Jeremić u Vašingtonu: Nikada nećemo prihvatiti Kosovo* kao nezavisnu državu
Predsjednik Narodne stranke i predsjedavajući Savezu za Srbiju Vuk Jeremić izjavio je u Vašingtonu da se kao narod suočavamo sa pritiscima koji zadiru u samu srž našeg nacionalnog identiteta i da velika većina Srba nikada neće prihvatiti Kosovo i Metohiju kao nezavisnu državu, te da bi prvi prioritet trebalo da bude uspostavljanje normalnih uslova za život kosovskih Srba i Albanaca.
„U Stejt departmentu mi je juče rečeno da moramo da shvatimo da je Kosovo* nezavisna država i prihvatimo tu realnost koja se neće mijenjati. Bojim se da je to nemoguće svakom ko drži do našeg kulturnog i nacionalnog identiteta“, rekao je Jeremić na predavanju na Diplomatskoj akademiji Univerziteta Džordžtaun, koja je jedna od najprestižnijih ustanova tog profila na svijetu.
Jeremić se u Stejt departmentu kao predsjedavajući Savezu za Srbiju zvanično sastao sa zamjenikom pomoćnika državnog sekretara SAD Metjuom Palmerom.
„Tražiti od bilo koga u Srbiji da se pod bilo kojim uslovima potpisom formalno odrekne Kosova i Metohije jeste tražiti nešto što niko nije učinio u prethodnih šest vjekova i to ne bi trebalo pokušavati ni u 21. vijeku“, rekao je Jeremić.
Jeremić je naveo da je kosovski zavjet za Srbe jedan od tri stuba nacionalnog identiteta, pored jezika i ćiriličnog pisma i svetosavske pravoslavne vjere, i dodao da je taj mit, zasnovan na Kosovskom boju i kolektivnom žrtvovanju za slobodu, opstao uprkos vjekovima otomanske okupacije.
„Za nas je apsolutno nemoguće da se odreknemo Kosova i Metohije. To niko u istoriji Srbije nije učinio, čak ni tokom punih pet vjekova otomanske vlasti ili za vrijeme nacističke okupacije u Drugom svjetskom ratu“, rekao je Jeremić.
Dodao je da bi prvo trebalo pregovarati o stvarima poput normalizacije trgovine i zaštite svetinja Srpske pravoslavne crkve, a da bi se po uspostavljanju uslova za normalan život lakše mogao zamisliti trajniji dogovor.
Jeremić je istakao da on nije antievropljanin i da je Srbija država u geografskom srcu Evrope i neodvojivi dio evropske istorije i civilizacije.
„Hoćemo da budemo dio Evrope 21. veka, ali bojim se da članstvo u EU jednostavno nije na stolu. Pod takvim okolnostima, najvažnije je da uredimo Srbiju kao modernu evropsku državu, pa će se vrata ka članstvu u budućnosti možda opet otvoriti. Zadatak naše generacije je da Srbiju reformišemo tako da bude spremna za članstvo u EU i tako olakšamo narednoj generaciji koja će možda o tome odlučivati“, rekao je Jeremić.
Jeremić je istakao da bi bilo mnogo bolje kada bi evropski zvaničnici prema Srbiji bili otvoreniji i pošteniji po pitanju članstva u EU.