Irski predsednik potpisao Zakon o zločinima iz mržnje, koji priznaje 72 pola i transrodne osobe
1 min readDana 29. oktobra 2024. godine, 83-godišnji irski predsednik Majkl D. Higins potpisao je Zakon o zločinima iz mržnje. To se dogodilo nakon što je irski Parlament većinom glasova (78 za, 52 protiv) usvojio odgovarajući predlog zakona.
Među pet predloga zakona koji su 23. oktobra uveče za manje od šest sati doneti u Predstavničkom domu (Donjem domu Parlamenta), što je proces koji obično traje nekoliko nedelja, bio je i ovaj predlog zakona kojim se „pol“ definiše kao biološki ili društveni pol osobe, koji osoba preferira ili se sa njim identifikuje (ovo podrazumeva i transrodne osobe), kao i pol koji nije muški ili ženski.
Dok se o zakonu raspravljalo u Senatu (Gornjem domu Parlamenta), senatorka Šaron Keoghan je pročitala spisak od 72 pola koji su sada dobili zakonsku snagu, a trebalo joj je punih 25 minuta da sastavi punu listu, izveštavaju Evropski konzervativci.
Pored priznavanja 72 roda, novi zakon takođe kriminalizuje „izražavanje mržnje prema etničkim, seksualnim i rodnim grupama“. Jednom rečju, negovanje tradicionalnih vrednosti u ovoj zemlji, gde još uvek ima mnogo praktikujućih katolika, postaje krivično delo.
Usvajanje zakona usledilo je nakon najave ministarke pravde Helen Mekenti da će u zakon uvesti element zločina iz mržnje. Ona je ranije više puta govorila da je potrebno „poslati vrlo jasnu poruku da se mržnja i nasilje neće tolerisati u našem društvu“.
„Po mom mišljenju, moramo da ažuriramo naš Zakon iz 1989. Apsolutno sam uveren da bi ovo trebalo da bude sledeća tačka našeg dnevnog reda. Želeo bih da uredimo da se zabrana zločina iz mržnje po prvi put ugrađuje u zakon. Mi smo prva zemlja u Evropi koja je uvela takvu meru i uveren sam da je to za nas od vitalnog značaja“, rekao je H. Mekenti.
Jedan broj opozicionih političara izrazio je oštre primedbe na zakon. Tako je nezavisni političar Meti Mekgrat rekao da predlog zakona treba „povući“.
„Čemu takva žurba? Žurba sa zakonima obično ne vodi ničemu dobrom“, rekao je on i dodao da je svrha zakona „da pokuša da zaplaši obične građane kako se njihov glas ne bi čuo“.
„Vaša vlast je jedna od najnenarodnijih koje sam video u svom životu. Ne znam zašto osećate takvo neprijateljstvo prema narodu. Igre koje igrate sa njim i zakoni koje donosite ne pomažu ljudima“, zaključio je političar.
„Ovo je loš zakon koji je požurivan poslednjih dana od strane loše vlade“, rekao je poslanik Šin Fejna Met Karti.
„Mi smo bili demokratija poslednjih 100 godina. Šta nije u redu sa tim? Zašto pokušavamo da promenimo ovo? Zašto želimo da ućutkamo ljude, pa čak i da im uskratimo pravo da govore?“ kaže nezavisni poslanik Dani Heli-Rei.
Sa engleskog preveo protođakon Radomir B, Rakić