Italijani u odbrani srpskih svetinja: Ne želimo da Crna Gora postane novo Kosovo (VIDEO)
Volonteri italijanske organizacije „Glas u tišini“ (Una voce nel silenzio) koji se bave odbranom hrišćanskih zajednica progonjenih u svijetu protestovali su 14. januara ispred Konzulata Crne Gore u Milanu kako bi izrazili solidarnost sa Srpskom pravoslavnom crkvom.
Oni ističu da se u Zakonu o slobodi vjeroispovijesti, koji je 27. decembra 2019. godine izglasan u crnogorskom parlamentu, radi upravo o suprotnom:
„Kako se može govoriti o slobodi vjeroispovijesti ako se dozvoli uzurpacija njene imovine i uskrati joj se mogućnost da ispovijeda svoju vjeru?
‘Glas u tišini’ uvijek je u odbrani hrišćanskih zajednica i ne može dozvoliti da jedna država odluči da oduzme crkve, manastire i mjesta bogosluženja.
Krstom i svojim prisustvom želimo da izrazimo bliskost sa našom hrišćanskom braćom u Srbiji i Crnoj Gori koja trpe direktan napad uobičajenih svjetskih sila koje žele da unište kulturu i tradiciju naroda“, kazali su ispred Konzulata Crne Gore pripadnici ove organizacije i poručili:
„Vi niste sami, mi Italijani i Evropljani protestujemo zajedno sa vama, kako bi odbranili vrijednosti mira i nade – vrijednosti koje su svakoj crkvi bedem, pa čak i u onim zemljama u kojima već predugo vremena prolaze kroz mučeništvo“.
Predsjednik organizacije „Glas u tišini“ Stefano Pavezi kazao je za italijanski Sputnjik da je Zakon donesen u Crnoj Gori apsurdan, te da je situacija više nego ozbiljna.
„Ovo je apsurdno ne samo za Srpsku crkvu, čemu svjedoče i protesti u Srbiji i Crnoj Gori, već i nama koji štitimo hrišćanske zajednice progonjene u svijetu, i to ne samo fizički. Smatram da jedan Zakon o slobodi vjeroispovijesti mora garantovati bogoslužbena mjesta svim religijama koje se nalaze u toj državi. Mi smo se okupili pred Crnogorskim konzulatom kako bismo izrazili, na jedan miran način, naše neslaganje sa ovim Zakonom.
Plašim se da se stvara situacija slična onoj na Kosovu gdje Islam dobija sve više prostora i postaje dominantna religija sa svim problemima koje to nosi. S obzirom da je za zapadne sile Crne Gora samo jedna igra, želimo da izbjegnemo da ona postane novo Kosovo“, naglasio je Pavezi.
Na Kosmetu među srpskom djecom
On je objasnio da je njegova organizacija trenutno aktivna u Siriji, Palestini i na Kosmetu:
„Svaka inicijativa prvo počinje u Italiji kada pozivamo stručnjake i volontere koji su bili na tim mjestima da posvjedoče šta se tamo zaista dešava, a zatim skupljamo sredstava koja će biti tamo korištena. U Palestini smo obnovili fudbalski teren, u Siriji smo pomogli oko obnove crkve u Homsu, a na Kosovu smo pomogli raznim školama u srpskim enklavama. Imamo u planu da otvorimo našu kancelariju direktno na Kosmetu, za srpsku djecu.
„Glas u tišini“ već godinama djeluje na Kosmetu pomažući Srbima.
„Na Kosovu su enklave razdvojene. Radi se o malim mjestima okruženim albanskom većinom. Oni imaju ekonomskih problema, često ne mogu da se zaposle i žive samo od pomoći koja stiže iz Srbije. Postoji i problem odlaska mladih upravo zbog nemogućnosti zaposlenja. Ali donose i još drastičnije odluke: da nemaju djece.
Mi pomažemo onima koji odlučuju da ostanu, a posebno pomažemo srpske škole. Vjerujemo da se ovaj mentalitet može promijeniti kulturom te da ona može obnoviti Kosovo koje je sjedište mnogih manastara srpske pa samim tim i evropske kulture.
Želio bih da podsjetim da je upravo sa Kosova najviše boraca Islamske države. Na Kosovu postoji veliki problem islamskog ekstremizma, ali i droge – Kosovo je mjesto kroz koje prolazi i odakle se doprema većina droge za Evropu. Zatražili smo preko poslanice Evropskog parlamenta Silivije Sardone koja je bila na Kosovu tokom izbora veću kontrolu Kosova od strane EU“, kazao je Pavezi za italijanski Sputnjik.
Zapad ignoriše progon Hrišćana
On je napomenuo da progon hrišćana u svijetu „nije u modi“ te da se stoga o tome ne govori u medijima.
„Progon hrišćana nije mejnstrim tema, bolje je govoriti o emigraciji, o onima koji dolaze u Italiju i kojima treba pomoć. Zaboravlja se na Hrišćane koji su izloženi ogromnim patnjama a koji nemaju čak ni novac kojim bi izbjegli negdje drugo.
Hrišćanske zajednice u određenim zemljama, prije svega na Bliskom Istoku i na Balkanu veoma su vezane za svoje tradicije i svoj način vjerovanja. Mislim da ovo u određenom smislu, kod zapadnog svijeta izaziva strah“, objasnio je predsjednik „Jedan glas u tišini“ Stefano Pavezi.
Prije se i Italija diže za odbranu svetinja nego Cetinje!
Bravo Italijani na svemu, treba se pridružiti ovoj ogranizaciji, oni jedini u Evropi govore o progonu Hrišćana.
„Grazie, fratelli Italiani“!
„Lele“, potpuno ti odgovara naziv, „lele“ tebi u glavu u kojoj nema ama baš ništa!
in4s je kao sekta o širenju srbistana.
@lele,tranjo,kuku i lele za tobom. Vi rezimski botovi kad god nemate sta pametno da kazete, i odgovorite,pominjete,iako to nikakve veze nema sa tekstom: „srbistan“ Dje su vam nove ideje,postajete dosadni.
Naravno da izazivaju strah
zapadu te male Hrišćanske zajednice ako znamo ko im je knez(tame) i ovog podnebesja i kom teletu se klanjaju zlobci. Otud i ozakonjenje grijeha kroz državu u svim aspektima života. Normalnima koji nisu mejnstrim ostaje(nametnuta) borba da svjedoče istinu i potomke izvedu na pravi put(svjetla) do kraja vremena i ovog šara, a njega je po svim pokazateljima ostalo vrlo malo.