računa da ideje sa svih strana ostvare protok i da nema sudara i zastoja. U početku je bilo malo turbulencija, dok su se predstavnici bivše vlasti navikli na opozicioni status, a sada je to već mnogo bolje. Energiju trošimo na rešavanje infrastrukturnih, saobraćajnih, komunalnih izazova, kao i na razvoj kulture i ozdravljenje političkih i međuljudskih odnosa. To je proces traje. Naša kolebljivost ili nepokolebljivost biće mjera naše zrelosti i spremnosti da služimo interesima građana.

Tokom krize na temu formiranja vlade, isticali ste u više navrata da Podgorica treba bude paradigma za državni nivo. Da li je na kraju model formiranja vlasti u Podgorici poslužio kao primer za državni nivo?

Formiranje vlasti u Podgorici predstavljalo je test političke zrelosti demokratskih snaga i demonstraciju volje da se izvrši politička inkluzija, odnosno da sve stranke pobjednice učestvuju u procesu donošenja odluka na nivou vlasti. To je bio istinski demokratski iskorak ali i izvršavanje obaveze prema građanima jer su rezultati predstavljali kraj monopola jedne partije i početak nove, demokratske epohe. Danas u vršenju vlasti u Glavnog gradu učestvuje nekoliko koalicija odnosno preko deset političkih stranaka demokratske orjentacije. Prevazilaženje razlika i sujeta, uspostavljanje efikasne komunikacije i sklapanje dogovora – sve su to karakteristike „podgoričkog modela“. Naš grad danas personifikuje ideju uključivanja svih demokratskih snaga u procese odlučivanje i njihovu ravnopravnu zastupljenost. To u praksi znači insistiranje na programskim sličnostima, a ne na razlikama. I to je najbliže onome što kolokvijalno zovemo „dogovor sa građanima“. Na državnom nivou je to djelimično sprovedeno, rekla bih onoliko koliko je bilo dovoljno da se demokratski procesi započeti 30. avgusta 2020. nastave. Izborom gospodina Mandića za prvog čovjeka crnogorskog parlamenta učinjen je taj prvi veliki demokratski korak, a vjerujem da će direktnom integracijom predstavnika koalicije Za budućnost Crne Gore i srpskih političara uopšte u izvršnu vlast, ta ideja biti u potpunosti realizovana. I da ćemo period političke diskriminacije ostaviti iza nas.

Lokalna javnost posebno je pokazala interesovanje za odluku o mjesnim zajednicama, koja još nije donijeta. Zašto?

Predstoji nam izrada novog Zakona o Glavnom gradu, a kao što znate, niži akti proizilaze iz viših. Odluka o mjesnim zajednicama biće sigurno jedan od najvažnijih normativnih akata koji će se donijeti tokom mandata ovog saziva Skupštine Glavnog grada. To je važno pitanje koje se odnosi na same temelje demokratije i zaslužuje temeljan pristup. Mi smo formirali komisiju, koju pored stručnjaka, čine i svi šefovi odborničkih klubova Skupštine Glavnog grada. Za takav pristup pripremi Odluke o mjesnim zajednicama odlučili smo se upravo iz razloga što želimo da krajnji rezultat proistekne iz inkluzivnosti i najboljih demokratskih praksi. Naš cilj je da mjesne zajednice budu mjesta gdje će građani istinski odlučivati o svojim potrebama i interesima na mikro nivou, a ne partijske mikro-ćelije. Stanovnici podgoričkih naselja ne treba da budu nijemi svedoci, nego akteri promjena koje se događaju u kraju u kojem žive. Potrudićemo se obezbijedimo najbolji pravni okvir koji će im to i omogućiti. Političke volje ne fali.

Jelena Borovinić Bojović

Na polju kulture ste takođe veoma aktivni. Najavili ste postavljanje biste rođenom Podgoričaninu i našem čuvenom piscu Borislavu Pekiću, kao i ustanovljenje festivala pozorišne režije?

Kada govorimo o ulozi i značaju kulture u društvu, istorija nas uči da su kulturno razvijena društva uvijek bila ona koja su ekonomski prosperitetna. Vjerujem da će i kod nas sa porastom životnog standarda, na čemu naporno radimo, i kultura početi da zauzima mjesto koje joj pripada. U mom ličnom životu kultura igra veliku ulogu, pa sam tako spremna da i na društvenom planu, ne samo podržim dobre ideje i predloge, već i da dam doprinos svojim inicijativama na polju kulture. Dvije ste već pomenuli – podizanje spomenika Borislavu Pekiću i uspostavljanje festivala pozorišne režije koji će nositi ime našeg Podgoričanina, sjajnog režisera Jagoša Markovića, što je, na moje zadovoljstvo, naišlo na veliku podršku u pozorišnim krugovima. Inicirala sam i prevođenje jedne knjige za koju očekujem da će biti izuzetno interesantna našim građanima i u Podgorici i širom Crne Gore. Ono što je važno jeste da se kulturom bavimo konzistentno i u kontinuitetu.

Kako vidite svoju ulogu, predsjednice Skupštine Glavnog grada u kontekstu jačanja lokalne demokratije?

Kroz uspostavljanje i puno oživljavanje kulture dijaloga i ambicije da naš lokalni parlament bude mali hram demokratije. Posvećena sam uspostavljanju uravnoteženog i ujednačenog protoka ideja, predloga, inicijativa. Recimo, ja sam lično žestoko napadana od strane DPS i bivše vlasti, prije svega od strane nekih njima lokalnih medija ali me to neće omesti u namjeri da budem predsjednica Skupštine u kojoj djeluju su predstavnici – svih građana. Takođe, želim da pričamo o prioritetima Podgorice, a ne o prioritetima bilo čije lične ambicije, uključujući i moju. Za mene procedure nisu sredstvo sabotaže, nego instrument sprovođenja ideja. I pružiću legitiman otpor eventualnim pokušajima da će lokalna skupština pretvara u poligon za niske političke pobude, kakvih za sada zaista skoro da nema. I na kraju, a možda i najvažnije, jeste ideja da gradski parlament ne bude marginalizovan, da se njegov značaj oživi, da njegov rad bude potpuno otvoren i praćen. Interesovanje za rad parlamenta je mnogo veće danas nego što je bilo i ranijih godina. Činjenica da novu vlast čini veliki broj političkih subjekata, donijela nam je povećano interesovanje građana, osjećaj da su zastupljeni svi, i da se svi pitamo, na ovaj ili onaj način, a u skladu sa izbornim rezultatima. Otuda sam i ja lično veoma aktivna i prisutna u brojnim aktivnostima, čime šaljem poruku Gradska skupština je prisutna, otvorena, zainteresovana, i ona neće biti obična mašina za glasanje, nego istinska produžena ruka građana i građanki Podgorice.

Vaša prva zvanična posjeta kao predsjednice Skupštine Glavnog grada bila je Beogradu. Da li i u budućnosti možemo očekivati snažnu saradnju Beograda i Podgorice?

Moja posjeta Beogradu bila je, ne samo na moje lično, već i na zadovoljstvo većine građana Podgorice. Beograd i Podgorica prošli su jedan period krize koji je bio rezultat bivših politika koje su iza nas. Sada je vrijeme da obnovimo odnose i radimo na ostvarivanju zajedničkih interesa na svim poljima. Novoj politici inspiracija neće biti bliska prošlost, koja je samo vremenski bliska, već dugotrajna istorija dobrih odnosa. To je stvar kontinuiteta koji će biti obogaćen i ojačan novim idejama.

Kakva su Vam očekivanja za 2024. godinu?

Nova godina i nova politička energija. Nadam se uspostavljanju potpune političke stabilizacije i zajedničkom posvećivanje rešavanju problema. To ne znači da će faliti dinamike, naprotiv, sastavni dio demokratskih procesa jesu političke polemike. Važno je da one ne budu demagoške, propagande, već da budu izraz istinske volje da se nađu najbolji modeli za podizanje nivoa životnog standarda. U tom duhu i uvjerenju da su duhovna i moralna snaga najvažnije za dobrobit i zdravlje jednog društva, Vašim čitaocima i svim građanima i građanima Podgorice i Crne Gore želim srećne novogodišnje i predstojeće Božićne praznike.

 

Podjelite tekst putem:

1 thoughts on “(INTERVJU) Dr Jelena Borovinić Bojović: Nova godina i nova politička energija; Podgorica kao predvodnik demokratskih promjena

  1. Sto ne micesDPS kadrove iz opstinskih preduzeca sto ne provjeravas kupljene diplome u opstinskim preduzecima sto ne radis nesto nista ne radis samo koketiras pred kamerama nije to posa jelena

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net