ИН4С

ИН4С портал

Јеремић: Потребна је озбиљна платформа за Косово

1 min read
Предсједник Народне странке Вук Јеремић изјавио је да ће данашња сједница Скупштине Србије о Косову и Метохији бити „трагични водвиљ“ у којем ће се смјењивати салве лажи, оптужби и увреда и баналне пропагандне поруке обликоване на основу последњих истраживања јавног мњења, а да је за решење „косовског чвора“ неопходна озбиљна платформа и „преговарачки тим који неће чинити пајаци“.
vuk jeremić

Вук Јеремић

Предсједник Народне странке Вук Јеремић изјавио је да ће данашња сједница Скупштине Србије о Косову и Метохији бити „трагични водвиљ“ у којем ће се смјењивати салве лажи, оптужби и увреда и баналне пропагандне поруке обликоване на основу последњих истраживања јавног мњења, а да је за решење „косовског чвора“ неопходна озбиљна платформа и „преговарачки тим који неће чинити пајаци“.

„Вучићево обраћање неће бити битно другачије од његовог уобичајеног простачког делиријума код Сарапе или Марића. У документу који је власт доставила скупштини од предлога платформе нема ни трага. Претпостављам да је то саставни дио стратегије да се, како Вучић каже, ’правимо луди’. Народна странка нема намјеру да тој примитивној фарси даје легитимитет“, рекао је Јеремић у интервјуу за данашње издање листа „Данас“.

Јеремић је навео да је власт, после пуних шест година преговора са Албанцима и међународном заједницом, парламенту доставила документ већински сачињен од фотографија и табела, а ниједном ријечју се не помиње „фамозни план“ за кога је Вучић рекао да није успио да добије домаћу и свјетску подршку, и нема ни слова о „разграничењу“, за које се залажу највиши државни функционери.

„Упоредите тај купус препун правописних грешака са извештајима који су Народној скупштини подношени прије 2012. године и уочићете драстичну разлику по свим критеријумима – од суштинских до стилских. Овај ’извештај’ одскаче по шарлатанству“, рекао је Јеремић, и додао да ће тај документ бити међу крунским доказима „када се, једног дана, буде судило владајућој клики“.

Јеремић је истакао да Народна странка сматра да је бескомпромисно залагање у спречавању Вучића да ријеши косовски проблем прецртавањем државне границе Србије и чланством Приштине у УН не само морални, већ и практички политички императив.

Ако му се то дозволи, онда би то зацементирало његову међународну подршку и он би моментално прешао на нове ’мировне пројекте’ од којих би први био развргавање аутономије Републике Српске“, навео је Јеремић.

Упитан шта он и Народна странка предлажу као решење „косовског чвора“, Јеремић је одговорио да је неопходно сачинити озбиљну платформу за наставак дијалога, у којој би акценат требало да буде стављен на питања имовине, слободне трговине, безбједности и права српског становништва, као и на статусне гаранције за светиње Српске православне цркве.

„Неопходно је направити заиста стручан преговарачки тим, за кога комплексни међународни преговори не би били шпанска села. Не можете на преговоре у Брисел слати пајаце и очекивати било шта осим потпуног фијаска“, рекао је Јеремић.

Предсједник Народне странке је додао да се о међународно-правном статусу територије Косова и Метохије, по постизању споразума по свим осталим питањима, може одлучивати искључиво у Савјету безбједности УН, као што је наведено у Савјетодавном мишљењу Међународног суда правде из 2010. године.

На питање шта очекује од „Слободних зона“ у градовима широм Србије и да ли ће протести трајати и наредних мјесеци, Јеремић је одговорио да је наставак исказивања незадовољства на улицама од огромне важности.

Без тога, као и недвосмислене спремности да се бојкотују избори који би били расписани под недемократским условима, тешко је замислити суштински напредак ка рушењу ове власти“, рекао је Јеремић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy