Ivana mjerka četvrti dragulj
Beograd je zadao svetu domaći zadatak u organizaciji planetarnog atletskog prvenstva u dvorani, kao i kad je reč o broju gledalaca, ali svetla pozornice u „Štark areni” odavno su ugašena. U atletskoj 2022. za najbolje slede novi veliki izazovi, a prvi počinje večeras u Dohi. Glavni grad Katara biće domaćin prvog iz serije mitinga Dijamantske lige, kao što je bio i premijernog, 2010. godine. „Kraljica sportova” će svojim poklonicima darivati još dva vrhunska doživljaja – u Oregonu će se od 15. do 24. jula održati Svetsko prvenstvo, a Minhen će od 11. do 21. avgusta biti domaćin kontinentalnog šampionata.
Svetska atletska federacija je u cilju popularizacije pokrenula Dijamantsku ligu, čime je zamenjena „Zlatna liga” koja je bila ograničena samo na evropsko tlo (Oslo, Rim, Monako, Cirih, Brisel, Berlin i Pariz), pa je tako pružena mogućnost najboljima da unovče svoj trud. Na redu je 13. izdanje, u kom će Srbija imati dvoje predstavnika, Ivanu Vuletu (devojačko Španović) u skoku udalj i kuglaša Armina Sinančevića. Oni će svoj put započeti 21. maja, na drugom mitingu u Birmingemu, sa velikim izgledima da se ponovo vinu u vrh.
Ivana je rekorderka po broju osvojenih „dijamanata” u njenoj disciplini. Tri puta je bila prvakinja (2016, 2017. i 2021), a iza nje su velike protivnice, Amerikanke Britni Ris i Tijana Bartoleta sa po dva trijumfa. Rekord takmičenja drži Risova, koja je 2013. u Dohi doskočila do 7,25 metara. Ipak, dvostrukoj svetskoj šampionki u dvorani, najveća konkurencija će biti Nemica Malajka Mihambo, aktuelna olimpijska i svetska prvakinja.
Armin Sinančević je prošle godine bio treći u ovom takmičenju, u možda i najjačoj konkurenciji ikad. Kolos iz Brodareva bacio je kuglu do 21,86 metra, a ispred njega bili su Amerikanci Džo Kovač (22,29) i Rajan Krauzer (22,67). Nažalost, zbog povrede je morao da propusti Svetsko prvenstvo u Beogradu, ali će mu mitinzi „Dijamantske lige” biti odlična provera za dva najvažnija takmičenja sezone.
Po osam najboljih sa svih mitinga će dobijati bodove (od osam do jedan), a isto toliko će se plasirati u finale, zakazano u Briselu i Cirihu. Bez obzira na prethodno sakupljen broj bodova, pobednik finala će biti šampion, a uz trofej, primiće ček na 30.000 dolara, plus „vajld kard” za naredni Svetski šampionat. To, međutim, neće biti i jedini novčani dobitak. Na svakom takmičenju i u svakoj disciplini, najboljih osam zaradiće od 10.000 do 500 dolara.
Pročitajte JOŠ: