ИН4С

ИН4С портал

Јовановић: Позитиван Извјештај ДРИ – ДНП не дугује држави нити један цент

1 min read
Постоји снажна потреба да се институције злоупотребљавају од стране владајућих партија и да се по правилу користе против опозиционих политичких субјеката, истакао је Јовановић.

Ради објективног и потпуног информисања јавности у погледу Коначног извјештаја о ревизији Годишњег консолидованог финансијског извјештаја Демократске народне партије, истичемо да је Државна ревизорска институција изразила позитивно мишљење на Годишњи финансијски извјештај, саопштио је члан Предсједништва ДНП Никола Јовановић.

Између осталог, у извјештају се наводи: „Финансијском ревизијом је утврђено да је Годишњи консолидовани финансијски извјештај Демократске народне партије за 2017. годину у свим битно материјалним аспектима састављен и презентован на фер и објективан начин у складу са важећим оквиром финансијског извјештавања, па у складу са тим надлежни Колегијум изражава позитивно мишљење”.

„Ово апсолутно доказује да је ДНПЦГ у 2017. као и у свим претходним годинама, пословала у складу са законом и уз пуно поштовање позитивних правних прописа и да се наставља тренд добијања позитивних мишљења од стране надлежних институција што је и било за очекивати“, истиче Јовановић.

ДРИ и АСК имају супротна мишљења

Са друге стране, наводи фунционер ДНП-а, у дијелу извјештаја који се односи на ревизију правилности, утврђени су одређени недостаци, који су по мишљењу ДРИ били одлучујући за исказивање негативног мишљења.

„То се односи на одређене процедуре које су ранијих година биле повод да ДРИ већини политичких субјеката даје условно мишљење, док су ове године у односу на исто одлучили да у једном дијелу извјештаја искажу негативно мишљење. Ради се о томе да ДРИ и Агенција за спречавање корупције имају опортуно мишљења и другачије тумаче норме Закона о финансирању политичких субјеката и изборних кампања, па је тако уплата средстава са редовног рачуна ДНП на изборни рачун коалиције ДФ за ДРИ кршење закона док је за АСК то у потпуности у складу са законом“, појашњава Јовановића.

Истиче да су се управо тим поводом раније обратили АСК званичним путем за тумачење предметне ситуације и иста је мишљења да „Законом о финансирању политичких субјеката и изборних кампања нијесу прописане забране преноса сопствених средстава прикупљених за редован рад политичких субјеката конституената коалиције на рачун отворен за потребе избоне кампање, те да се та средства могу користити за финансирање изборне кампање”.

„Сходно закону Агенција је надлежна да спроводи мјере контроле финансирања политичких субјеката и изборних кампања и нема дилеме да је у овој ситуацији тумачење које смо званичним путем затражили и добили од истих, апсолутно мјеродавно, имајући у виду законске надложности са којим располаже.

Ово није једини примјер да постоји колизија у тумачењима ова два органа јер АСК има изричити став да се исплате трошкова изборне кампање искључиво врше са посебног рачуна док је ДРИ ставе да се те исплате могу вршити и са редовног рачуна. Управо због оваког дијаметралног поступања ДФ је више од годину дана био у финансијској блокади док се судски није разријешила ујдурма између ставова ова два органа.

За сво то вријеме смо јавно сатанизовани и та ситуација је искоришћена како би се на манипулативан начин стварала слика о незаконитом пословању. Очигледно је да проблем није у нама већ да постоји проблем између ставова и мишљења ДРИ и АСК који искључују једни друге до те мјере да изазивају општу конфузију“, наглашава Јовановић.

Како позитивно може бити негативно?

Уколико се детаљније погледају замјерке ДРИ онда је примијетно да је једна од главних та што ДНП није реалније планирала приходе и расходе, што ангажује лица по основу уговора о дјелу и што је 567 евра више потрошила за службена путовања од планираних за финансијску годину, каже фунционер ДНП-а.

„У односу на то, желимо посебно да истакнемо да се ДНП као опозициона партија која се углавном финансира из буџета, налази у неравноправном и неповољном положају у односу на владајуће партије које наш укупан годишњи буџет троше на анкете о популарности, и које са друге стране користе разне тајне и јавне фондове за финансирање рада и изборних кампања.

Није за очекивати да опозициона партија реалније планира приходе и трошкове имајући у виду да нам се из локалних буџета дугује и да не можемо мађионичарски предвидјети када ће та средства бити уплаћена, јер се ради о вишегодишњим дуговима“, истиче Јовановић и додаје:

„Прекорачење трошкова се искључиво односи на чињеницу да у свакој години имамо по правилу неколико локалних избора за које само ДПС поуздано зна када ће се одржати. Прекорачење од 567 евра за службена путовања вјерујемо да не треба посебно објашњавати имајући у виду да се ради о извјештајном периоду од годину дана. Што се тиче приговора у односу на ангажовање лица по основу уговора о дјелу, истичемо да се ради о потпуном поштовању закона, што подразумијева плаћање пореза и приреза у пуном износу за сваки појединачни уговор и лице које смо ангажовали и одговорно тврдимо да смо измирили све законске обавезе према држави, што се лако може и провјерити.

Такође истичемо да ДНП не дугује држави нити један цент по основу пореза и доприноса, и да редовно измирујемо обавезе и у том погледу. Било би добро када би други слиједили наш примјер, а не као што сада имамо ситуацију да се дугују држави преко пола милијарде евра пореског дуга“.

Да постоје дупли стандарди од стране ДРИ, напомиње он, показује и то да је ова институција имала идентичне примједбе у поступку давања мишљења на Годишњи извјештај политичког субјекта Хрватска грађанска иницијатива, али им то у том случају није засметало.

„Искључиво због тога што се ради о партији која је дио владајуће коалиције у ДРИ су упркос постојању идентичних примједби изразили позитивно мишљење и тиме суштински показали да су у свом раду политички мотивисани“, каже функционер ДНП-а и наглашава:

„Имајући у виду све наведено, као и чињеницу да се у медијима пласирају само негативности које се наводе у извјештају а да се намјерно избјегава напоменути чињеница да смо добили позитивно мишљење на Годишњи финансијски извјештај, препознајемо намјеру да се замјеном теза нанесе политичка штета.

Исто тако, не можемо да не примијетимо да је на челу Колегијума ДРИ који је сачињавао овај извјештај др Никола Ковачевић, дугогодишњи високи функционер ДПС-а који се очигледно прихватио задатка да под сваку цијену, па макар и парцијално, давањем дјелимично негативног мишљења, нанесе штету ДНП-у, не би ли тако доказао своју партијску лојалност.

Истина која се не може замаглити овим ситним покушајем обмане јесте да је ДНП добила позитивно мишљење на Годишњи финансијски извјештај“.

Институције посао не обављају у складу са законом

Подсјећа да „сви у Црној Гори знају на који начин функционише ДПС и да се ради о спрези политике и организованог криминала“.

„Без обзира на чињенице и очигледно, ове године су управо од господина Ковачевића који је био на челу радног Колегијума добили позитивно мишљење, и то вјероватно по принципу да у ДРИ нису смјели ни да погледају нити један папир из финансијске документације ДПС-а, већ су по навици, примјеном тактике жмурења на оба ока направили извјештај по жељи врха ДПС-а. На овом примјеру јасно видимо да чак ни институције које су формално самосталне и независне, свој посао не обављају у потпуности са законом јер постоји снажна потреба да се злоупотребљавају од стране владајућих партија и да се по правилу користе против опозиционих политичких субјеката“, закључио је Јовановић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy