IN4S

IN4S portal

Ivanović Đerić nova tužiteljka u slučaju pukovnika Aleksića: Da li istraga konačno kreće u pravom smjeru, ili se nastavlja sa besmislom optužnice?!

1 min read
Prošlo je više od tri godine od kada je 11. jula 2016. godine u Podgorici ranjen Predrag Šuković, nekadašnji načelnik Odsjeka za borbu protiv organizovanog kriminala Uprave policije Crn Gore
Aleksića

Privođenje pukovnika Radovana Aleksića

Prošlo je više od tri godine od kada je 11. jula 2016. godine u Podgorici ranjen Predrag Šuković, nekadašnji načelnik Odsjeka za borbu protiv organizovanog kriminala Uprave policije Crn Gore.

Kao što je poznato zbog sumnji da je počinio pomenuto krivično djelo, početkom oktobra te godine, slobode je lišen pukovnik Radovan Aleksić, državljanin Republike Srbije

Novi tužilac u slučaju pukovnika Radovana Aleksića je tužiteljka Danka Ivanović Đerić, tužiteljka koja je nedavno prešla iz Osnovnog u Više državno tužilaštvo u
Podgorici.

Podsjetimo, Vesna Jovićević, rukovodilac Višeg državnog tužilaštva u Podgorici, donijela je odluku da promijeni tužioca u slučaju pukovnika Radovana Aleksića, protiv koga se već skoro tri godine vodi krivični postupak zbog navodnog pokušaja ubistva policijskog službenika Predraga Šukovića.

Bivši tužilac u ovom predmetu Željko Tomković će ostati upamćen po ukraćivanju prava u postupku pukovniku Aleksiću na način što mu nije omogućen uvid u sadržaj međunarodne pravne pomoći realizovane sa nadležnim organima u Republici Srbiji, što je slučaj nezabilježen u tužilačkoj praksi.

Vesna Jovićević

Da li dodjeljivanje predmeta ovoj tužiteljki znači pojačavanje podvala i konstrukcija u odnosu na pukovnika Aleksića ili pak postupanje u skladu sa dokazima da se Aleksić dana 11. jula 2016. godine nalazio u Srbiji – ostaje da se vidi.

Nastavak podvala ili postupanje u skladu sa dokazima?

Biće i jasno zbog čega je baš Ivanović Đerić nedavno unaprijeđena upućivanjem u Više državno tužilaštvo u Podgorici iako su četiri kandidata pretendovala na tu poziciju.

Ivanović Đerić je ostala upamćena po vođenju nekih interesantnih predmeta, prije svega slučaja prebijanja Mija Martinovića od strane pripadnika SAJ Crne Gore u 2015. godini, zatim optuženih u poznatoj policijskoj akciji protiv carinika i špeditera (akcija „Mreža“), koja se, pored velike pompezne najave, završila presudama za nakakvu ćebadi i jorgana o čemu je javnost imala priliku da se upozna.

U svojstvu portparolke ODT Ivanović Đerić je davala krajnje zanimljiva objašnjenja za slučajeve navodnog govora mržnje mitropolita Amfilohija, neke zloupotrebe prilikom glasanja na parlamentarnim i lokalnim izborima i tome slično. Javnosti je poznato je kako su ti predmeti završeni.

podmetanje „dokaza“

Bice interesantno posmatrati kako će se Ivanović Đerić i njena nadređena tužiteljka Vesna Jovićević ponijeti u slučaju pukovnika Aleksića. Tim prije što postoje ozbiljne indicije da se na ovo Tužilaštvo vrši uticaj od „nekoga iz vrha“, cak i mimo vrhovnog državnog tužioca Ivice Stankovića.

Posebno se, prema saznanjima našeg portala, zaobilazi Glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić. Razlog za takav odnos prema Katniću vrlo vjerovatno leži u činjenici da se kod njega nalaze predmeti vezani za ilegalnu proizvodnju i promet cigareta što je djelatnost koju je svojevremeno istraživao Predrag ŠukoviĆ kao načelnik Odsjeka za borbu protiv organizovanog kriminala.

Strah od Katnića?!

Dokaze o ilegalnom prometu cigareta Šuković je dostavio upravo Katniću, što sigurno djeluje uznemirujuće za lica koja su nosioci te djelatnosti. Iako je svojevremeno Katnić saopštio „da su ti dokazi emigrirali“ – ne znači da je to zaista tako. I to dobro znaju oni koji strahuju od poteza SDT.

Nezavisno od toga, Vesna Jovicević duguje odgovore na pitanja vezana za uskraćivanje prava odbrani da izvrši uvid u sadržaj međunarodne pravne pomoći realizovane sa Republikom Srbijom i osnovno – zašto odmah nisu tražili dokaze od nadležnih državnih organa Srbije da se pukovnik Aleksić 11. jula 2016. godine, u vrijeme izvršenja krivičnog dela, nalazio u Beogradu.

Osim toga, ovo Tužilaštvo kostantno ostaje nedorečeno u svojim odgovorima na pitanja medija o toku istrage protiv pukovnika Aleksića. Redovno se daju objašnjenja da je u toku informaciono-tehnološko (IT) vještačenje ne precizirajući o kakvom vještačenju se radi i na šta se ono odnosi.

Prema saznanjima našeg portala, odbrana uopšte nije upoznata o pomenutim radnjama koje preduzima Tužilaštvo, što je dodatan dokaz da je Aleksić stavljen u neravnopravan položaj u ovom krivičnom postupku i da se crnogorske institucije ponašaju kao da za njega ne važe zakoni.

Uostalom, zašto Tužilaštvo izbjegava da konstatuje i javno saopšti da se Aleksić dana 11. jula 2016. godine nalazio van Crne Gore? Ako je to činjenica, a jeste činjenica, čemu onda služe sva vještačenja i sve druge radnje koje se preduzimaju u ovom predmetu?

Sasvim je jasno da istražni organi ovakvom istragom skrivaju pravog izvršioca i pravog nalogodavca ovog krivičnog djela i dodatno, što je još jasnije, ovaj montirani proces koriste za obračun sa pukovnikom Radovanom Aleksićem iz razloga koji nemaju nikakvih dodirnih tačaka sa napadom na Predraga Šukovića i na način, koji do sada nigdje nije zabilježen.

Dakle, nigdje nije zabilježeno da su institucije jedne države, potpuno svjesno i planski, nekom licu, pri tom stranom državljaninu, na krajnje monstruzan i podmukao način, podmetnule teško krivično djelo, uhapsile ga po tom osnovu, zatim ograničile slobodu kretanja i nastavile da istrajavaju na tom besmislu obmanjujući crnogorsku i širu javnost o nekakvim stalno novim vještačenjima i drugim radnjama.

Ostaje dakle da se vidi, da li promjena tužioca u ovom predmetu znači usmjeravanje istrage u pravom smjeru, prema strukturi lica sa kojima je Predrag Šuković bio u sukobu ili ćemo biti svjedoci nastavka ovog besmisla.

Umjesto besmislenih vjestačenja, Danka Ivanović Đerić bi, za početak, mogla načiniti značajan korak naprijed u istrazi ukoliko bi saslušala aktuelnog premijera Duška Markovića na okolnosti njegove javno saopštene izjave „da je neko napadom na Predraga Šukovića imao za cilj nanijeti njemu štetu“ o čemu je nas portal već pisao.

Podsjećamo, pukovnik Aleksić je uhapšen 2. oktobra 2016. godine zbog sumnje da je navodno pokušao da ubije Šukovića u centru Podgorice. Aleksić je jedno vrijeme bio u pritvoru, a zatim je, uz jemstvo, pušten na slobodu. Njemu je, ipak, ograničeno kretanje na teritoriju Podgorice.

Istraga u predmetu protiv Aleksića, inače državljanina Srbije, već skoro tri godine i dalje tapka u mjestu, bez naznaka da bi u skorije vrijeme mogla biti zaključena.

Postoje ozbiljne indicije da je Više državno tužilaštvo u Podgorici, zajedno sa Upravom policije, Agencijom za nacionalnu bezbjednost i pojedincima iz državnog vrha Crne Gore učestvovalo u montiranju krivičnog postupka protiv pukovnika Aleksića.

Podjelite tekst putem:

2 thoughts on “Ivanović Đerić nova tužiteljka u slučaju pukovnika Aleksića: Da li istraga konačno kreće u pravom smjeru, ili se nastavlja sa besmislom optužnice?!

  1. Zar ovaj Aleksić nije srpski pukovnik koji je branio Jugu od Natoa. Ako je to taj onda je sve jasno, idem u kladionicu da pitam da se kladim da je nevin.

  2. Dokle više te maskarade, ako je kriv na robiju i tačka, ako je nevin onda druga priča. U zatvor sve kji ga maltretiranja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *