ИН4С

ИН4С портал

Из Приштине с љубављу: Експерт за хибридно ратовање сматра да глас против Косова* у СЕ оставља дилеме за допринос регионалном миру

1 min read
"Црна Гора је своју заслужену независност стекла тек 2006. године захваљујући храбрости и визионарској политици Мила Ђукановића и подршци Албанаца мањина”, рекао је, између осталог, политички аналитичар Елсхани, који је заборавио да напомене да је кулминација те политике у Црној Гори оличена у прогону српског народа, језика и културе, као и Српске православне цркве. Експертска селективност пропустила је да увиди и да је "храбра визионарска политика" пријетила Србима погромима и обећавала "тракторијаде", што је необично, с обзиром на то да терористички режими на Косову* дијеле такав "визионарски став" годинама уназад.

Елсхани

Из српске јужне покрајине коју привремене приштинске институције воле да називају Републиком Косово* послате су протестне поруке због недавног гласања делегације Црне Горе поводом пријема тзв. Косова у Савјет Европе. Подсјетимо, предсједница делегације Црне Горе Маја Вукићевић гласала је против приступања Косова* у СЕ, због чега је доживјела јавни линч како од стране дијела црногорске, тако и регионалне јавности.

Будући да је држава Црна Гора за вријеме владавине Демократске партије социјалиста, упркос противљењу грађана Црне Горе и јавном признању тадашњег премијера Душка Марковића да је преко 80 одсто грађана против, ипак признала тзв. Косово и директно угрозила територијални интегритет Србије.

Недавно гласање изазвало је велику полемику у јавности, а за црногорске медије огласио се и политички аналитичар и експерт Института за проучавање хибридног ратовања из Приштине, Таулант Елсхани.

2023. године политика у Црној Гори донијела је потпуно нове фигуре. Први пут после много година, важна политичка личност која се држи високо институционални став попут Андрије Мандића отворено изражава свој став против Косова и позиција Црне Горе у НАТО”, каже Елсхани, коме је јасно да је глас Црне Горе против чланства Косова* у Савјету Европе је одраз политичких промјена у земљи, а тиме и заокрета у односу на политички курс Мила Ђукановића.

Ово уопште не служи добросуседству, а у најбољем случају поставља веома велике дилеме за конструктиван приступ и допринос регионалном миру и стабилност црногорске политике”, истакао је Елсхани за Стандард.

За Елсханија Ђукановић водио храбру и визионарску политику

За поменутог аналитичара и експерта, што је карактеристика и великог дијела „аналитичког и експертског миљеа“ стасалог у Црној Гори – кршење територијалног интегритета сусједне државе, непоштовање грађана Црне Горе који су и носиоци њеног суверенитета и вјековним везама између Србије и Црне Горе – не представља нарушавање добросусједских односа и непоштовање сопствене историје и интегритета, али легално и легитимно гласање против уласка Косова* у СЕ – јесте. Подсјетимо, једнострано проглашење Косова* нису подржале европске државе попут Шпаније и Грчке.

Међутим, он није пропустио да „оцијени“ историјски развој Црне Горе таргетирајући Србију као главног непријатеља Црне Горе, служећи се кованицом „српски свет“ да пројектује своје делузије и хушкачке тенденције а која је настала управо у ИН4С-у у циљу зближавања и заједничког дјеловања српског народа на територији балканских земаља.

Увијек би ту била Србија која је намјеравала да доминира Црном Гором због геополитичког значаја који приморска земља Црна Гора представља. Као и на крају Првог свјетског рата, тако и на крају Другог свјетског рата, Србија је ставила Црну Гору у своје канџе, онемогућивши њено постојање као независне држава. Црна Гора је своју заслужену независност стекла тек 2006. године захваљујући храбрости и визионарској политици Мила Ђукановића и подршци Албанаца мањина”, рекао је, између осталог, политички аналитичар Елсхани, који је заборавио да напомене да је кулминација те политике у Црној Гори оличена у прогону српског народа, језика и културе, као и Српске православне цркве. Експертска селективност пропустила је да увиди и да је „храбра визионарска политика“ пријетила Србима погромима и обећавала „тракторијаде“, што је необично, с обзиром на то да терористички режими на Косову* дијеле такав „визионарски став“ годинама уназад.

Према ријечима Елсханија српски свет може прогутати Црну Гору без милости – посебно када се зна да међу државама које Србија намерава да ”збрише са лица земље” Црна Гора је најслабија по војној моћи и људству.

Елсхани каже да је сада главно питање како ће поступити ново руководство у Црној Гори: да ли ће директно или индиректно помоћи режиму Александра Вучића у остварењу сна о остварењу опасног пројекта ”Велика Србија”, или како се сада зове ”српски свет”, и воља да их претвори у нијеме посматраче и поновне појаве српског милитаристичког национализма на Балкану 21.вијека, или ће они Црну Гору позиционирају као озбиљну државу која не преговара о својој независности ни по коју цијену, и учинити је земљом која доприноси регионалном миру и стабилности.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Из Приштине с љубављу: Експерт за хибридно ратовање сматра да глас против Косова* у СЕ оставља дилеме за допринос регионалном миру

  1. ISTINA VASA JE U ARHIVI BECKOJ USKORO CE TE SE SUSRESTI SA VASIM ZLODELIMA OKUPACIJE I ZLOSTAVLJANJA SRBSKOG RODA I PORODA!!!
    KOSOVO I METOHIJA JE SAMO JEDAN DEO OD SVE SRBSKE ZEMLJE I POMORSKE!!!
    BEZ TE ZLOCINCI SA SVETE SRBSKE RODNE GRUDE!!!!

    2
    1
  2. Независност Црној Гори донијеле су Америка, Енглеска, Њемачка и плаћеници и поданици из Црне Горе.
    Референдум је дефинитивно покраден и осмишљен на Западу.
    Плодно тло за ту идеју је била поновно показана наивност и ограниченост Црногораца. Несвјесни, радују се некој, фиктивној независности, а никад у историји нису били толико зависни, једино што још нису гладни. Да само знају колико о њима други знају и како их третирају поклопили би се ушима и црвењели од стида.
    Замислите, докле иду те будале, кад им је Србија окупатор, Русија непријатељ, а Хрвати, Бошњаци, Албанци пријатељи и савезници.
    Цијена за глупост, невјерство, расколништво коштаће их постојања, али тога још нису свјесни. Не могу да се договоре ни око цркве, ни језика, јер су измишљени, а памети и морала немају

    10
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy