Javnost strepi, „Orlovi“ ne brinu, Turci imaju jak adut
1 min readUprkos trijumfu na odličnim Letoncima na premijeri, nije počelo idealno kao pre dve godine (5-0) u grupnoj fazi. Međutim, te 2015. nismo stigli do medalje.
Zbog toga ni 1-1 posle samo dva meča 2017. nije smak sveta. Ali, poraz od Rusije uneo je strepnju među navijače koji su do pre samo nekoliko nedelja pričali o prvom zlato od 2001.
Ekipa Aleksandra Đorđevića nije izgledala najbolje protiv Rusije, bilo je dosta oscilacija, mnogo više nego na premijeri protiv Letonije, posebno u napadu.
Odbrana je primila manje poena nego dan ranije (75 naspram 82), ali selektor nije ni blizu zadovoljan i srećan kako izgleda ključni deo njegove koncepcije.
„Imamo tu karakteristiku da postoji neki pritisak na početku svakog takmičenja. Bilo je previše nervoze na kojoj ćemo morati da poradimo“, rekao je selektor posle poraza od Rusije (75:72).
Rusi su lako dolazili u drugi ili čak treću šansu posle promašenog šuta, često ostajali sami na otvorenom šutu i to surovo kažnjavali. Pogodili su 11 trojki.
S druge strane terena, nije bilo tečnosti u igri „Orlova“, posebno smo imali problema kada je Bogdan Bogdanović bio na parketu, jer čim bi on dobio loptu, bio bi udvajan uz žestok pritisak centra na loptu koja je teško pronalazila slobodan put. Oslobodio se „okova“ u drugom poluvremenu, ali su zakazali ostali napadački aditi.
Međutim, uprkos slaboj igri na više nivoa, Srbija je bila u igri za pobedu do poslednjih trenutaka meča, ali su nas skupo koštali brojni promašaji sa penala. Čak 11 puta naši igrači su bili neuspešni sa linije za slobodna bacanja. Od čega sedam u poslednjem kvartalu
„Tim aspektom igre možemo da rešimo meč. Mogli smo i sada da smo bili precizniji. Možda je to nemir, možda pritisak“, kaže Đorđević.
Sledi dan pauze, veoma važan. Dan koji će omogućiti našim igračima da se odmore posle dva meča u roku od 24 sata, osveže i „restartuju“. Da krenu ispočetka.
Upravo taj novi početak može biti prelomni trenutak ovog takmičenja za „Orlove“. Jedan poraz u grupnoj fazi ne znači ništa, štaviše, može i da im pomogne jer je gde su njihove mane, gde greše i šta moraju da poprave.
Srbija u nedelju ima trening u večernjim časovima, u 19:40 po lokalnom vremenu (18:40 po našem), tako da „Orlovi“ imaju skoro ceo dan da se regenerišu van terena, mada im sigurno neće biti lako sa selektorom koji zahteva dubinsku analizu susreta sa Rusijom.
Naš tim je prema planu trebalo da ima i kraći trening ujutru, ali tih 55 minuta nije vredno izgubljenog vremena i koncentraciije tumbanjem na relaciji hotel-arena-hotel.
Naredni ispit će biti najteži – Turska. Domaćin je posle poraza od Rusije nošen vatrenim navijačima odigrao furiozno u prvih 20 minuta i uprkos opuštanju u drugom poluvremenu rutinskom pobedom nad Velikom Britanijom (80:74) skinuo veliki teret sa ramena.
Najjače oružje u duelu sa Srbijom biće im naravno pomenute tribine. Očekuje se da Ulker arena bude popunjena do poslednjeg mesta (13.000).
„Moramo da bolje komuniciramo na terenu, a očekujem vrelu atmosferu pa će to biti dosta teško“, kaže Bogdanović, koji najbolje zna kako izgleda kada zagrmi sa Fenerbahčeovih tribina.
Turska će u ovom duelu imati i jedno „tajno“ oružje. Nekoliko reprezentativaca odlično razume i govori srpski jezik. Među njima je i ključni igrač ovog tima Džedi Osman.
„Naravno da ponekad može pomoći. Špijunske igre, ha ha“, nasmejao se na tu konstataciju Osman, „Ali ja sam mnogo uzbuđen, očekujem odličnu utakmicu“.
Što se tiče ostatka grupe, Rusi su na „pol“ poziciji jer posle duela sa favoritima grupe Turskom i Srbijom imaju 2-0. Ipak, i oni će u ponedeljak imati veliki ispit – zrelosti.
U savršenoj su situaciji da osvoje grupu, očekuju ih dueli sa selekcijama daleko slabijeg ranga, ali upravo su na takvim preprekama znali da se sapletu.
U ponedeljak će morati da budu posebno oprezni jer se sastaju sa Belgijom. „Lavovi“ su bili nemoćni u drugom kolu protiv Letonije (64:92), ali im je neophodna pobeda kako bi zadržali šanse za nokaut fazu.
Letonija će bez sumnje lako izaći na kraj sa Velikom Britanijom, što znači da ide na 2-1, pa bi poraz od Rusije Belgijance lako mogao i da pošalje kući.
Kako trenutno stvari stoje, potencijalni rivali Srbiji u osmini finala su neki od bivših zemljaka – Hrvati ili Crnogorci. „Vatreni“ imaju 2-0 u Grupi C, uoči duela upravo sa timom Bogdana Tanjevića, koji se u subotu oporavio od -39 od Španije sa +24 protiv Mađarske.
Grupom suvereno vlada „Crvena furija“ koja posle dva kola ima koš razliku +76. Pau Gasol poslao je svima jasnu poruku sa 26 poena za 20 minuta. U grupi A Slovenija je maksimalna, a prate je Grci, Poljaci i Francuzi, koji su lagano dobili „Helene“. U grupi A kolo vode Italija i Nemačka.