Јокић: Албанци се острвили на затирање српског културног идентитета разним фалсификатима
1 min readДиректор Музеја у Приштини са привременим седиштем у Београду Бранимир Јокић изјавио је да је та институција сачувала део културног наслеђа са Косова и Метохије и да неће дозволити да се и тај мали проценат српског културног наслеђа преименује у албанско културно наслеђе.
Поводом позива косовског Министарства културе, омладине и спорта да релевантне међународне институције помогну да се артефакти, који се налазе у Београду, врате на Косово, Јокић је за Косово онлајн рекао да је све то што Приштина потражује, а односи се на археолошке и етнографске предмете – наслеђе Србије.
„Истраживања су својевремено обавили стручњаци из Народног музеја у Београду и Института за археологију. Ми имамо по имену и презимену све који су учествовали у истраживањима и називе институција“, рекао је Јокић и навео да му је познато да Приштина потражује тај материјал, али да се поставља питање са којим правом то траже.
Он је испричао да је материјал, укључујући и окарину из седмог миленијума пре нове ере, измештен из музеја у Приштини у време бомбардовања СРЈ.
„Артефакти су били измештени за време бомбардовања. С обзиром на то да смо били принуђени да напустимо зграду и то од припадника енглеског контингента Кфора, обратили смо се генералу Мајклу Џексону писмом и тражили смо имунитет материјала, што је подразумевало измештање на сигурно место. Зграда је већ прву ноћ после тога опљачкана“, рекао је Јокић.
Према његовим речима, генерал Џексон је позитивно одговорио и послао је возила са војницима који су утоварили материјал за који су стручњаци музеја сматрали да треба да се заштити по сваку цену.
„Тај материјал је измештен у манастир Грачаницу, а после је у децембру премештен у Београд. Знам да они потражују тај материјал али поставља се питање са каквим правом. Све што припада српском народу вековима сад треба да постане део њиховог културног идентитета?! По свим међународним конвенцијама, загарантовано је право баштиника да штити своје кулутурно наслеђе и очува свој културни идентитет. Они не постављају питање колико је културно-историјских споменика и артефаката уништено. Више од 30.000 артефака је било у више музеја на Косову и Метохији, од тога мали проценат смо заштили, од три до пет одсто. Они би сада хтели и тај минимум да присвоје, а не питају се шта је са материјалом који је опљачкан“, навео је Јокић.
Директор музеја каже да се представници Приштине не питају шта је са оним иконима које су остале у заводима за заштиту споменика на Косову и ретким књигама које сигурно нису део њиховог културног идентитета јер, како наглашава, никада нису били ни ствараоци тог културног наслеђа.
“Нису били ствараоци ни у једној епохи. После ослобађања од турске власти, они су присвојили део турског културног наслеђа. То су биле џамије које су саградјене од 16. века па надаље. Тако је и џамија у Призрену саграђена од материјала порушене цркве Светих Архангела код Призрена. С обзиром на то да су присвојили део турског културног наслеђа, сада су се острвили на затирање српског културног идентитета разним фалсификатима. Невероватно је да сада у 21. веку међународна заједница дозвољава такво понашање екстремних кругова у албанском народу на Косову и Метохији”, рекао је Јокић.
Он је навео да је српско културно наслеђе значајан део културног наслеђа Европе и упитао шта би било кад би се осправао културни идентитет неке друге европске државе.
„Ми смо сачували део културног наслеђа са Косова и Метохије и нећемо дозволити да се и тај мали проценат српског културног наслеђа преименује у албанско културно наследје. Музеј у Приштини је објавио изузетно значајну публикацију ‘Мартовски погром’ и изворно смо документовали степен уништења српског културног идентитета на Косову и Метохији“, навео је Јокић, преноси Косово онлајн.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: