Jedinstvena strategija Zapada: Rusija je kriva za sve
1 min readU toku je sprovođenje jedinstvene strategije Zapada koja se ogleda u snažnom pritisku na Rusiju kako bi se krivica svalila na tu zemlju i pri tome se u te svrhe koriste sve sfere života — od fudbala do ekonomije, smatraju ruski stručnjaci.
Američki list „Vašington post“ objavio je da su američke diplomate u Rusiji, ali i drugim evropskim državama izložene svakakvim maltretiranjima od strane ruskih obaveštajnih službi.
Navodno, ruski obaveštajci ih zastrašuju i koriste razne metode pritisaka: prate diplomate i članove njihovih porodica, ulaze im u stanove, buše gume na automobilima, dolaze nepozvani na društvene događaje i potkupljuju novinare kako bi o njima pisali u negativnom svetlu.
Zvanična predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova je rekla da navodi o uznemiravanju američkih diplomata u Rusiji „ne odgovaraju stvarnosti“. Ruski eksperti takođe smatraju da Amerikanci namerno „potpiruju skandal“ kako bi pojačali pritisak na Rusiju.
Američki list je u svom članku naveo da su se žalbe čule na nedavnom sastanku američkih ambasadora u Vašingtonu. Prema pisanju tog lista, najčešće se ti pritisci dešavaju u Moskvi, ali i u drugim evropskim gradovima. Oni su navodno počeli još za vreme prvog predsedničkog mandata Baraka Obame, a posle 2014. godine su naglo učestali.
List navodi da je Stejt department preduzeo niz mera kao odgovor na dejstva ruskih obaveštajnih službi, a da su pred povratak u Evropu sve američke diplomate prošle posebnu obuku. Kako je saopšteno, u Vašingtonu se prema pitanju bezbednosti diplomata odnose veoma ozbiljno i Stejt department podiže to pitanje u pregovorima na najvišem nivou.
Zapadni mediji podsećaju da se državni sekretar SAD Džon Keri još u martu ove godine obratio ruskom predsedniku Vladimiru Putinu sa zahtevom da se prekine zastrašivanje diplomata, ali da do toga nije došlo.
Ministarstvo spoljnih poslova Rusije je ocenilo da „izjave SAD o pritiscima na američke diplomate u RF produbljuju probleme u rusko-američkim odnosima“.
Marija Zaharova je odgovarajući na optužbe američkog lista rekla da se „pritisak pojačava, ali upravo suprotno — na ruske diplomate u Sjedinjenim Državama“.
Ona je naglasila je da se za ruske diplomate u SAD neprestano izmišljaju nova ograničenja, da CIA i FBI organizuju provokacije i da se primenjuju nedopustive mere, uključujući psihološki pritisak na diplomatske službenike, čak i u prisustvu članova njihovih porodica.
„Umesto da prihvate naša upozorenja, identifikuju problem i stvore atmosferu u kojoj bi se odnosi popravili, sve se izvrće naglavačke“, naglasila je Zaharova. Ona smatra da je tekst u „Vašington postu“ površan, da ne odražava realno stanje, da je napisan na brzinu i očito naručen.
Ona je navela da takav pristup SAD samo pogoršava bilateralne odnose, ali je naglasila da je Moskva spremna na konstruktivne odnose sa SAD.
Ruski eksperti, sa druge strane, kažu da se sada sprovodi snažna kampanja pritiska na Rusiju, i da se u te svrhe koriste apsolutno sve sfere života — od fudbala do ekonomije.
Stručnjaci podsećaju da se diplomatsko osoblje često koristi kao izgovor kako bi se povećale tenzije u međunarodnim odnosima i da Amerikanci nisu izmislili ništa novo. Slična praksa se primenjivala i za vreme Hladnog rata, kada su sovjetske (ruske) ambasadore u SAD optuživali za špijunažu, proglašavali ih personama non-grata i proterivali ih iz zemlje.
Ono što se dešava danas je upravo deo jedinstvene strategije Zapada, smatraju stručnjaci, kako bi se izvršio pritisak na Rusiju i krivica svalila na Moskvu.
Eksperti navode da je takva politika SAD usmerena na dalje pogoršanje rusko-američkih odnosa, što bi na kraju moglo da dovede do još većih problema u ekonomskim i političkim odnosima. Oni istovremeno dodaju da Rusija nikad „ne zatvara vrata“ i da uvek poziva SAD na dijalog, a da Vašington ide putem konfrontacija.