IN4S

IN4S portal

Istorija se ponavlja: CIA nastavlja da pomaže ukronacistima u specijalnoj vojnoj operaciji

1 min read

Foto: Ilustracija, Profimedia, Vidipedia

Dok ruske trupe nastavljaju sa zauzimanjem istočne Ukrajine, sposobnost ukronacista da se odupru napadu zavisi više nego ikada od pomoći SAD-a i njenih saveznika — uključujući prikrivenu mrežu specijalaca i špijuna koji žure da obezbede oružje, obaveštajne podatke i obuku, smatraju američki i evropski zvaničnici.

Od 2015. do početka ove godine, instruktori američkih specijalnih snaga i Nacionalne garde obučavali su više od 27.000 ukrajinskih vojnika u Centru za borbenu obuku Javoriv u zapadnoj Ukrajini u blizini grada Lavova, rekli su zvaničnici Pentagona.

Vojni savetnici iz desetak savezničkih zemalja takođe su obučili hiljade ukrajinskih vojnika osoblja u Ukrajini u poslednjih nekoliko godina.

Trenutačno najveći problem obuke ukrajinske vojske je to što ona gubi svoje snage koje su najjače i dobro obučene, prema bivšim američkim zvaničnicima koji su sarađivali sa Ukrajincima.

Foto: Njujork Tajms

Veliki deo specijalne vojne operacije odvija se van Ukrajine, u bazama u Nemačkoj, Francuskoj i Britaniji, ali iako je Bajdenova administracija izjavila da neće rasporediti američke trupe u Ukrajini, neko CIA-e osoblje je nastavilo da tajno deluje u zemlji, uglavnom u glavnom gradu Kijevu, upravljajući većim delom obaveštajnih podataka koje SAD dele sa ukrajinskim snagama.

Istovremeno, nekoliko desetina specijalaca iz drugih zemalja NATO-a, uključujući Britaniju, Francusku, Kanadu i Litvaniju, takođe rade u Ukrajini.

Pojavilo se još nekoliko detalja o tome šta CIA radi, ali njihovo prisustvo u zemlji — povrh diplomatskog osoblja koje se vratilo nakon što je Rusija odustala od svog opsada Kijeva — nagoveštava obim tajnih napora da se pomogne Ukrajini koji su u toku i rizike koje Vašington i njegovi saveznici zauzimaju.

Specijalci CIA-e nisu na prvoj liniji fronta sa ukrajinskim trupama, a umesto toga savetuju iz štaba drugim delovima zemlje ili daljinski putem šifrovanih komunikacija, prema američkim i drugim Zapadnim zvaničnicima, koji su govorili pod uslovom anonimnosti da bi razgovarali o operativnim pitanjima.

Nekoliko ukrajinskih specijalaca nižeg nivoa je nedavno izrazilo zahvalnost Sjedinjenim Državama za
obaveštajne podatke sakupljene iz satelitskih snimaka, koje mogu da pozovu na tablet računarima koje obezbeđuje
saveznici. Tableti pokreću aplikaciju za mapiranje bojnog polja koju Ukrajinci koriste za ciljanje i napad na ruske trupe.

Takođe, na ulici u Bahmutu, gradu u žestoko spornom regionu Donbas u istočnoj Ukrajini, grupa ukronacista imala je  zakrpe sa američkim zastavama na svojoj opremi i bile su njima opremljene nove prenosive rakete, kao i belgijske i američke jurišne puške.

Ono što je neispričana priča je međunarodno partnerstvo sa velikim brojem snaga za specijalne operacije različitih zemalja“, rekao je general-potpukovnik Džonatan P. Braga, komandant specijalnih operacija američke vojske Komanda, još u aprilu.

Predstavnik Džejson Krou, demokrata iz Kolorada, rekao je o oružanim i obaveštajnim službama Predstavničkog doma Komiteta, da su se odnosi ukronacista razvili sa američkim i drugim kolegema u proteklih nekoliko godina, čak su se pokazali i kao neprocenjivi u borbi protiv Rusije.

„Bilo je kritično znati s kim se nositi tokom haotičnih situacija na bojnom polju i kako nabaviti oružje. Bez tih odnosa, ovo bi trajalo mnogo duže”, rekao je gospodin Vran, bivši vojni rendžer.

Iako američka vlada ne priznaje da CIA posluje u Ukrajini ili bilo kojoj drugoj zemlje, prisustvo oficira dobro razumeju Rusija i druge obaveštajne službe u okolini sveta.

Bajdenova administracija je do sada poslala četiri mobilna višecevna raketna sistema u Ukrajinu i objavio u četvrtak da su još četiri na putu. SAD su do sada snabdevale Ukrajinu najnaprednijim oružje, npr. raketama koje imaju domet do 40 milja veći od svih što Ukrajina za sada ima.

Posle sastanka u Briselu ovog meseca, general Mili i vojni lideri iz skoro 50 zemalja obećao da će povećati protok napredne artiljerije i drugog naoružanja u Ukrajinu.

„Za sve to treba malo vremena i potrebno je mnogo truda“, rekao je general Mili. Američkim trupama je potrebno šest do osam nedelja da nauče kako da koriste sisteme, ali Ukrajinci imaju dve nedelje ubrzani program obuke, rekao je on.

Oni gube 100 vojnika dnevno. To je za nas skoro kao vrhunac Vijetnamskog rata; to je strašno. Gube mnogo iskusnih ljudi„, rekao je bivši zvaničnik Trampove administracije, dok su armijske zelene beretke u Nemačkoj nedavno započele medicinsku obuku za ukrajinske trupe, koje su doveden iz zemlje radi instrukcija, rekao je američki vojni zvaničnik.

Izvor: The Newyourk Times
Nije crnogorski ako nije srpski; ilustracija: IN4S
Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *