Italijanski lekar: Vojnici na Kosovu* su do 2016. pili kancerogenu vodu
1 min readItalijanski kontingent u misiji na Kosovu* je pio, barem do 2016. kancerogenu vodu. Barem je tako prijavio vojni lekar Enio Letijeri, tokom saslušanja pred parlamentarnom istražnom komisijom koja ispituje posledice upotrebe osiromašenog uranijuma.
Žalba potpukovnika ne ostavlja prostor za sumnju: „Voda analizirana 2015. pa sve do 2016. godine, sadrži bromat, čija je kancerogenost klase 2B, u iznosu od 65/97 mikrograma po litru, u poređenju sa granicom koja se toleriše od 10.“ Klasa u koju spada bromat „okuplja moguće kancerogene supstance, za ukupno 285 supstanci“, navodi se na sajtu AIRC (Associazione Italiana per la Ricerca sul Cancro – Italijansko udruženje za istraživanje raka).
„Kada sam stigao u bazu Filmskog grada u Prištini, 14. oktobra 2016. više puta su mi spominjali veoma sumnjiv ukus i mineralne i obične vode koju su delili u međunarodnoj kafeteriji i u teretani, i koja se prodaje u restoranima i picerijama cele baze“, rekao je doktor koji je tada uspeo da dobije analize vode 30. januara 2015. godine, koje ukazuju na „prisustvo bromata“.
Potpukovnik je govorio o situaciji komandanta misije KFOR-a, generala Đovanija Fungoa, „koji se odmah složio o potrebi da se zaustavi podela i prodaja ove vode“. Prirodna voda „Dea“ je povučena, ali ne i mineralna voda koja se još uvek i danas deli u bazi Filskog grada.
„Efekti bromata“, rekao je doktor, „prouzrokuju prestanak rada bubrega i možda je slučajnost – ali tokom mog boravka u bazi Prištine imali smo slučaj maršala, mislim iz policije, sa akutnom bubrežnom insuficijencijom, uključujući i pacijenta sa transplantacijom koji ne bi trebalo ni da bude tu prisutan.“
Vojni koordinator opservatorije, Domeniko Leđero, rekao je da je „žalba koja je dostavljena veoma ozbiljna.“ U Centru će se na „taj način dovesti u pitanje ne samo namirnice, uključujući i vodu, u okviru vojnih baza, već se i potvrđuje ono što je bilo naslućivano: da ne postoje procene rizika u nekim od naših dokumenata baza u inostranstvu. I to ne dozvoljava ni lečenje ni prevenciju bolesti“.
Ali, mogući zdravstveni rizici nisu ograničeni na vodu. U stvari, Letijeri je izneo informaciju, da se „7 km od Prištine nalazi kompanija KEK za električnu energiju, čiji su dimnjaci jasno vidljivi iz baze Filmskog grada i iz kojih izlaze žućkasti oblaci, koji pre svega zagađuju vazduh i iritantni su za disajne organe. Prašina koja izlazi iz fabrike – istakao – sadrži jedinjenje fenola (visoko kancerogen) i druge hemikalije, koje se talože na nekoliko kilometara od baze u Prištini, koja je sedište komande KFOR-a i baze naše policije koja je bliže KEK-u. Dakle, ili udisanjem i gutanjem ove čestice mogu da uđu u telo i prouzrokuju rak čak i nakon 10 godina“. Potpukovnik je potom zatražio da se italijansko osoblje podvrgne zdravstvenom nadzoru kad se vrate u svoju zemlju. „Odgovor je bio, rekao je potpukovnik, da će poslati tim da proveri to što sam zahtevao, kao i uključivanje vojske u dublji monitoring kad se vrate [u Italiju], ali nikad nisam dobio nikakvu povratnu informaciju o tome.“
Kosovo* – privremeno okupirana južna srpska pokrajina. Primjedba portala IN4S
Prevod i napomena: Svetlana Maksović
Preuzeto sa portala: Stanje stvari