Једна од најлепших књига света у Народном музеју Србије
1 min readМирослављево јеванђеље изложено је у Народном музеју Србије у Београду, а овога пута посетиоци ће моћи да виде страницу 71 и 72 једне од најлепших књига света.
Ово је трећи пут ове године да је Мирослављево јеванђеље изложено у Народном музеју, изјавила је за Спутњик кустос Марија Јовичић из Народног музеја.
„Мирослављево јеванђеље отворено је за публику у петак и суботу, 8. и 9. новембра. У петак од 10 до 18 часова, а у суботу од 12 до 20 часова“, казала је Марија Јовичић.
Кустос је најавила да ће публика имати прилику поново да види Мирослављево јеванђеље 12. и 14. децембра.
„Овога пута Мирослављево јеванђеље је отворено на страницама 71 и 72. Јеванђеље се увек излаже на различитим страницама, тако да када посетиоци дођу да га виде они сваки пут виде нешто ново“, објашњава Јовичићева.
Она је додала да је интересовање за Мирослављево јеванђеље увек велико и због њега увек има више посетилаца него обично. Народни музеј Србије се увек труди да Мирослављево јеванђеље излаже викендом или барем током једног дана викенда, како би сви имали прилику да га виде.
Посетиоци музеја имају прилику и да скину кју-ар код за Мирослављево јеванђеље и да сазнају основне информације о њему.
Такође, посетиоци могу да узму каталог изложбе у посебној комори у којој је изложено Мирослављево јеванђеље и да се преко њега информишу о Мирослављевом јеванђељу, истакла је кустос Марија Јовичић.
Мирослављево јеванђеље
Мирослављево јеванђеље је богослужбена књига јеванђелистар, која садржи изборне делове из јеванђеља по Марку, Матеју, Луки и Јовану. У њему су текстови Новог завета прилагођени потребама литургије.
Ради се о вероватно најстаријем сачуваном српскословенском ћириличном рукопису. Настао је током последње две деценије 12. века.
Написано је за хумског кнеза Мирослава, брата великог жупана Стефана Немање.
Има око 300 украсних иницијала и минијатура. Због њихове лепоте сматра се да је Мирослављево јеванђеље једна од најлепших рукописних књига света. Има 181 лист, односно 362 стране. Први лист почиње текстом Светог јеванђеља по Јовану.
За писање Мирослављевог јеванђеља и његово украшавање минијатурама, иницијалима и орнаментима били су задужени дијак Глигорије и један или више његових сарадника.
Спутњик
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
.. .to je crnogorska knjiga dome….srbija se kiti crnogorskim perjem…. Grobari svega crnogorskoga….
Ako su Stefan Nemanja i njegov brat Miroslav bili nacionalni crnogorci a srednjevjekovna Zeta crnogorska država onda je i ovo jevandjelje crnogorsko. No kako se Veliki Župan Nemanja rodjen u Podgorici izjašnjavao Srbinom a Zetu smatrao srbskom zemljom onda je i Miroslavljevo Jevandjelje srbski nacionalni spomjenik kulture, i kao takav je odavno registrovan na Unescovu listu najznačajnijih kulturnih spomjenika sjećanje svijeta. A vaša nacija je nastala u Jajcu 1943 god. Titovim dekretom. Prije tih godina vi nemate ni svoju istoriju ni svoju kulturu