ИН4С

ИН4С портал

Истраге у КТН предметима застаријевају, одговорних још нема

1 min read

Нови ВДТ Милорад Марковић

Врховно државно тужилаштво контролисаће како руководиоци тужилаштава примјењују упутства која је издао ВДТ Милорад Марковић поводом поступања у предметима полицијске тортуре.
Из ВДТ-а за „Дан“ су најавили и да ће након анализе допуњених извјештаја о предметима формираним по непознатом учиниоцу (КТН) донијети упутство и за поступање у тим случајевима.

На питање „Дана“ да ли је покренуто питање одговорности због великој броја застарјелих истрага, из ВДТ-а су одговорили да Марковић чека допуне извјештаја.

Контрола КТН предмета услиједила је пошто је откривено да је у Основном државном тужилаштву у Подгорици преко 3.000 списа о тим случајевима годинама било нераспоређено, те да је трећина тих случајева застарјела. Врховни државни тужилац Милорад Марковић наредио је да му се доставе подаци о свим истрагама о КТН предметима. У мају ове године Тужилачком савјету су достављени подаци о неријешеним предметима који су формирани по непознатом учиониоцу, када је утврђено да је у више од 2.000 случајева наступила је застарјелост, а они су и даље држани и неистинито представљени као активни, односно као да се у њима поступа.

Највише таквих предмета било је у Основном државном тужилаштву у Подгорици. Један предмет који је нетачно представљен као активан, а у ком је наступила застарјелост, вођен је чак и у Специјалном државном тужилаштву. О којем предмету је ријеч нијесу навели, а то није познато ни члановима Савјета јер је, према незваничним сазнањима „Дана“, наведен само број под којим је тај случај формиран.

 

Марковић је тражио допуну извјештаја.

– Као што сте раније обавијештени, на основу достављених података из државних тужилаштава сачињен је Извјештај о броју КТН предмета, односно предмета по непознатом учиниоцу, у којима је наступила застарјелост. Врховни државни тужилац Милорад Марковић затражио је од руководилаца државних тужилаштава да допуне достављене извјештаје, а након анализе допуњених извјештаја биће донијета одлука о даљем поступању и достављено Упутство за поступање у КТН предметима – саопштено је „Дану“ из ВДТ-а.

“Лажно” активних предмета у ОДТ-у Подгорица скоро 2.000

Када је ријеч о КТН предметима гдје је нетачно наведено да су и даље активни, један такав случај има и у Специјалном државном тужилаштву.

– У извјештају је наведено да су се у одређеним тужилаштвима предмети по непознатом учиниоцу у којима је наступила застарјелост водили као активни. Ријеч је о 1.958 предмета у Основном државном тужилаштву у Подгорици, 132 предмета у Основном државном тужилаштву у Рожајама, 46 предмета у основним државним тужилаштвима на Цетињу и у Колашину, 11 предмета у Основном државном тужилаштву у Бару, седам предмета у Вишем државном тужилаштву у Подгорици и по једном предмету у Специјалном тужилаштву и у Вишем државном тужилаштву у Бијелом Пољу – саопштено је „Дану“ раније из Секретаријата Тужилачког савјета.

Трећина „живих“ предмета до застаре трунула у подруму

Упутство о обавезујућем поступању већ је донесено за случајеве полицијске тортуре.

– Када је ријеч о предметима који се односе на случајеве тортуре, врховни државни тужилац донио је Упутство за поступање државних тужилаштава у случајевима када постоји основ сумње да је дошло до повреде члана 3 Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода. Упутством су прописане обавезе руководилаца државних тужилаштва да хитно интензивирају рад у предметима када постоји основ сумње да је дошло до повреде људских права, а нарочито да је извршено кривично дјело изнуђивање исказа, кривично дјело злостављање, кривично дјело мучење, кривично дјело тешка тјелесна повреда, уколико је то дјело учинио полицијски службеник, односно службеник Управе за извршење кривичних санкција. Прописане обавезе руководилаца државних тужилаштава и поступајућих државних тужилаца, поред једнаког поступања, обезбиједиће и дјелотворно спровођење истрага на бази блиске сарадње са свим институцијама. У Државном тужилаштву успостављен је и систем надзора примјене и извјештавања о самој примјени упутства – додали су из ВДТ-а.

ДАН

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Истраге у КТН предметима застаријевају, одговорних још нема

  1. Ove institucije treba rasformirat,,oni se sprdaju sa narodom.kako nece ,po tri auta ih prate pare stizu sa svih strana oni odlazu i pustaju lopove i kriminalce.stambeno obezbijedjeni po povoljnim uslovima .ljepota.nazalost niko nema njima da sudi .

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *