Измерена брзина којом мислимо и резултат је велико изненађење
Често се чини да нам се мисли само роје и да њихова превелика брзина заиста не може да се измери, али тај субјективан осећај руши недавна студија која каже да мозак обрађује информације брзином од само 10 бита у секунди. Ово је резултат начина на који интерно обрађујемо мисли у једној линији, стварајући спор, загушен ред, кажу научници са Калифорнијског института за технологију.
Ово је у оштрој супротности са начином на који функционише периферни нервни систем, који истовремено обрађује сензорне податке брзином од гигабита у секунди, што је знатно изнад наших скромних 10 бита когнитивног процеса. Све ово је велика мистерија за научнике:
„Сваког тренутка извлачимо само 10 битова из трилиона које наша чула узимају и користимо тих 10 да бисмо сагледали свет око нас и доносили одлуке. Ово изазива парадокс и питање шта мозак ради да филтрира све ове информације“, наглашава научник Мајстер.
У свом недавно објављеном раду, научници Ђијеји Џенг и и поменути Мајстер објашњавају да упркос богатству пејзажа у нашем уму, постојању фотографског памћења и потенцијало несвесне обраде, наш мозак заиста функционише у запањујуће спором темпу који ретко достиже врхунац изнад десетина битова у секунди. Поређерња ради за решавање Рубикове коцке са повезом преко очију за обраду је потребно нешто мање од 12 битова у секунди, играње игрице Старкрафт на професионалном нивоу је око 10 бита у секунди, док је читање овог чланка највише 50 бита у секунди и то привремено.
Научници наглашавају колико мало заправо знамо о размишљању и истичу да је људски мозак „звер“ када је у питању чиста аналитичка моћ. Његових око осамдесет милијарди неурона формира трилионе веза груписаних на начине који нам омогућавају да осећамо, замишљамо и планирамо свој пут кроз постојање са другим људима поред себе.
Воћне мушице, с друге стране, имају можда стотинак хиљада неурона, што је довољно за њих да пронађу храну, машу крилима и комуницирају са другим мушицама. Зашто један људски мозак не би могао да се понаша као рој мува, при чему свака јединица обрађује прегршт битова сваке секунде заједно, великом брзином?
Иако нема одговора, Џенг и Мајстер појашњавају да би можда могао имати везе са потребом, односно недостатком исте.
„Наши преци су изабрали нишу у којој је свет довољно спор да омогући преживљавање. У ствари, 10 бита у секунди је потребно само у критичним ситуацијама, а већину времена наше окружење се мења много лежернијим темпом“, наводе, а пише Сајанс Алерт.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: