ISAF je koštao mnogo Crnu Goru
1 min readKomercijalne izjave pojedinaca da je ISAF misija potrebna Crnoj Gori ne treba preozbiljno shvatati, jer činjenice ukazuju na nešto drugo.
“ Poslije trinaest godina američkog i međunarodnog angažovanja u Avganistanu, koji je stajao mnoge ljudske živote i mnogo milijardi dolara i eura, zaključak je nimalo ružičast, a i poslije samita u Velsu NATO ga je izbjegao. Talibani postaju sve jači i nije došlo do stvaranja demokratske države sposobne za život po zapadnim standardima“, kazao je Zoran Bukvić, vojni analitičar i član UO “Pokreta za neutralnost Crne Gore”.
Kako dodaje, ako je to bio cilj rata otpočetog oktobra mjeseca 2001. godine, postavlja se pitanje koji je to onda uspjeh NATO postigao.
„SAD su još jednom izigravale svjetskog policajca, sudiju i izvršioca kazni, u još jednoj propaloj misiji. Ogroman broj američkih državljana misli da rat nije trebalo ni voditi. Umjesto da eliminiše terorizam, SAD ga svojom spoljnom politikom samo pospješuju“, rekao je Bukvić.
On naglašava da Vojska Crne Gore nije trebala da učestvuje, i ne treba da učestvuje, u ISAF misiju, propalu avanturu SAD. Od misije korist ima samo politička elita, a na štetu građana.
„Nije Crna Gora poboljšala svoj rejting među državama članicama NATO-a, jer one dobro znaju koliko nam je vlast sklona dodvoravanju radi sopstvenih interesa i nepoštovanju vlastitog Ustava i usvojenih zakona. Prema Zakonu o upotrebi jedinica Vojske CG u međunarodnim snagama trebalo je izraditi Kriterijum za popunu, pripremanje, obuku i opremanje jedinica Vojske za upotrebu u međunarodnim snagama, ali kako je to već postala praksa, to je urađeno na kraju obuke prvog kontigenta vojnika za ISAF misiju. Stvarno neshvatljivo i omalovažavajuće za Skupštinu koja je donjela zakon. Kada je u pitanju NATO, sve je dozvoljeno“, smatra on.
Kako dodaje, učešćem u misiji crnogorski podoficiri i oficiri nijesu mogli da steknu ništa novo, od onog što su do tada znali. Žalosno je, kako kaže Bukvić, što ih je Ministarstvo odbrane dovelo na granicu životne egzistencije, pa su bili prisiljeni da odlaze u misiju, kako bi popravili svoj materijalni položaj.
„ISAF misija je koštala mnogo poreske obveznike u Crnoj Gori u vremenu ekonomske krize, kada para nedostaje za mnogo šta. Međutim, bilo je važnije tapkanje partnera iz NATO saveza, nego li interes građana Crne Gore. Kada je NATO u pitanju para uvijek ima“, smatra Bukvić dodajući da je neshvatljivo i neopravdano sklapanje ugovora 2009. godine na 2,5 miliona eura sa američkom privatnom firmom penzionisanih generala MPRI radi obuke vojnika za ISAF misiju.
ISAF misija je poreske obveznike u 2013. godini koštala 3.098.787 evra. Bilo je pametnije utrošena sredstva iskoristiti za opremanje Vojske kako bi ona bila operativnija u realizaciji zadataka, npr. podrška civilnim institucijama prilikom prirodnih i vještačkih izazvanih katastrofa. Međutim, NATO je važniji, pa je za opremanje Vojske u 2013. godini utrošeno samo 1.181.172 evra, ili 38 odsto od utrošenih sredstava za ISAF misiju“, kazao je Bukvić.