ИН4С

ИН4С портал

Још утврђују је ли Чамгоз пријетио Дукају

1 min read

Чамгоз, Фото: Твитер

Основно државно тужилаштво у Подгорици и даље води поступак против држављанина Турске Биналија Чамгоза, који више није доступан црногорским органима, због сумње да је пријетио министру јавне управе Марашу Дукају.
Чамгоз је крајем августа изручен Турској, одлуком министра правде Бојана Божовића, који је измијенио одлуку свог претходника Андреја Миловића. Одлука о изручењу донесена је уз образложење да је Чамгоз пријетња по националну безбједност, упркос чињеници да се против њега пред нашим правосудним органима воде кривични поступци. Један од тих поступака покренут је због навода да је упутио пријетње Дукају јер му је, наводно, обећано да ће у Црној Гори добити азил, што се није догодило. Поступак због ових сумњи и даље је у току, а Чамгоз више није доступан нашим органима.

– Предмет формиран против лица Б.Ч. због угрожавања сигурности М.Д. у поступку је извиђаја – одговорили су „Дану“ из Основног државног тужилаштва у Подгорици.

То тужилаштво провјерава да ли је Чамгоз док је боравио у затвору преко особе која је повезана са „кавачким кланом“ упутио пријетње министру који је наводно био веза за добијање азила.

Чамгоз је тим поводом саслушан пред судијом за истрагу Вишег суда у Подгорици, приликом доношења одлуке о екстрадиционом притвору. Он је тада појаснио да је током боравка у затвору био изолован и да није ни могао имати комуникацију са осталим затвореницима који би у његово име могли упутити пријетње министру. У потпуности је негирао било каква сазнања о догађају, истичући да је сигуран да је у питању намјештен случај како би му се отежао поступак по захтјеву за добијање азила, који је, како тврди, у потпуности оправдан. Према његовим ријечима, Турска на овај начин наставља да га прогони и у Црној Гори.

Иако истражитељи провјеравају оперативне податке да је пријетње министру Дукају, од којег је очекивана помоћ у добијању азила, у име Чамгоза упутио високорангирани припадник „кавачког клана“, о томе током саслушања није било ни ријечи.
Такође, тужилац је током истраге тражио саслушање тадашњег косовског амбасадора у Тирани Наита Хасанија, као и бизнисмена Индрита Колешија. Тај захтјев је услиједио будући да је Дукај изјавио да га је пријатељ Наит Хасани замолио да разговара са Индритом Колешијем око Чамгозовог случаја и његовог азила. Наводно, Дукај је рекао да им је обећао да ће са пријатељима провјерити да ли постоји законска могућност да МУП Чамгозу додијели међународну правну заштиту. Када је тај захтјев одбијен, како је саопштено, услиједиле су пријетње.

Бивши министар правде Андреј Миловић саопштио је да је одбио захтјев за изручење Чамгоза Турској јер је он веома лошег здравственог стања и зато што је јасно доказано да му пријети политички прогон у Турској.

Министар Божовић је на конференцији за медија казао да је Чамгоз био пријетња за унутрашњу и националну безбједност Црне Горе, што је утврђено на сједници Вијећа за националну безбједност.

– Закључком Вијећа за националну безбједност сугерише се Министарству правде да још једном размотри овај предмет. С обзиром да сам и одраније био добро упознат са чињеницама из овог случаја, ова новонастала околност и чињенице које су изнијеле колеге из безбједносног сектора о угрожености Црне Горе изискивале су и моју хитну реакцију – рекао је Божовић.

У току и суђење за лажни пасош

Осим поступка за угрожавање сигурности Дукаја, против Чамгоза се у Црној Гори води и судски поступак због употребе лажних докумената. Он је на суђењу негирао кривицу, тврдећи да је због тог лажног пасоша већ одслужио казну на коју је осуђен. Поступак против њега је у току, а тужилаштво и суд званично још нијесу утврдили како ће наставити суђење.

– Основно државно тужилаштво у Подгорици поднијело је оптужни акт против лица Б.Ч. Основном суду у Подгорици због кривичног дјела навођење на овјеравање неистинитог садржаја и у току је поступак пред тим правосудним органом – навели су из ОДТ-а у одговору на питање „Дана“

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *