IN4S

IN4S portal

Istorija se ponavlja: Na današnji dan 1971. Velika Britanija je protjerala 90 sovjetskih diplomata zbog navodne špijunske djelatnosti

1 min read

Ilustracija (Foto: rtvbn.com)

Na današnji dan, 24. septembra 1971. godine Velika Britanija je protjerala 90 sovjetskih diplomata zbog navodne špijunske delatnosti.

Obavještajna aktivnost je stara koliko i ljudska civilizacija i prve društvene zajednice, ali tek sa nastankom moderne države obaveštajna aktivnost zauzela je važno mjesto u hijerarhiji poslova koji su značajni za njen opstanak i razvoj. Obavještajnom aktivnošću prikupljaju se podaci o svim pitanjima koja su važna za jednu državu. Obavještajna aktivnost je specifična društvena i politička djelatnost, a odlikuje je tajnost kao osnovni princip rada. Za predmet svog rada, prije svega, ima tajne u međuljudskim odnosima, odnosno tajne država, organizacija i pojedinaca koje nastoji da otkrije primjenjujući specifične metode rada.

Obavještajni rad oduvjek je predstavljao jedan od najbitnijih faktora stabilnosti i uspješnosti zemlje na međunarodnom planu, a sa druge strane i jednu od najospasnijih prijetnji za zemlju prema kojoj je upravljen. Mnogi ga smatraju preventivom i pravom na odbranu. Kao takav je jedan od najstarijih “zanata”, koji u najširem smislu predstavlja instrument, i osnovni dio ponašanja i djelovanja unutar bezbjednosne kulture. Obavještajne aktivnosti nastaju u preddržavnom društvu tj. u rodovsko-plemenskim zajednicama, uporedo sa pojavom socijalne nejednakosti na unutrašnjem i ratnih sukoba na spoljnom planu. Prema tome, obavještajna aktivnost je nastala na određenom stepenu razvitka prvobitne zajednice, kroz dugotrajni evolutivni proces. Smatra se da je prikupljanje tajnih podataka vojne i političke prirode bilo prisutno i u najstarijim državnim zajednicama, a istorija potvrđuje da su se obavještajnim aktivnostima intenzivno bavili Hetiti, Feničani i drugi narodi Starog istoka.

U doba ranog feudalizma evropski vladari bili su slabo informisani o Vizantiji, Istočnim Slovenima i državama Srednjeg i Dalekog istoka. Nasuprot tome, Vizantija je svestrano razvila obavještajne aktivnosti i značajno obogatila ukupnu istoriju obavještajnog rada i obavještajne službe. U organizaciji vizantijske diplomatije i špijunaže posebno se istkakao car Justinijan, koji je uspio da protiv Bugara podigne Hune, protiv Huna Avare, Vandale je sukobio sa Istočnim Gotima, a ove poslednje je pobijedio uz pomoć Franaka. Vatikan ima posebno mjesto u istoriji obavještajnih aktivnosti u eri feudalizma. Radi širenja katolicizma, vezivanja seljaka za crkvene posjede, potčinjavanja mnogih vladara papskoj vlasti i borbe protiv najljućih suparnika, Katolička crkva stvorila je moćnu obavještajnu organizaciju, obuhvatajući sve slojeve stanovništva. Katolička crkva razvila je za to vreme najjaču obavještajnu službu i diplomatsku aktivnost, primenjujući razna sredstva, počev od politike veledržavnog Rima do anatemisanja i isključenja iz crkve, podmićivanja, špijunaže i tajnih ubistava i nasilja, obmane, izdaje, falsifikata i surovosti- postajući uzor mnogim tadašnjim vladarima u Evropi. Prerastanje obavještajne aktivnosti u obaveštajnu službu kao poseban, stalan i profesionalni organ državne uprave sa obaveštajnom funkcijom započinje u XIII vijeku i traje do XIX vijeka. Snažan podsticaj ovom procesu predstavljaju velika geografska otkrića i prva kolonijalna osvajanja, koja su proširila i ojačala robno-novčane i trgovinske veze u zemljama zapadne Evrope, posebno u Holandiji, Španiji, Portugaliji, Francuskoj i Engleskoj. Na stvaranje obavještajne službe presudno je uticalo uspostavljanje apsolutističkih monarhija koje su se odlikovale mnogo modernijim, profesionalnim i centralizovanim državnim aparatom. Prvi svjetski rat i događaji koji su mu prethodili doveli su do ogromnog porasta kadrovskih i tehničkih resursa obavještajnih službi zaraćenih strana. Vodeće zapadnoevropske demokratske zemlje izašle su iz Prvog svjetskog rata sa potpuno očuvanom strukturom vojnih obavještajnih i kontraobavještajnih službi i bez ikakvih restrikcija u međunarodnom pogledu.

U periodu između dva svjetska rata, u uslovima daljeg zaoštravanja suprotnosti imeđu vodećih svjetskih sila i pobjede Oktobarske revolucije u Rusiji, obavještajne aktivnosti ubrzano se razvijaju, a obavještajne službe specijalizuju i uvećavaju. U novim uslovima pojavila se potreba da se za sopstvenu politiku u protivničkoj zemlji pridobiju pojedine političke grupe, partije, organizacije i pokreti, pa i čitave klase. Pored toga, stvaraju se ogromne kartoteke i evidencije, a primjena tehnike i drugih naučnik dostignuća iziskuje stvaranje raznih tehničkih i naučnih laboratorija, što još više uvećava obavještajni aparat. Službe bezbjednosti skoro svih zemalja u potpunosti su se organizacijski oformile, a kadrovski i tehnički osposobile i opremile za aktivnosti najširih razmjera.

Podjelite tekst putem:

1 thought on “Istorija se ponavlja: Na današnji dan 1971. Velika Britanija je protjerala 90 sovjetskih diplomata zbog navodne špijunske djelatnosti

  1. A nisu špijali jok. Hahhhhhaaaa…Pa tamo je svaki drugi špijun i danas, a kod nas svaki četvrti. Takav je komunizam, bijeda nad bijedama za narod, a za vlast sitna je Amerika, zemlja proleterska.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *