Југословенски књижевници у стиховима Добрашина Јелића

Сасвим оправдано, јер је по својој структури крајње необична и по много чему јединствена, а самим тим и оригинално дјело, књига „Одржавање ватре“ аутора Добрашина Јелића и двије године након што је угледала свјетлост дана наилази на нескадидашњу пажњу читалаца и књижевних критичара. Како је то најбоље примијетио Данко Калуђерски, рецензент овог Јелићевог остварења, ова књига је највише нова по мотиву, односно по грађи за ауторову, у овој књизи, пјесничку визију.Осврт на књигу Добрашина Јелића објавио је дневник „Дан“ у јучерашњем издању.
Јелић је, наиме, као грађу за своје пјесме узео податке из књижевне критике о дјелима југословенских писаца, оних о којима је учио у гимназији,а једним мањим дијелом користио и њихове биографске податке. Те податке, критичке и биографске судове и оцјене које су изрекли најзначајнији књижевни критичари који су се бавили дјелима југословенских писаца, подвргао је версификацији, и тако су настали стихови, за које би се могло рећи да су есеји у стиху, како је и сам писац навео у поднаслову књиге.
Како примјећује Калуђерски, нису ту у пјесму претворена дјела свих најбољих југословенских пјесника, већ само оних који су се пјеснику Јелићу дали опјевати, а поред пјесника је опјеван и један број прозних писаца.
Почео је Јелић књигу стиховима о дјелима и животу, по чев од Ива Андрића, преко Антона Ашкерца, Милована Глишића, Јована Јовановића Змаја, Лазе Костића, Бранка Радичевића, Вука Караџића, Доситеја Обрадовића и других, а завршио са Алексом Шантићем и Аугустом Шеноом.
Калуђерски сматра да књига „Одржавање ватре“, иако Јелић не крије љубав и поштовање према пјесницима које је увео у своје пјесме, и тиме их окупио под један „кров“, није никакав политички манифест, већ, пјеснички споменик дјела онога најврједнијега што је изразло из југословеснке мисли, а што се аутору дало опјевати.
„Није ријеч о жалу за оним што је прошло, ни позив да се врати оно у шта су југословенски народи вјеровали и заклињали му се, али јесте „лични чин“ Јелићевог поштовања и врједновања поезије, за коју сматра да има непролазне вриједности“ – истиче Калуђерски, уз напомену да књига аутора заправо својеврсна „књижевна република“ југословенске идеје и оријентације, на коју он има право.
Пјесничка ријеч у овој књизи надраста и надилази критичку, интерпретативну ријеч. Оно што је у овом случају врховни израз у критици, послужило је Јелићу као полазна основа за пјесничко путовање и стварање, наводи Калуђерски.
Рођен у андријевичкој Слатини
Добрашин Јелић је рођен 1946. Године у Слатини, код Андријевице. Дипломирани је правник. Живи у Београду, а пише прозу, поезију и књижевну и ликовну критику.
Објавио је тридесетак књига, заступљен је у бројним антологијама и панорамама, с кратком причом, најкраћом причом, афоризмом, епиграмом, хаику пјесмом, боемском пјесмом. Превођен је италијански, шпански, француски, јерменски, бугарски, македонски, словеначки и албански језик.
Мишко Јовановић

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Pozdrav i cestitke Dobrasinu, dicnom srpskom sinu!!!