ИН4С

ИН4С портал

Избори у Британији: Шкотска поново о независности

1 min read
"Општи избори 12. децембра су најважнији за Шкотску, најважнији у нашим животима. Будућност земље је на коцки. Нема никакве сумње да је Шкотска на раскршћу", рекла је Никола Стурџен.

Са протеста за независност у Шкотској (Фото: Нова српска политичка мисао)

Независност Шкотске је надохват руке, изјавила је шкотска премијерка Никола Стерџон на великом митингу у Глазгову са којег је затражила нови референдум о независности Шкотске. Премијерка и лидерка Шкотске националне партије сматра да су избори који ће се у цијелој Британији одржати 12. децембра најбитнији за Шкотску у овој епохи.

Ноћ вештица је прошла, Велика Британија је још у ЕУ. Рок за Брегзит је продужен, а избори су расписани за децембар.

У Глазгову је за викенд одржан велики митинг присталица независности Шкотске. Тамо се појавила предсједница шкотске владе, Никола Стурџен, и послала јасну поруку:

„Општи избори 12. децембра су најважнији за Шкотску, најважнији у нашим животима. Будућност земље је на коцки. Нема никакве сумње да је Шкотска на раскршћу“, рекла је Никола Стурџен.

Изјава је свакако бомбастична, али није толико удаљена од реалности, јер садашњу ситуацију нико није могао да очекује у вријеме првог референдума о независности 2014. каже некадашњи предавач на Универзитету у Единбургу Игор Штикс. Каже да се ствари мијењају са начином на који ће Велика Британија изаћи из ЕУ.

„Чињеница да Сјеверна Ирска остаје у царинској унији са Републиком Ирском је већ једна значајна промјена. То је некако де факто уједињење Ирске“, каже Штикс.

То доводи у питање статус Шкотске која се већински, чак 65 одсто грађана, противи Брегзиту. Ови избори би били неслужбени референдум о питању референдума о независности. Ако Никола Стерџон добије већину, она је рекла то је мандат за расписивање новог референдума о независности“, каже Штикс.

Шкотланђани се боје ‘но дил’ Брегзита

Драматичним изјавама премијерке Шкотске не треба придавати посебан значај, слаже се некадашњи амбасадор у Лондону, Владета Јанковић. Али, додаје, ситуација јесте компликована, пошто од земаља које чине Уједињено Краљевство, Енглеска и Велс су за излазак а Сјеверна Ирска и Шкотска за останак у Унији.

Шкотланђани се нарочито боје такозваног ‘но дил’ Брегзита, без споразума. Они имају процјене да би то одмах њихов бруто друштвени доходак оборило за седам одсто, што је за њих страшно. Зато се сада у Шкотској расположење мијења, последње испитивање јавног мнења показује да је већ 50:50 или чак и више у прилог изласка из Велике Британије, управо због Брегзита“, објашњава Владета Јанковић.

Колико ће гласача Шкотска национална партија моћи да изведе на биралишта? Број гласова је растао, па падао како је вријеме пролазило, а није неважна чињеница, пише лист The Scotsman да треба да гласају једног хладног децембарског дана. Нови референдум је адут партије Николе Стерџон још од избора 2017.

Штикс: Моменат за независност расте

Ипак, Игор Штикс вјерује да моменат за већу излазност, па и независнот расте. Посебно после велики митинга подршке независности у Единбургу и Глазгову.

„Никола Стерџон се види као особа која би тај процес могла да води“, додаје Штикс.

„Наравно, она жели договор са Лондоном, односно да добије одобрење за референдум. Не можемо очекивати неке декларације независности које не би биле у неком договору. Сви желе да се то деси легално“, каже Штикс.

Почетком октобра док се још спекулисало о изборима у Великој Британији, предсједница шкотске владе Никола Стерџон је гласно подржавала њихово расписивање. Тада је рекла Џеремију Корбину да се не мучи ни да диже слушалицу и тражи од њене партије да га подржи да формира будућу владу уколико не подржи референдум о независности. Корбин је рекао да мисли да је нови референдум о независности лоша идеја, али му се није успротивио.

Владета Јанковић сматра да ситуација може да се промијени, ако после избора Шкотска национална партија добије могућност да одлучи судбину владе у Лондону. И гласања о Брегзиту.

„Имали сте недавно доста типично, нетактичну изјаву Бориса Џонснона који је рекао нема новог референдума. Он каже, то је за једну генерацију довољно. Е сад, изгледа да постоје договори између Николе Стерџон и британске опозиције, лабуриста, у ком случају би Џонсон испао….. То је компликовано, али је суштина јасна. Шкоти би вољели да Британија остане у ЕУ“, каже Јанковић.

Питање независности

Када би у теорији, Шкотска успјела да добије дозволу да одржи нови референдум после Брегзита, у коме би гласала за независност, тек би се онда отворило питање каква би то независност била после вјекова проведених у Уједињеном Краљевству.

Професор Јанковић подсјећа да је сва прилика да ће Велика Британија прије или касније изаћи са или без споразума.

„Ако изађе без, онда би могао да се деси референдум о независности, и како ствари стоје, Шкотска би изашла из Британије и остала у ЕУ као независна земља“, каже Јанковић.

Игор Штикс вјерује да су Шкотланђани свјесни да би могло бити ријечи о другој врсти независности.

„Ако ће је бити, Шкотска мора да се конституише другачије. Да то не буде само отцјепљење већ и стварање нове политичке заједнице која је свјесна у чему је зависна,а у чему независна. Не ради се о радикалном пројекту прекида, већ о врсти наставка. Ако у то увјере већину бирача и ако буде референдума, имаћемо понешто промијењену карту Европе“, каже Штикс.

Све зависи од децембарских избора, који се виде као најнепредвидивији у Британији још од Другог свјетског рата. Овога пута не игра се само у најбитније мјесто у Даунинг Стриту него и у излазак Британије из Уније, а можда и у нови референдум о независности Шкотске.

Извор: Наташа Ђулић Бановић, РТС

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net