ИН4С

ИН4С портал

Ивановић: МВП чини све да амбасадори буду што прије именовани, чека се одлука предсједника

1 min read

Филип Ивановић

Министар вањских послова Филип Ивановић реаговао је на извјештаје који су објављени у медијима у којима се помиње да Црна Гора још нема амбасадоре у 27 земаља, те да консултације Владе и предсједника Црне Горе Јакова Милатовића теку већ мјесецима, без коначног резултата.

Реаговање министра вањских послова Филипа Ивановића преносимо интегрално:

Поводом недобронамјерно интонираног прилога на порталу Вијести под насловом „Црна Гора још нема амбасадоре у 27 земаља: Консултације Владе и Милатовића теку већ мјесецима, без коначног резултата“, као и погрешне интерпретације одређених чињеница, дужан сам да саопштим сљедеће:

1) Иако вањскополитичке консултације нису обавеза прописана Уставом или закон, у претходном периоду је тај процес био пракса, а пошто је претходних година једна од посљедица кохабитације на релацији Влада-Предсједник била и немогућност попуњавања дипломатско-конзуларне мреже, МВП је консултацијама о постављењу нових амбасадора приступило драге воље и у доброј вјери.

2) Динамика одржавања консултација и одабир кандидата за амбасадоре нису аутоматизовани процеси, већ је на њих утицало више фактора. Прво, МВП је обавило своје интерне процедуре и врло савјесно и одговорно направило одабир каријерних дипломата које ће предложити за амбасадоре у првој итерацији. Друго, МВП е прикупило информације и биографије кандидата који су предложени као политичка именовања. Сваки другачији приступ био би неозбиљан. Треће, одржавање консултација било је условљено и заказивањем термина који би одговарао врло захтјевним агендама предсједника државе, предсједника Владе и министра вањских послова.

3) Према томе, прве вањскополитичке консултације одржане су 22. фебруара ове године, што се и види из саопштења Кабинета предсједника државе: хттпс://предсједник.ме/новости/2697 На том састанку, предложено је укупно 16 кандидата за амбасадоре, што каријерних дипломата, што тзв. политичких именовања. Предсједник државе је затражио двије седмице да се упозна с биографијама и обави разговоре с појединим кандидатима, како би донио своју одлуку, што смо и премијер и ја поздравили. Међутим, процес упознавања с биографијама и интервјуа није трајао двије седмице, већ пуних мјесец дана, па је наредни састанак одржан 20. марта, што је и саопштено из Кабинета предсједника: хттпс://предсједник.ме/новости/2717 Дакле, нетачно је да су МВП или Влада одуговлачили с овим процесом, него је и предсједнику државе, сасвим оправдано, за разматрање кандидатура било потребно дупло више времена од оног које је најавио.

4) Ако се узме у обзир да је предсједнику иницијално предложено 16 кандидата, а да је, како је саопштено из МВП, у даљу процедуру стављено њих 12, потпуно је јасно да је мишљење предсједника испоштовано.

5) Како је више пута поновљено, процес добијања агремана (сагласности) државе пријема може трајати од неколико недјеља до неколико мјесеци. До овога тренутка, министарство је добило агремане за седам кандидата и, осим њих, предсједнику је на даље поступање достављен и предлог за једног амбасадора при једној међународној организацији, за чије постављење није потребан агреман дакле укупно осам. Колико је од тог броја каријерних а колико политичких, нема никакве везе с било чијом вољом, већ искључиво с динамиком којом државе пријема издају сагласност. Према томе, сасвим је сувишно и излишно ишчуђавање о броју каријерних, односно политичких, именовања за која су агремани до сада стигли.

6) Бесмислено је и злонамјерно стављање броја агремана у контекст законског прописа по коме 30% амбасадора могу бити политичка именовања. Тај се проценат односи на укупни број ДКП, а не на број предлога у појединачним итерацијама, а још мање се може односити на број кандидата који су у неком моменту добили агремане. Појашњења ради, „квота“ од 30% тренутно износи 11, а како су тренутно на дужности један амбасадор и један генерални конзул, који су политичка именовања, то значи да је укупан преостали број политичких именовања девет. Да ли ће тих девет кандидата бити предложени одједном или не, те кад ће и који кандидат добити агреман, нема никакве везе с МВП, али ће тај број (9) у коначном бити апсолутно поштован.

7) Предсједник може колико сјутра затражити мишљење надлежног скупштинског одбора о оним кандидатима који су добили агремане и тако убрзати постављење 8 амбасадора.

У коначном, процес именовања амбасадора у свакој држави захтијева посебну пажњу, опрезност, али и вријеме. МВП је након дужег периода започело процес попуњавања дипломатске мреже и том питању, како је речено, приступа одговорно и посвећено. Једнаку дозу посвећености и одговорности очекујем и од других друштвено-политичких актера, како би Црна Гора у пуном капацитету могла да спроводи и промовише своје вањскополитичке приоритете. Ако то сви имамо на уму, онда неће бити мјеста ни непотребно злонамјерним инсинуацијама, али ни личним или политикантским калкулацијама. Посвећеност угледу Црне Горе сви доказујемо дјелима.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *