IN4S

IN4S portal

Istrage napada na novinare i imovinu medija da budu efikasnije

1 min read
Neophodno da se MUP i UP iskoriste sve institucionalne mogućnosti kako bi otkrili identitet policijskih službenika, koji su primijenili fizičku silu prema novinaru i uredniku portala IN4S Gojku Raičeviću, navodi se u Izvještaju.

Policijska tortura 24.10.2015.

Komisija za praćenje postupanja nadležnih organa u istragama slučajeva prijetnji nasilja nad novinarima, ubistava novinara i napada na imovinu medija preporučuje da istrage napada na novinare i imovinu medija budu efikasnije. Potrebno je takođe da nadležni državni organi izvrše analizu na osnovu izvještaja Komisije i utvrdi ima li propusta u istragama i eventualne odgovornosti i da dostave Komisiji informaciju o realizovanim preporukama, stoji u izvještaju Komisije.

Navedeno je da se problemi Komisije prevashodno odnose na pitanje zatamnjivanja ličnih podataka u dokumentaciji koju dostavlja Uprava policije, kao i rješavanje finansijskog pitanja, odnosno obezbjeđivanja naknade za rad u Komisiji.

U izvještaju, koji prate preporuke o efikasnijoj angažovanosti nadležnih organa, navedeni su napadi na novinare dnevnog lista “Dan”, Vladimira Otaševića, slučajevi S. L. novinara ND Vijesti, M.B. novinarka ND Vijesti, D.R. snimatelj RTCG, Z.B., novinarka Dnevnih novina, a posebno analizirani izvještaji o istrazi o napadu na kamermana televizije „BOIN“ iz Tuzi, Marka Ujkaja 29.4.2017. godine u mjestu Sukuruć, napad na urednika portala „IN4S” Gojka Raičevića, tokom protesta 2015. godine i napadu na novinara Tufika Softića.

„Komisija poziva Vladu Crne Gore, kao svog osnivača, da objavljuje izvještaje o radu Komisije i da se odredi prema preporukama Komisije, što do sada nije uradila. Komisije za praćenje postupanja nadležnih organa u istragama slučajeva prijetnji i nasilja nad novinarima, ubistava novinara i napada na imovinu medija“, naglašava se u Izvještaju.

Raičević bio žrtva policijske torture

U Izvještaju Komisije, koji su sačinili izvjestioci za navedeni slučaj, Dragoljub Duško Vuković i Marijana Camović se zaključuje da urednik IN4S Gojko Raičević bio žrtva policijske torture.

„Neophodno je da Ministarstvo unutrašnjih poslova i Uprava policije iskoriste, u najkraćem mogućem roku, sve institucionalne mogućnosti kako bi otkrili identitet policijskih službenika, posebno pripadnika SAJ, koji su primijenili fizičku silu prema novinaru i uredniku portala IN4S Gojku Raičeviću 19, odnosno 24. oktobra 2015. godine, čime bi bilo omogućeno njihovo disciplinsko procesuiranje i krivično gonjenje“, stoji u preporuci Komisije za praćenje postupanja nadležnih organa u istragama slučajeva prijetnji i nasilja nad novinarima, ubistava novinara i napada na imovinu medija.

„Iz dokumenata koji su bili dostupni Komisiji nesumnjivo se može zaključiti da je urednik i novinar portala IN4S Gojko Raičević u dva navrata u noći 24. oktobra 2015. godine bio žrtva fizičkog nasilja od strane maskiranih policijskih službenika, pripadnika Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ), za koje nije postojao zakoniti povod. Rezultat primjene ovog nezakonitog policijskog nasilja su lakše tjelesne povrede koje Gojko Raičević dokumentuje validnom ljekarskom dokumentacijom“

Oni navode da „jedan detalj iz službene zabilješke o privođenju, koju su sačinili policijski službenici CB Podgorica ide u prilog tvrdnji Raičevića da je, prilikom ulaska u ‘maricu’, guran i udaran, te da je zbog toga pao i povrijedio koljeno. Riječ je o navodu da je prilikom ‘uvođenja u službeno vozilo ‘marica’ Raičeviću ‘sa ramena spala crna torbica marke ‘samsonajt’, koja je odmah nakon toga predata policijskom službeniku-vozaču ‘mariceU prilog njegovoj tvrdnji ide, takođe, i ljekarski nalaz o zadobijenim povredama“.

„Na osnovu dokumentacije koja je bila dostupna Komisiji, jasno je da Uprava policije, i pored urgencija iz pravosuđa, te zahtjeva od strane Zaštitnika za ljudska prava i slobode i Savjeta za građansku kontrolu rada policije, nije uložila ozbiljan i transparentan napor kako bi identifikovala policijske službenike koji se sumnjiče za nezakonitu primjenu fizičke sile prema Raičeviću. Isticanjem činjenice da su pripadnici SAJ bili maskiranii da je to otežavajuća okolnost za identifikaciju onih koji krše zakone i prava građana šalje se poruka, da maskirani policajci uživaju posebnu zaštitu, koja nije zasnovana na zakonu, čime se stvara nepovjerenje građana u policiju uopšte, a posebno u njene specijalne jedinice.

Komisija preporučuje da je neophodno da se MUP i UP iskoriste, u najkraćem mogućem roku, sve institucionalne mogućnosti kako bi otkrili identitet policijskih službenika, posebno pripadnika SAJ, koji su primijenili fizičku silu prema novinaru i uredniku portala IN4S Gojku Raičeviću 19, odnosno 24. oktobra 2015. godine, čime bi bilo omogućeno njihovo disciplinsko procesuiranje i krivično gonjenje.

Kako bi bili prevenirani izgovori da je teško među maskiranim policajcima naknadno identifikovati one koji zloupotrebljavaju moć na štetu građana i društva u cjelini, neophodno je ustanoviti jasne procedure na osnovu kojih će biti relativno lako otkriti one koji se ogriješe o zakon i pravila službe“, naglašeno je u Zaključku Izvještaja.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net