IN4S

IN4S portal

Ivan Gundulić – pisac i borac za slobodu i borbu Slovena protiv Turaka

1 min read

Ivan Gundulić

Na današnji dan, 8. januara 1589. rođen je Ivan Gundulić, čija je poezija prožeta strasnim pozivima na slobodu i borbu porobljenih Slovena protiv Turaka.

U najznačajnijem djelu – epu „Osman“ opjevao je turski poraz u Hoćimskoj bici 1621. i smrt sultana Osmana Drugog u janičarskoj pobuni godinu dana kasnije, videći u tim događajima predznak propasti Otomanskog carstva i oslobođenja Južnih Slovena. U mladosti je pisao melodrame, pastorale i lirske pjesme, koje su najvećim dijelom izgubljene. Ostala djela: drama „Dubravka“, spjev „Suze sina razmetnoga“.

Ivan Gundulić je rođen u Dubrovniku, u vlastelinskoj porodici kao najstariji sin Frana Gundulića i Džive Gradić.

Porodica Gundulić bila je poznata još u 13. vijeku, a njeni članovi obavljali su razne državno-administrativne poslove u Dubrovniku i okolini.

Ivan Gundulić bio je činovnik Dubrovačke republike, skoro na svim položajima. Dva puta je bio knez u Konavlima i senator. Bio je i član napuljske književne „Akademije dokonih“.

Poslije kratke bolesti, umro je decembra 1683. godine, a sahranjen je u franjevačkoj crkvi u Dubrovniku.

Ivanu Gunduliću podignut je spomenik u Dubrovniku 1893. godine, a prilozi su prikupljani u Beogradu i cijeloj Srbiji.

Po njemu su nazvane osnovna škola u Beogradu i Gundulićev venac.

Gundulić je svoj narod nazivao Slovenima, a sve Slovene smatrao je jednom velikom cjelinom, jedinstvenim narodom. Ep „Osman“ posvetio je „našemu slovinskom narodu“.

Gundulićeva etnička pripadnost dio je srpsko-hrvatskih podjela u samoidentifikaciji zapadnih južnoslovenskih prosvjetitelja.

Većina srpskih akademika, bez zvaničnog konsenzusa sa hrvatskim kolegama, dubrovačku književnost smatra zajedničkom baštinom i potkrepljuje tvrdnju argumentom da je štokavsko narječje osnova savremenog srpskog jezika i da je srpski jezik prisutan u Dubrovačkoj republici od njenog osnivanja.

Neki od posljednjih potomaka porodice Gundulić pripadali su srpsko-katoličkom pokretu iz 19. vijeka, među kojima je i gradonačelnik Dubrovnika Frano Getaldić-Gundulić.

Gundulića, poput ostalih dubrovačkih pisaca koji su pisali na štokavskom narječju, srpski akademici smatraju isključivo dijelom srpske ili dijelom zajedničke srpske i hrvatske kulturne baštine.

Srpska akademija nauka i umetnosti svrstila je Ivana Gundulića među 100 najznamenitijih Srba, a njegova djela su u sastavu srpske književnosti Matice srpske, sa ostalim dubrovačkim piscima, u petom tomu knjige „Deset vekova srpske književnosti“.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net