Израелски новинар критиковао ЕУ због конференције о Степинцу: Престаните!
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2023/03/1122450353_0_0_1001_563_1920x0_80_0_0_de02173caa7b5bc22a5dcd1dbf9f3c0f.jpg-1024x576.webp)
Фото: Спутник/Јавно власништво
Израелски новинар Ронен Шнидман критиковао је данас Брисел због недавне конференције „Блажени Алојзије Степинац – сведочанство вере, истрајности и наде“, одржане у просторијама Европског парламента, и позвао ЕУ да престане са рехабилитацијом колабораната из Другог светског рата.
Шнидман је, у данашњем блогу за лист „Тајмс оф Израел“, истакао да је слављење загребачког надбискупа Степинца у Европском парламенту као узорне личности по питању вере и људских права „гротескно“, као и да представља увреду за све жртве усташког режима који је Степинац подржавао.
Према његовом мишљењу, коришћење институција ЕУ за рехабилитацију сарадника фашиста представља „изопачење њихове сврхе“, с обзиром на то да је оснивање ових институцуја историјски била директна реакција на појаву фашизма.
Конференција о Степинцу у ЕП је за Шнидмана део вишегодишње кампање ревизије историје холокауста у Хрватској и бившој Југославији. Он констатује да је упркос различитим информацијама о делима Алојзија Степинца током Другом светског рата „неоспорно“ да је загребачки надбискуп подржавао фашистички усташки режим диктатора Анте Павелића и био војни викар у усташкој војсци.
Шнидман је цитирао и протестно писмо које је Бриселу поводом конференције о Степинцу упутио један од ретких преживелих из усташког логора Јастребарско Гојко Рончевић Мраовић.
Конференцију „Блажени Алојзије Степинац – сведочанство вере, истрајности и наде“ организовала је европарламетарка Жељана Зовко, која је према Шмидману желела да прикаже Степинца као праведника и доведе га у везу са жртвама тоталитарних режима 20. века, пренео је Танјуг.
Дипломатска мисија Србије при Европској унији упутила је раније писмо Жељани Зовко у коме је изразила дубоко жаљење због посебног истицања лика и дела Степинца у просторијама ЕП, имајући у виду да је реч о историјској фигури која у „Србији отвара болна поглавља из прошлости“.
Извор: Спутник
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)
Stepinac je vaš projekat, a UK – Vatikan vaš zaštitnik. Cilj vam je isti, samo se sredstva prilagođavaju, ubicama Boga ne treba omogućiti opstanak na ovoj planeti.