(ИНТЕРВЈУ) Ивановић: Будви су потребна јасна стратешка опредјељења и транспарентне политике које унапријеђују цјелокупни друштвени амбијент
1 min read„Будви су потребни одлучни људи, јасна стратешка опредјељења и транспарентне политике које унапријеђују цјелокупни друштвени амбијент. Ми имамо јасне ставове, остављамо просторе за договоре, уважавамо своје опоненте и бринемо о интересима грађана. То показује свако лице са наше листе својим дјеловањем било у заједници, политици или негдје друго и спремно је да брине о и заступа јавни интерес„, рекао је за портал ИН4С Иван Ивановић, носилац листе Будванске УРЕ, “Може Будва, може Црна Гора“.
Он је додао да политичке инклузивности су оне које промовишу у сваком друштвеном сегменту и зато, како каже, знају да ће грађани изабрати оне који могу да их без изузетака заступају.
Шта Вас је мотивисало да се нађете на челу листе “Може Будва може Црна Гора”?
Осјећам велику жељу, потребу и енергију да помогнем граду у коме сам се родио, одрастао, граду којег волим и за који сам убјеђен да може боље.
Који су главни проблеми Будве?
Будва се годинама суочава са просторном деструкцијом, због које је значајно опао квалитет живота грађана. Недостатак пракинг простора, уски или непостојећи тротоари, неприлагођеност простора за кретање ОСИ, затрпани атмосферски канали због којих плави град услије прве обилније кише.
Лоши плански документи и селективна примјена закона условили су преизградјеност, а уједно и недостатак важних инфраструктурних објеката попут нових школа, вртића, паркинга, спортских терена, зелених И површина за рекреацију.
Пљачкашка приватизација је амбијентално, урбанистички и културно осиромашила развојне потенцијале, те су се ријетке зелене оазе претварале у пренатрпане бетонске комплексе попут Завале, дивљу градњу попут оне на Острву Св. Никола или неамбијенталне громаде попут Авале. Цитадела је под скоро мистичним условима из општинског прешла у приватно власништво, а поред тога што општина није у огућности да валоризује њен културно-историјски потенцијал, ни локални фестивал са значајном међународном репутацијом, као што је “Град театар”, своје програме реализује на бројним импровизованим локацијама широм општине, у готово номадском стилу.
Друштвена апатија која је завладала последњих десетак и више година, довела је до тога да упркос бројним скоро чаробним својствима будванске шкоље, људи живе једним хаотичним темпом живота, од убрзаног и скоро немогућег љети када се треба потрудити око сваког госта до зиме у којој превисе неискоришћеног времена доводи до бројних психо-физичких поремећаја.
Оно што посебно треба да нас зебрине је чињеница да Будва више није трајно животно опредејљеје миграната, скоро је једнак број оних који се годишње одселе И оних који се доселе у Будву. Треба да се запитамо какве услове ивота стварамо, какве социјалне политике нудимо и каквом тржишту рада тежимо.
Дугорочни планови за економску обнову Будве, али И њен развој? На чему се базира изборни програм?
Полазећи од принципа јавног интереса у креирању локалних политика, као одговор како да искористимо велике потенцијале које имамо, изградимо напредно друштво независних и јаких институција, једнаких шанси за све, уједно промовишући слободу за свакога и одговорност према јавном добру као ултимативне вриједности, наш изборни програм посебно апострофира вриједности којима се онемогућава интересним групама да господаре простором и ресурима. То подразумијева одговорно планирање, ефикасну администрацију, оптимизацију броја запослених, свеобухватну социјалну политику која третира и боље услове образовања, здравствене заштите, рјешавање стамбених питања осјетљивих група, подстицајне мјере за развој пољопривреде и руралног туризма, елиминисање бизнис баријера кроз дигитализацију сервиса и транспарентност пословања, одрживо управљање имовином, креирање бољих услова за примарну и секундарну здравствену заштиту, очување градских амбијенталних цјелина и валоризацију културно-историјских потенцијала.
Да ли би и колико локални избори у Будви могли утицати касније и на предсједничке и парламентарне изборе? Кампања ће сигурно бити тешка, какве резултате очекујете?
УРА је у Будви омогућила смјену ДПС 2016. године, што се касније догодило и на државном нивоу. Локални избори су важни јер одржавају задовољство односно незадовољство микроцјелина политичким манирима и праксама, јер су резултати свих политика и локалних и државних најочигледнији у локалним заједницама. Распуштање локалног парламента у Будви у условима када су два конституента могла лежерно формирати власт указује да политички субјекти морају мијењати своје понашање, јер грађани су јасно рекли шта не желе. Не желе централизовано одлучивање, неприницпијелне ставове који ће се мијењати када се промјени центар моћи, некомпетентне лидере и руководиоце.
Ура нуди политику помирења, дијалог, компромисе, али и принципијелност у циљу остваривања општих интереса. Знамо да грађани то препознају и да ће указати повјерење Ури која ове вриједности промовише начином свога дјеловања.
Који су једини политички противници Ваше изборне листе и са ким нема постизборне сарадње?
Свака партија у другима види политичке противнике. Међутим, линије раздвајања су сваким даном све тање, јер више нико не може остварити апсолутну власт. То је најбоље што се црногорском друштву догодило након 30. Августа. Управо због тога потребно је креирати простор за сарадњу реториком којом се политички опоненти неће трајно одбацивати, већ ће кроз своје идеолошке или стратешке циљеве налазити заједнички именитељ за остваривање стабилне четворогодишње власти.
Да ли политичке турбуленције које су насталепослије 30. августа могу утицати на излазност грађана Будве на локалним изборима?
Могу и то је очекивано. Воља и снага грађана за одбацивање старог режима је заштитини знак прошлих избора и то је довело до озбиљнијег односа грађана према сопственом гласу. Сада очекујемо знатно мањи ентузијазам будући да је глас против ДПС-а уједно био и глас за бројне праксе које су остале непромијењене након 30 августа, а које између осталог нису значиле И ДПС-ово тотално развлашћовање.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: