ИН4С

ИН4С портал

Историјски подухват Индије: Невјероватни снимци слијетања на Мјесец

1 min read
kamenje sa mjeseca, mjesecu

Илустрација

Индијска свемирска летјелица Цхандраyаан-3 лети према површини Мјесеца прије историјског покушаја слијетања и успут снима запањујуће слике.

Летјелица би требало да почне спуштање према површини Мјесеца данас око 14.15х. Ако успије, Индија ће бити прва свемирска сила која ће извести меко слијетање на јужни пол јединог Земљиног природног сателита, преноси Индеx.хр.

Ако буде успјешна, ова ће мисија означити прво контролисано слијетање индијске свемирске летјелице на Мјесечеву површину и учинити Индију четвртом земљом којој је икада за руком пошао такав подухват. Тренутно су САД, Кина и бивши Совјетски Савез једине нације које су извеле контролисано слијетање свемирских летјелица на Мјесец.

Индијска организација за свемирска истраживања (ИСРО) је јуче објавила низ фотографија и снимака снимљених камерама на летјелици. Један поглед на Мјесец из птичје перспективе снимљен је са 70 километара изнад Мјесечеве површине. Још једна слика, снимљена 20. августа, нуди крупни план Мјесечевог прашњавог сивог терена.

Цхандраyаан, што значи „мјесечево возило“ на санскирту, лансиран је из свемирског центра Сатисх Дхаwан у Срихарикоти у јужној индијској држави Андхра Прадесх 14. јула. Свемирска летјелица полако се приближава површини Мјесеца. Ова мисија означава други покушај Индије да изврши контролисано слијетање на Мјесец. Први покушај, 2019. године с Цхандраyаан-2, завршио се рушењем летјелице на Мјесечеву површину због проблема са софтвером и потешкоћа с кочењем при спуштању, преноси Дан.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *