IN4S

IN4S portal

Istinita priča o kojoj se malo zna: Cezar je bio otet od strane pirata

Gaj Julije Cezar

Gaj Julije Cezar, jedan od najpoznatijih rimskih lidera i vojskovođa, nije bio samo čovek koji je oblikovao istoriju kroz ratne pobede i političke reforme. Malo poznata, ali fascinantna priča iz njegovog života uključuje otmicu od strane pirata.

Otmica mladog Cezara

Godina je bila 75. pre nove ere, a Cezar je bio mlad čovek, tek u svojim dvadesetim godinama. Dok je putovao u Rodos radi učenja retorike kod čuvenog učitelja Apolonosa iz Rodosa, njegov brod su napali kilikijski pirati, čuveni po svojoj brutalnosti i drskosti. Oni su ga zarobili i zatražili otkup od 20 talanata srebra (što je bila ogromna suma za to vreme).

Cezar, poznat po svojoj aroganciji i samopouzdanju, odmah je ismejao pirate, rekavši im da ne znaju koga su oteli. Sa nepokolebljivom sigurnošću predložio je da povećaju otkup na 50 talanata, jer je njegova vrednost, kako je smatrao, mnogo veća. Pirati su pristali na ovaj neobičan dogovor i poslali njegove ljude da prikupe novac, ostavivši Cezara sa njima.

Cezar kao zatvorenik

Dok je čekao da otkup bude isplaćen, Cezar je proveo oko 38 dana među svojim kidnaperima. Umesto da se ponaša kao uplašeni zatvorenik, on je preuzeo ulogu gospodara. Naređivao je piratima da ćute kada želi da spava, recitovao im svoje govore i poeziju, a ako mu se nisu dopali njihovi komentari, nazivao ih „neotesanim varvarima“. Štaviše, šalio se da će ih sve razapeti kada se oslobodi, što su pirati prihvatali kao duhovitost.

Oslobađanje i osveta

Kada je otkup konačno isplaćen i Cezar pušten, odmah je počeo da sprovodi svoju pretnju. Otišao je u najbliži rimski grad, organizovao malu flotu i vratio se na mesto gde su pirati boravili. Zatekao ih je nespremne, uhvatio ih i vratio u Rim. Iako je guverner te provincije pokušao da ih proda kao robove da bi zaradio, Cezar je insistirao da budu kažnjeni onako kako je obećao: svi su razapeti.

 

Detalji o ovoj priči dolaze uglavnom iz antičkih izvora, posebno iz spisa Plutarha i Svetonija.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *