Извлачење "Косте Конкордије"
1 min readТимови инжењера на италијанском острву Ђиљо почели су данас да дижу олупину луксузног туристичког брода „Коста Конкордија“ у усправни положај, у оквиру једне од најсложенијих и најскупљих поморских операција које су икада покушане.
Огромна олупина брода тешког 114.500 тона лежала је на боку више од 20 месеци, заузимајући велики део мале луке на туристичком тосканском острву где се брод насукао и потонуо 12. јануара 2012. године када су погинуле 32 особе.
После тросатног кашњења због олује која је ноћас пореметила последње припреме, инжењерски тимови су почели операцију јутрос око девет сати.
Први знаци да се олупина помера уочени су око поднева када су подводне камере снимиле узбуркану воду на месту где је метал лежао на морском дну.
„Све се одвија према плану, и у смислу мерења и у смислу начина на који се олупина понаша“, каже менаџер пројекта из компаније „Микопери“ Серђо Ђирото.
Операција ће коштати више од 600 милиона евра и то се сматра најскупљим извлачењем једне олупине у историји.
Међународни тим од 500 инжењера боравио је на Ђиљу протеклих годину дана радећи на стабилизовању олупине и припремању операције њеног подизања.
Брод, односно хотел на води са више од 4.000 путника и чланова посаде, потонуо је када су стене раздерале оклоп брода док се приближавао обали на почетку крстарења по Медитерану.
Инжењери кажу да су уверени да ће операција бити успешна, иако нико никада није покушао да то уради у тако тешким условима и са бродом ове величине, преноси Ројтерс.
„Радило смо извлачење и раније, али никада на оваквој локацији. Брод је на страни планине на дну мора, балансира на два гребена и заиста је велики -велик је као три фудбалска терена, плус тежина од сто хиљада тона. Никада нисмо били у оваквој ситуацији“, каже Ник Слоан, инжењер из Јужне Африке који координише операцијом.
Операција би требало да траје између 10 и 12 сати, а најтежа фаза требало је да буде почетак када су хидрауличне дизалице почеле да дижу хиљаде тона метала са дна мора.
„Рецимо да су то били најнеизвеснији тренуци зато што никада нисмо са сигурношћу могли да кажемо како олупина належе на дно“, каже Ђирото.
Инжењери цекају да виде како ће ослабљена структура реаговати на окретање у усправни положај, а Ђирото каже да још није познато колико је оштећен део структуре који се налази уз само дно.
Они ће током операције покушати да пронађу тела члана посаде Русела Ребела и путнице Марије Грације Текарики која до сада нису нађена.
Када брод буде подигнут у усправни положај, екипе ће неколико месеци радити на његовом стабилизовању и припремању за пловидбу уз помоћ џиновских танкера као би могао бити одвучен на отпад, вероватно на пролеће.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: