IN4S

IN4S portal

Izglasavanje (ne)povjerenja Vladi CG (VIDEO)

1 min read

Crnogorski parlament, na prvoj vanrednoj sjednici, počeo je raspravu o zahtjevu za glasanje o povjerenju Vladi. Premijer Milo Đukanović poručuje-nakon ove sjednice neće više biti mjesta za one koji su se navikli da istovremeno budu i vlast i opozicija, misleći pritom na svog sada već bivšeg koalicionog partnera SDP.

parlament cg

Premijer Milo Đukanović kazao je da je kriza u odnosima partnera u vladajućoj koaliciji (DPS- SDP) kulminirala ocjenama da je Vlada tehnička i da je njeno trajanje politički racionalno do trenutka donošenja odluke o pozivu NATO za otpočinjanje pristupnih pregovora sa Crnom Gorom. Zbog toga je, kaže, i pokrenuo pitanje povjerenja Vladi.

„Slijed političkih događaja pojačao je nepovjerenje u odnosima DPS-SDP. Ovakvo nekonzistentno funkcionisanje vlasti tolerisao sam samo zarad dobijanja pozivnice za NATO“, istakao je Đukanović, naglašavajući da je poseban kamen spoticanja u odnosima sa SDP-om bio na polju značajnih investicija.

Đukanoviću najviše smeta to što naša politička scena nije u zadnje vrijeme postavila jasnu linija između opozicije i vlasti.

„Svi su postali vlast- neko regularno principom izbora, neko neregularno. I svi su postali izvršna vlast“, istakao je Đukanović.

milopremijerski

Poručuje i da ispitivanje povjerenja Vlasti ne može ugroziti demokratske procese društva.

„Više puta sam čuo lansirane i iskonstruisane optužbe da je to potez koji će ugroziti započeti politički dijalog. To su tendiciozne, izmišljenje ocjene. Još nisam čuo ocjenu zašto bi imali tajni motiv za pokretanje povjerenja vladi. To je neodgovorna galama partija kojima ne odgovara raščišćavanje političke magle. Jasno je da nakon ove sjednice neće imati mjesta za uloge oni koji su se navikli da istovremeno budu i vlast i opozicija. Preciznije da budu vlast zbog svih pogodnosti koje im taj status donosi i istovremeno nevješto prikrivena podrška svima koji tu vlast podrivaju, ne marćei za posljedice po interese Crne Gore“, jasan je premijer.

Ima i poruku za SDP.

„Mislim da će ta partija nastaviti da ponavlja iste neutemeljene optužbe koje su zapravo žal što im vladina inicijativa izmiče jednu od dvije stolice na koje su do sada sjedjeli“, kazao je Đukanović.

Milutin Simović iz DPS-a ističe da smo u poslednje vrijeme bili svjedoci otvorenih osporavanja legitimiteta Vlade iz opzicije, ali iz redova jednog koaliconog partnera.

„Ova inicijativa izazvala je različite reakcije. Dio političkih subjekata je nažalost van politike, iako je ova inicijativa šansa. Nerado se suočavajku sa ovim odgovornim političkim korakom, jer su nedosljedni i boje se, jer nijesu uradili ono što su sami najavljivali. Ovo bi trebalo da bude prilika za dijalog u cilju zajedničkog traženja dogovora, na aktuelne i buduće izazove u kojem se nalazi naše društvo. Neutemelj je stav da se ova rpilika za dijalog pokušava označiti suvišnom i nepotrebnom. Ovakve stavove je najglasnije saopštavao SDP kao konstituent vlade, i kao dio parlamentarne većine. To nije ništa novo u odnosu na neki period, a posebno poslije predsjedničkih izbora“, kazao je Simović.

Jasni su, tvrdi on, razlozi aktuelne političke graje.

„Gubi se šansa da se ucjenjuje veći partner, i mogućnost monopola da se bude jezičak na vagi, pa se sve predstavlja korupcija. Očigledno je da im je politika vojvode ni nadjvode, ni dovojvode i podvojvode nije smetala za kombinatoriku. To su bili prvi koraci, kako se uostalom i saopštavalo. Citiraću-DPS im je istorija odredila. Vojvoda im je dakle alternativa, ne samo u Podgorici“, poručio je Simović.

Kazao je da nastavak dijaloga nema alternativu.

„Dijalog bez ucjene i ultimatuma, koji ne zavisi od bilo kakvog pojedinca. On ne treba da bude forma za pojedinačni politički marketing“, jasan je Simović.

Lekić: Pozitivna dala izazov Vladi

Miodrag Lekić iz Demosa očekuje izglasavanje nepovjerenja Vladi, ali cijeni da to nije toliko bitno koliko da li ćemo i kako izaći iz ove duboke političke krize u kojoj se nalazi Crna Gora.

„Demos se zalaže za Vladu izbornog povjerenja. Premijer ima nevjerovatnu moć lakiranja crnogorske stvarnosti“, poručio je Lekić.

Kaže da je Pozitivna jučerašnjim planom za prevazilaženje političke krize dala izazov Vladi.

„Hajde da vidimo šta to znači. Smatram da je bitno da se svi tokom diskusija izjasnimo kako ćemo glasati“, kazao je Lekić.

Miodrag Lekic 06

U ime SNP-a Aleksandar Damjanović kaže da smo danas stigli do kraja ove Vlade.

„Jasno je da je ova Vlada zaokružila svoj rad i da više nema svoj legitimitet“, poručio je Damjanović.

Krivokapić: DPS traži poslušnike, a ne poslanike

Lider SDP-a Ranko Krivokapić poručuje da Ustav Crne Gore ne poznaje jednu vlast, već tri.

„U ovoj državi građanin je suveren i on . Sve to ova Vlada nije shvatila. Ova Vlada traži podjelu parlamenta, poslušnike, a ne poslanike. To je neznanje. Mi smo tu da budemo ne opozicija vlasti“, kazao je Krivokapić.

Pajović: Nikoga ne ucjenjujemo

Lider Pozitivne Darko Pajović cijeni da je jedino moguće rješenje prevazilaženja političke krize učešće svih u vlasti.

„Mi nikoga ne ucjenjemo. Ovo je najbolji način da prevaziđemo političku krizu. Ovi nije moguće realzovati ako nemamo podršku u Vladi. Zahtjevi možda jesu zahtjevni“, kazao je Pajović.

Darko Pajovic 402

Ljerka Dragičević iz HGI rekla je da ne sumnja kako će Vlada dobiti podršku u parlamentu, zbog dobijanja pozivnice u NATO savez.

„Kao aktivni učesnik u Vladi, HGI će ostati dosljedna svojoj davno zacrtanoj politici opšteg napretka“, rekla je Dragičević.

Predsjednik Liberalne partije Andrija Popović, rekao je da politička kriza koja je obilježila protekli period danas mora doživjeti svoj vrhunac.

„Ulična demokratija i nasilje nikad nikome ništa dobro nijesu donijele“, rekao je Popović.

Inače, sjednica koja je bila planirana za 11 sati, pomjerena je i zakazan je Kolegijum, na zahtjev poslanika Nika Đeljošaja, zbog ponude Pozitivne Crne Gore. Kolegijum je onda donio odluku da sjednica počne u 12.30 časova.

Ranije, na Kolegijumu predsjednika parlamenta, dogovoreno je da izlaganja poslanika koji učestvuju u raspravi traju po deset minuta.

Vlada je 28. decembra prošle godine odlučila da Skupštini podnese zahtjev za glasanje o povjerenju.

Crnogorska Vlada je izabrana 4. decembra 2012. godine, glasovima parlamentarne većine koalicije formirane uoči i nakon poslednjih parlamentarnih izbora.

„U većem dijelu trogodišnjeg mandata, posebno nakon predsjedničkih izbora 2013. godine, nije bilo jasne i kontinuirane političke podrške te parlamentarne većine Vladi, koja je njenom voljom izabrana“, kaže se u obrazloženju zahtjeva da se glasa o povjerenju Vladi.

Takva promjena odnosa među parlamentarnim partijama, kako se navodi, zamaglila je jasnu liniju odgovornosti između vlasti i opozicije u parlamentu, ugrozila i Ustavom propisani model podjele vlasti i optimalnu funkcionalnost Vlade, time i političkog sistema u cjelini.

Ističe se da je kriza u odnosima partnera u vladajućoj koaliciji (DPS- SDP) kulminirala ocjenama da je Vlada tehnička i da je njeno trajanje politički racionalno do trenutka donošenja odluke o pozivu NATO za otpočinjanje pristupnih pregovora sa Crnom Gorom.

„Kako je taj najvažniji prioritet državne politike Crne Gore u 2015. godini uspješno obavljen, stekli su se uslovi da se na Ustavni način provjeri politički legitimitet Vlade i da se političkim partijama koje smatraju da nema podršku parlamentarne većine, pruži prilika da glasanjem protiv delegitimišu izvršnu vlast u državi“, kaže se u obrazloženju.

Pitanje svog povjerenja Vlada, kako se navodi, postavlja sa željom da pokaže odgovoran odnos prema izbornoj volji građana na parlamentarnim izborima 2012. godine.

„To je primjerena odgovornost nakon što su poslednjih godina saopštene teške političke ocjene o radu Vlade i od jednog koalicionog partnera koji je njen konstituent od 1998. godine“, navodi se u zahtjevu Vlade da u Skupštini Crne Gore postavi pitanje svog povjerenja.

Poznato je da će protiv Vlade glasati poslanici iz redova Socijaldemokratske partije.

Za izglasavanje povjerenja, DPS-u je potrebna podrška 41 poslanika.

Podjelite tekst putem:

4 thoughts on “Izglasavanje (ne)povjerenja Vladi CG (VIDEO)

  1. Cijeli dan je mlio o navodnom „vijekovnom zaostajanju Crne Gore…“Biva nova era naša nastaje od njega,godine se trebaju računati od njegovog dolaska na vlast s ulice,u Ad ćemo otić ako on ne bude na vlast.Dok on nije doša ovđe ni sunce nije grijalo.Pi.

  2. Lekicu danilovicu milicu becicu rakcevicu olosi jedne napustajte taj cirkus i na proteste sa narodom do pada rezima.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *