ИН4С

ИН4С портал

Исказ Мијајловића пред СДТ: У Дубаију има приватни посао, с Лазовићем причао „уобичајеним телефонима“

1 min read

Мијајловића спроводе у Специјално државно тужилаштвофото: Лука Зековић

Бивши сувласник „Бемакса“ Александар Мијајловић негирао је на саслушању у Специјалном државном тужилаштву наводе да је организовао криминалну групу која се бавила кријумчарењем цигарета. Тужилаштво га терети да је велике количине цигарета набављао из иностранства, али Мијајловић тврди да у Дубаи често путује због приватног посла.

Специјално државно тужилаштво тврди да је Мијајловић на криптованој скај апликацији користио пин 50ИQОW. Он, међутим, тврди да криптовани телефон никад није користио. У неким пресретнутим комуникацијама, према тврдњама тужилаштва, Мијајловић је комуницирао и са бившим службеником АНБ-а Петром Лазовићем, којем је, како тврде, продавао цигарете. Мијајловић је тужиоцу признао да је комуницирао са Лазовићем, али, како је појаснио, преко „уобичајених телефона“, пише ДАН.

У списима предмета против Мијајловића и групе и преписка Лазовића и Миловића: „За комад се у Дубаи кида рука, то је доживотна робија“

Рекао је и да од преосталих седам осумњичених познаје само Дејана Јокића јер је од њега куповао намјештај. СДТ је управо Јокића означило као главног сарадника за набавку, допремање и даље препродавање цигарета.

Црногорски истражитељи су „скај“ преписке на основу којих су покренули истрагу добили посредством Еуропола, а навели су више доказа који потврђују сумњу да иза пина 50ИQОW стоји Мијајловић. Један од доказа, између осталог, јесу поруке у којима други осумњичени уговарајући шверц спомињу особу са надимком Ацо. Мијајловић је тужиоцу објаснио да то јесте његов надимак, али да га укућани зову Саша. Појаснио је и да је 90-их година био запослен у државној фирми која се бавила пословима транзита цигарета, па га од тада прати прича да се бави шверцом, што је он изричито негирао.

Осим Мијајловића, у истој акцији су по налогу СДТ-а ухапшени и његови наводни саучесници Дејан Јокић, Зоран Ђукановић, Голуб Војиновић и полицајци Драган Бацковић, Миленко Рабреновић, Радоје Рабреновић и Мирко Мијушковић.

Према тврдњама СДТ-а, поред Мијајловића постоји још један организатор криминалне групе који засад није идентификован. Како се сумња, криминалне група дјеловала је од 2019. до 2021. године, и то у Црној Гори, Босни и Херцеговини и другим земљама.
Специјално државно тужилаштво донијело је наредбу о спровођењу истраге против окривљене групе, која је сачињена на 69 страница. Готово читава, осим података о осумњиченима и описа радњи које им се стављају на терет, састоји се од података о турама цигарета за чије кријумчарење се терете. На око 60 страница наведени су датуми набавки и предаје цигарета, њихова количина и лица која су у томе учествовала.

Према тврдњама СДТ-а, цигарете су набављане у иностранству, углавном из Уједињених Арапских Емирата. У Црну Гору су допремане велике количине, чак и до седам контејнера. Неоцарињене цигарете складиштене су у Луци Бар, одакле су предаване и развожене даље, најчешће до Босне и Херцеговине.

Ухапшени се терете за кривична дјела стварање криминалне организације, кријумчарење, злоупотреба службеног положаја и прање пара. На саслушању у СДТ-у сви су негирали кривицу. Ипак, тужилац Мирослав Турковић одредио им је задржавање, а судија за истрагу Вишег суда у Подгорици једномјесечни притвор.

Тужилаштво терети Бацковића и Војиновића за кривично дјело прање пара. Бацковић се сумњичи да је 12. фебруара 2020. године, на захтјев Војиновића, код једног ресторана у Требињу од засад непознатог лица преузео 86.300 еура које потичу од шверца цигарета. Овај полицајац је, како се сумња, новац пренио преко границе не пријављујући га полицији, након чега га је предао Војиновићу.

Након тога, 5. марта 2021. године, како тврде из СДТ-а, Бацковић је на истом мјесту од исте неидентификоване особе преузео 114.000 еура, које је на исти начин нелегално унио у Црну Гору и предао Војиновићу.

У списима предмета налази се и „скај“ преписка одбјеглог полицијског службеника Љуба Миловића и Петра Лазовића. Они се сумњиче да су починили више тешких кривичних дјела радећи за „кавачки клан“, због чега се Лазовић налази у притвору, а за Миловићем је расписана међународна потјерница.

Комуникација између двојице полицијских службеника, између осталог, односила се и на интересовање Лазовића колико кошта „комад“ у Дубаију. У раније покренутим истрагама против Миловића и Лазовића утврђено је да се комуникација о „комаду“ односи на кокаин. Након њихових разговора, Лазовић се око неких „детаља“ распитивао и код Мијајловића.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Исказ Мијајловића пред СДТ: У Дубаију има приватни посао, с Лазовићем причао „уобичајеним телефонима“

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *