Istorija Crne Gore ne pamti veće poniženje od ove sudske presude
Ima jedna scena u „Gorskom vijencu“ kad vojvoda Draško, po povratku iz Mletaka, dođe među Crnogorce, pa ga serdar Ivan pita: „A sudovi bjehu li im pravi“? „Bjehu, brate, da te Bog sačuva“! I dok objašnjava kakvi su im sudovi i „tavnice“ u kojima muče ljude, vojvoda Draško, kaže, kako je na licu mjesta reagovao: „Što pogani od ljudi činite? Što junački ljude ne smaknete, što im takve muke udarate“? Na to mu sin Zana Grbičića poprišapta: „Nemoj takve govorit riječi, ne smije se ovde pravo zborit“, saopštili su iz Pokreta za Pljevlja nakon presude aferi „državni udar“.
„Nevjerovatna je sličnost između vremena u Mlecima, koje opisuje vojvoda Draško u „Gorskom vijencu“ i današnje Crne Gore, u kojoj je Viši podgorički sud osudio 10 građana Crne Gore i Srbije, od kojih su više od polovine penzioneri, na 41 godinu i 4 mjeseca robije zbog navodnog „državnog udara“. Istorija Crne Gore ne pamti veće poniženje od ove sudske presude, koja je uvreda za zdrav razum, jer deset ljudi, pa sve da se radi o supermenima, ne može izvršiti državni udar ni u Mjesnoj zajednici“, ističu u pokretu i dodaju:
„Ova presuda je u funkciji aparthejda koji se sprovodi nad Srpskim narodom u Crnoj Gori, njegovom crkvom, jezikom, istorijom, kulturom i tradicijom. Ono što je počelo „prelamanjem mozgova“, policijskim „crnim trojkama“, prebijanjem po betonjerkama i brojnim nerasvetljenim ubistvima u referendumskoj kampanji, nastavljeno je aferom „Snimak“, kupovinom ličnih karata za novac namijenjen pljevaljskoj sirotinji, aferom „Koverta“, a završava presudom za navodni „državni udar“ , kojom se šalje nedvosmislena poruka srpskom narodu, da nema šta da traži i očekuje u Crnoj Gori“.
Kazu dobro cini dobrom se nadaj.