ИН4С

ИН4С портал

Јапан мијења тактику у вези са Курилима

У свом годишњем извјештају „Плава књига дипломатије“ Министарство иностраних послова Јапана је одустало од формулације да Јужни Курили припадају Токију, јавља агенција „Кјодо“.
Kurilska ostrva

Курилска острва; фото: kpcdn.net

У свом годишњем извјештају „Плава књига дипломатије“ Министарство иностраних послова Јапана је одустало од формулације да Јужни Курили припадају Токију, јавља агенција „Кјодо“.

У документу се наводи да је у току дијалог са Москвом о решавању ситуације у вези са Курилима. Избацивање осјетљиве фразе о „враћању Јапану четири сјеверна острва (како Токио назива Јужне Куриле)“ судећи по свему је само вјешт потез. Локални медији пишу да су те ријечи избрисане како не би отежавале преговоре.

Мало касније министар иностраних послова Јапана Таро Коно је прокоментарисао нестанак формулације. Према његовим ријечима, став земље у борби за Куриле остаје непромијењен.

Руски предсједник Владимир Путин и јапански премијер Шинзо Абе су се 14. новембра прошле године договорили да успоставе активан дијалог ради потписивања мировног споразума.

Русија и Јапан деценијама преговарају о мировном споразуму. Јапан претендује на острва у Курилском архипелагу — Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомаи, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године.

Совјетски савез и Јапан су 1956. године потписали Заједничку декларацију, у којој се Москва сложила да размотри могућност да Јапану преда Хабомаи и Шикотан након закључивања мировног споразума, док се Кунашир и Итуруп у том документу не спомињу.

Совјетски савез је очекивао да ће Заједничка декларација окончати спор, а Јапан је документ сматрао само дјелимичним решењем проблема, не одустајући од претензија на сва острва.

Преговори који су уследили нису донијели резултате, а мировни споразум након завршетка Другог свјетског рата до данас није потписан.

 

Прочитајте још:

Да ли је руска вотка крива Порошенку за пораз

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy