Jakšić: Poglavlja 23 i 24 su dobra prilika za novinare
Boško Jakšić, novinar Politike, ocijenio je da uspostavljanje profesionalnih standarda u regionalnim medijima zavisiće od brzine reformi cijelog društva, dodajući da će poglavlja 23 i 24 biti prilika za novinare da otkrivaju razne probleme u društvu, ističući da je nemoguće da mediji budu bolji od društva u kojem se nalaze, a balkanske zemlje su, kako je rekao, daleko od savršenih.
,,Neke od balkanskih zemalja su brže u evrointegracijama a neke sporije, i to je otprilike pravo poređenje i za stanje medija u njima“, izjavio je Jakšić.
Jakšić: Postavlja se pitanje u kojoj mjeri su mediji nezavisni
„Ali ako se u regionu uvijek govori da sudstvo nije nezavisno, kako možemo da govorimo o nezavisnom i slobodnom novinarstvu koje treba da ispunjava visoke profesionalne standarde“, precizirao je Jakšić, navodeći da je novinarstvo i materijalno upušteno, što, kako je naveo, nije rezultat opšte finansijske krize već su mediji svjesno „gurani“ u inferiornu poziciju.
„Postoje tužni primjeri da su novinari spremni da objave naručen tekst za 50 EUR, i ako u tom ambijentu funkcionišu, gdje su totalno egzistencijalno ugroženi, onda je normalno da takvo stanje dodatno otežava poziciju medija“, kazao je Jakšić.
Nivo novinarstva opada
„Bez obzira što raste broj fakulteta, škola i večernjih škola za novinare, profesionalno se manje uči i novinari su manje spremni da rade,dok više otaljavaju posao i imaju birokratski odnos prema poslu koji je specifičan i koji to ne trpi“, rekao je Jakšić.
Prema njegovim riječima, kada da se sve sagleda – pozicija medija je loša.
„Dok se ne raščisti pitanje vlasništva u medijima, mnogo toga će biti konfuzno“, kazao je Jakšić, dodajući da situaciju medijima otežava loš ekonomski standard u društvu, ocjenjujući da je finansijsko pitanje važno ali ne i primarno.
„Prvo mora da bude riješeno političko pitanje, da novinar shvati da mora da radi svoj posao kako treba, prema svojoj savjesti i profesionalizmu“, rekao je Jakšić i dodao da je u uspostavljanju profesionalizma bitna i uloga urednika u medijima.
„Ali ako, umjesto što novinar uzima za tekst 50 eura, urednik uzima 500 eura, onda smo opet na mrtvoj tački, jer sistem vrijedi onoliko koliko košta njegov najslabiji dio, a u našim društvima takvih djelova ima na svim stranama“, naveo je Jakšić.
On je kazao da će se pozicija medija u društvu reformisati brzinom kojom budu tekle i promjene u sistemu.
„Uspostavljanje pravih profesionalnih standarda apsolutno zavisi od reforme cijelog društva“, rekao je Jakšić, podsjećajući da je razotkrivanje društvenih fenomena osnovna uloga medija.
„Mediji po prirodi ne treba da hvale ono što je dobro u društvu, to svakako treba objavljivati, ali primaran zadatak mora da bude ukazivanje na probleme koji se moraju rješavati“, naveo je Jakšić.
On smatra da će pregovori sa Evropskom unijom u poglavljima 23 i 24 biti prilika za medije da otkrivaju razne slučajeve i afere.
„Lako će se zakoni uskladiti sa evropskim u tim oblastima, ali na ovim prostorima uvijek nedostaje samo poštovanje zakona, a ne njihovo usvajanje“, kazao je Jakšić.
Prema njegovim riječima, mediji se neće odmah uključiti na pravi način u taj proces.
„Mediji neće moći da doprinesu puno u tome, ukoliko vlast stalno bude govorila da otkrivanje raznih slučajeva znači i duže pregovore i opstruiranje integracija“, zaključio je Jakšić.