ИН4С

ИН4С портал

Извјештај ЕК: Србија погурала привредни раст Западног Балкана

1 min read
Снажан раст бруто домаћег производа Србије погурао је раст економије Западног Балкана, која је била посустала 2018. године, оцијенила је Европска комисија у најновијем извјештају.
ЕК

Европска комисија

Снажан раст бруто домаћег производа Србије погурао је раст економије Западног Балкана, која је била посустала 2018. године, оцијенила је Европска комисија у најновијем извјештају, преноси Н1.

Европска комисија у новом извјештају о привредним кретањима у земљама кандидатима за чланство у ЕУ констатује да је убрзању раста српског БДП-а углавном допринијело снажно повећање бруто инвестиције од 17,3 одсто на годишњем нивоу, а раст су наставиле да подржавају и приватна и јавна потрошња, преноси РТС.

„Србија, највећа привреда у региону, забиљежила је највеће убрзање годишњег раста БДП-а, са 2,9 процената у другом кварталу на 4,8 одсто у трећем кварталу“, констатује се у извјештају.

Комисија је задржала пројекције раста српске економије за 2020. и 2021. годину на 3,8 процената и 3,7 одсто, респективно, колико је предвиђала и у својим јесењим прогнозама из октробра прошле године.

У документу се подсјећа да је бонитетна агенција Стандард & Пурс (С&П) подигла кредитни рејтинг Србије са „ББ“ на „ББ +„, што је само један степен испод инвестиционог нивоа, задржавајући позитивне изгледе.

Прогноза снажног економског раста

ЕК је у извјештају пренијела и образложење С&П-а, да се побољшање кредитног рејтинга заснива „на прогнозама снажног економског раста за Србију, упркос посустајању раста еврозоне, и на пројектованом обуздавању јавног дуга захваљујући континуираној фискалној дисциплини и повољном монетарном амбијенту“.

Позитивни изгледи кредитног рејтинга Србије, додаје се, заснивају се на и чврстим изгледима даљег снажног прилива директних страних инвестиција, који може додатно да ојача извозну базу Србије и отпорност економије на спољне шокове.

У Извјештају ЕК се прецизира да су стране директне инвестиције у Србији достигле до новембра прошле године 3,1 милијарду евра, што је скок од 37,3 одсто међугодишње, при чему оне покривају финансирање дефицита текућег рачуна са 110 одсто.

Комисија истиче такође да је ММФ завршио у децембру трећу ревизију у оквиру Инструмента координације политике са Србијом и да је констатовао да земља наставља да биљежи солидне економске и фискалне резултате, мада остаје рањива на екстерна кретања, док су унутрашњи ризици везани за кашњење структурних реформи.

У документу, објављеном на званичној интерент страници ЕК, пише још да је буџетски суфицит Србије у трећем кварталу износио 0,9 одсто БДП-а, захваљујући снажним приходима од пореза на добит и пореза на додату вредност, као и доприносима социјалног осигурања.

Даље се напомиње да је Скупштина Србије у новембру усвојила буџет за 2020. годину, у којем се, као и претходне године, предвиђа дефицит буџета опште државе од 0,5 одсто БДП-а, преноси Н1.

Додаје се такође да се буџетом за 2020. годину пројектује снажан раст прихода који се користи за повећање просјечних плата за око 9,0 одсто и пензија за 5,4 процента, као и за обезбедење додатних финансијских средстава за инфраструктурне пројекте и благо смањења пореза на рад.

Висок јавни дуг Западног Балкана – у Црној Гори 79 одсто БДП-а

Према оцјени Комисије, ниво јавног дуга у региону Западног Балкана је и даље висок, а ту оцјену аргументује подацима да је он у Црној Гори прошле године чинио 79 одсто БДП-а, у Албанији 66,5 одсто, док је у Србији на крају новембра износио 52,4 процента.

Комисија предвиђа да ће јавни дуг Србије ове године бити смањен на 49,9 одсто, а 2021. године на 48 процената.

У извјештају се указује и на позитивна кретања на српском тржишту рада, гдје је стопа незапослености становништва старијег од 15 година оборена на 9,5 процената у трећем кварталу, али се додаје да се смањила и радна снага за 1,6 одсто у односу на претходну годину, услед пада броја становника и пораста неактивног становништва.

Према прогнози Комисије, стопа незапослености у Србији ће ове и наредне године бити додатно смањена, и то на 8,9 одсто и на 7,2 процента, респективно.

Када је ријеч о трговини Србије са свијетом, ЕК процјењује да ће спољнотрговински дефицит износити 12,5 процената ове и 12,9 посто идуће године, док дефицит биланса текућих плаћања види на нивоу од 5,5 одсто за обе године.

Такође предвиђа да ће раст инфлације у 2020. и наредној години износити по 2,1 проценат.

Прочитајте још:

ДПС представио предсједника Општине Шавник: Дарован косовским штитом, да остане вјеран светосављу и крсној слави

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Извјештај ЕК: Србија погурала привредни раст Западног Балкана

  1. Kakve ti gluposti pišeš, kad je Srbija ekonomijom prešla Sloveniju i Hrvatsku… sa mesta 64 je napredovala na mesto 44 na svetskoj rang listi. Svaka država stoji pod brojem i i uz to kratak opis. Za Srbiju stoji da ima navodno gresaka iz prošlosti al da je razvijena ekonomski.

  2. Ne lažite. Po svim ekonomskim pokazateljima Srbija, Makedonija i Albanija čvrsto drže tri poslednja mjesta na Balkanu. Članice EU sa Balkana su daleko naprijed, Crna Gora i BIH su ispred Srbije, čak je i Srpska po ekonomskim parametrima ispred Srbije.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *