Још нема сагласности око сиријске резолуције
1 min readУ разговорима представника пет сталних чланица Савета безбедности УН о нацрту резолуције којом се предвиђа да се Сирија ослободи хемијског оружја начињен је напредак, али још нема коначног договора, изјавио је званичник САД.
Неименовани амерички званичник је агенцији Ројтерс рекао да „још посао није окончан“ у вези са договором око резолуције.
Он је то казао након што су неименоване дипломате објавиле да су се САД, Русија, Француска, Кина и Британија сложиле око суштине резолуције.
Споразум је, према тим дипломатама, постигнут након што су се министри спољних послова пет сталних чланица Савета безбедности састали са генералним секретаром УН Бан Ки-муном.
Према истим изворима, нацрт резулуције би могао ускоро бити представљен пред Саветом безбедности.
Истовремено, руска делегација демантовала да је договор постигнут.
Позивајући се не изворе из руске делегације, агенција Итар-Тас с је пренела да су они изненађени том информацијом.
Нешто раније, заменик руског шефа дипломатије Генадиј Гатилов је изјавио агенцији АП да ће договор о резолуцији бити највероватније постигнут у наредна два дана.
Гатилов је рекао да ће текст резолуције обухватити и, у виду напомене, седмо поглавље Повеље УН уколико Сирија не буде поштовала план о разоружању. То поглавље се односи на претње по међународни мир и безбедност и садржи чланове о обезбеђивању спровођења резолуција војним и другим средствима, као што су санкције.
Генерални секретар УН Бан Ки-мун затражио је од великих сила да превазиђу неслагања поводом рата у Сирији, док се у Савету безбедности УН разговара о резолуцији за контролу сиријског хемијског оружја.
Бан је на ручку угостио министре спољних послова САД, Русије, Кине, Британије и Француске да би им пренео ту поруку.
Он је казао да Савет безбедности треба да предузме кораке због коришћења хемијског оружја у сиријском сукобу и да изврши притисак да се у Женеви одржи мировна конференција о тој земљи, пренео је АФП.
Западне земље, напомиње француска агенција, желе да се резолуцијом СБ УН запрети могућим санкцијама уколико Асад не одржи обећања о контроли и уништењу хемијског оружја, док се Русија – кључни савезник Сирије, опире свакој врсти претњи и предузимања акције против Асада, наводи АФП.
Русија и Кина су, подсећа агенција, у протеклих 18 месеци три пута већ уложиле вето на резолуције СБ УН које су тражиле да се повећа притисак на сиријски режим.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: