Iran će Asada braniti i oružjem
Američki obaveštajci tvrde da su presreli naređenje koje je iz Irana poslato militantnim elementima u Iraku da u slučaju američke intervencije u Siriji izvedu napad na ambasadu SAD u Bagdadu i druge američke ciljeve. Vašington strahuje da bi istovremeno i islamistički pokret Hezbolah u Libanu mogao da napadne američku ambasadu u Bejrutu.
List “Volstrit džurnal” piše da se američka vojska trudi da proceni sve moguće udare koji bi mogli da uslede u slučaju intervencije koju Barak Obama, predsednik SAD, želi da izvede protiv snaga Bašara el Asada, sirijskog predsednika optuženog za upotrebu hemijskog oružja protiv civila u građanskom ratu. Pažnja Pentagona usredsređena je pre svega na Iran, kao glavnog Asadovog saveznika u regionu, čiji mali i brzi brodovi mogu da predstavljaju opasnost po američke ratne brodove u Persijskom zalivu, ali i na Hezbolah, čiji su borci spremni da brane Damask.
Prema tvrdnjama sirijskih pobunjenika, iranski borci i borci Hezbolaha već ratuju na strani Asada u građanskom ratu. Savet bezbednosti UN u julu je već upozorio zvaničnike Hezbolaha da se ne mešaju u rat u Siriji, a libanski ambasador u UN obećao je da će granica sa Sirijom biti kontrolisana.
Pored Irana i Hezbolaha kao glavnih saveznika, Asad u napetoj situaciji oko Sirije može da računa i na podršku Rusije i Kine.
- Da li ćemo pomagati Siriji (u slučaju spoljne agresije)? Hoćemo – uverljivo je juče rekao ruski predsednik Vladimir Putin.
Rusija je upozorila SAD da sa liste ciljeva u slučaju napada na Siriju skinu hemijski arsenal te zemlje. „S naročitom zabrinutošću gledamo na činjenicu da su vojni infrastrukturni objekti koji čuvaju integritet i bezbednost sirijskog hemijskog arsenala među mogućim ciljevima vojnih udara“, stoji u saopštenju ruskog Ministarstva spoljnih poslova.
Si Đinping, kineski predsednik, juče je rekao svom američkom kolegi Baraku Obami da kriza u Siriji treba da se reši političkim putem, a ne vojnim napadom.
- Političko rešenje je jedini pravi izlaz za sirijsku krizu i vojni napad ne može da reši problem iz korena. Očekujemo da će neke zemlje još jednom da razmisle pre nego što preduzmu akciju – naveo je Si.
Kineski i američki predsednik razgovarali su na marginama dvodnevnog samita G20 koji je juče završen u Sankt Peterburgu.