Jušković: Nemoral, blud i razvrat se omladini predstavljaju kao vrline
1 min readU poslednjih nekoliko dana, Srbija je bila potresena serijom masovnih ubistva, što je povećalo javnu zagriženost i stvorilo osećaj nesigurnosti u zajednici. Ovi užasni događaji potvrđuju da su ubistva još uvek gotovo svakodnevna pojava kod nas i da nasilje može da ima katastrofalne posledice po živote mnogih ljudi.
Iako je teško dobiti potpunu sliku o tome šta se dogodilo i koji su uzroci takvog ponašanja, čini se da su svi slučajevi povezani sa nasiljem u porodici ili među bliskim poznanicima. Ovo pokazuje da su unutarporodično nasilje i konflikti još uvek jedan od glavnih izvora ubistva, a da se ovakvi događaji dešavaju u svim društvenim slojevima i kulturnim grupama.
Ovi novi slučajevi masovnih ubistva nalažu da društvo postaje svesnije problema nasilja i ubistava među mladima, ali takođe pokazuju da još uvek postoje veliki predizazovi koji se moraju rešiti.
O toj temi, za IN4S govorio je Bojan Jušković, službenik MUP-a Crne Gore i edukator za bezbjednost djece na internetu.
Jušković je naglasio da je jedan od uzročnika eskalacije vršnjačkog nasilja, kao i tragedija koje su zadesile i potresle region, atmosfera i sistem u kom živimo.
,,Dva tragična događaja koja su se gotovo jedan za drugim desila, prvo u Beogradu a zatim i u okolini Mladenovca, a koji su za bilans imali 17 mrtvih i više od 20 njenih, najbolje oslikava sistem koji funkcioniše kao takav već više od 20 godina. Uticaj sistema koji imamo u školstvu, društvu, kulturi i medijima u podsticanju nasilničkog ponašanja je doveo ovo društvo do toga da kriminalci na televiziji promovišu neke naopake vrijednosti“, istakao je on.
Jušković naglašava da mi danas, nažalost živimo u društvu gdje lopove predstavljaju kao sposobne, kriminalci i nasilnici su zvijezde na televizijama na naslovnim stranama dnevne štampe.
,,Nemoral, blud i razvrat se omladini predstavljaju kao neke vrline i sve navedeno dovodi do toga da smo potonuli kao u društvo u potpunosti i plašim se da je sve ovo tek početak“, naglašava Jušković.
On je istakao da je neophodno da kao društvo krenemo u temeljne promjene.
,,Kada je u pitanju uzrok porasta broja slučajeva vršnjačkog nasilja, smatram da je upravo ovakav sistem vrijednosti doveo do toga da roditelji i nastavnici nemaju autoritet nad djecom a to dovodi do toga da djeca bukvalno rade šta hoće i bez ikakvih posledica. Suštinski problem je nova pedagogija koja od djece pravi bukvalno male faraone. Mjere i zakone koje imamo nisu dovoljno adekvatni. Nisu čak ni najmanje usmereni na rješavanje problema i prevenciju od nastanka novih a u većini slučajeva se kaznene odredbe ne sprovode blagovremeno“, ističe on.
Jušković upozorava da smo od zadirkivanja među djecom došli do teških telesnih povreda koje djeca nanose drugoj djeci, seksualnog uznemiravanja vršnjaka i dijeljenje svega navedenog na društvenim mrežama.
Posebno ističe to da su osoblju u obrazovnim ustanovama ruke vezane.
Kao veliki problem, on ističe to da mnogo roditelja ne smatra da je potrebno da se i oni sami edukuju kako bi na taj način i sami mogli uticati preventivno na svoju djecu čime bi se uticalo i na broj slučajeva vršnjačkog nasilja.
,,Kad je u pitanju uticaj društvenih mreža, kao i kod odraslih tako i kod mladih u današnjem vremenu društvene mreže su postali sastavni i nezaobilazni dio života. Ukoliko se adekvatno koriste mogu imati višestruke pozitivne efekte. Naravno, tu je i druga strana medalje. Prisutnost na društvenim mrežama utiče na način na koji organizujemo svoje slobodno vrijeme jer one danas zamenjuju druženje uživo. Društvene mreže nam takođe odvlače pažnju i imaju ogroman uticaj na mentalno zdravlje kod djece“, naglašava on.
Jušković dodaje da se danas mladi trude da sebe predstave u najboljem svjetlu na društvenim mrežama, upoređujući se sa drugima što u nekom trenutku dovodi do pojave anksioznosti.
,,Dosta se često puta se dešava da negativno utiču na samopouzdanje mladih“, upozorava on.
,,Sve u svemu, društvene mreže imaju ogroman uticaj na djecu a od toga na koji se način koriste zavisi kakav će stav djeca formirati. Upravo to mnogo zavisi od samih roditelja. Ako roditelji prate šta im djeca rade na društvenim mrežama, na koji način se ponašaju na društvenim mrežama i ukoliko ih na vrijeme počnu navoditi ka pravim vrijednostima i usmeravati u pravom pravcu, društvene mreže mogu imati itekako pozitivan uticaj“, naglašava Jušković.
O tome kako uticati na mlade da bismo sprečili prije svega ovakve događaje u budućnosti, on ističe da bi najefikasniji način uticaja na djecu bio taj da upravo roditelji svojoj djeci daju primjer jer djeca vide kako se mi ponašamo i to kasnije kopiraju.
,,Sve ono što govorimo da je ispravno, mi moramo pokazati svojim primerom jer u suprotnom će dijete primiti potpuno drugu poruku. Roditelji se moraju više posvetiti svojoj djeci, saslušati ih, razgovarati, provoditi vrijeme sa njima u zajedničkim aktivnostima. Takođe, svoj primjer moraju dati i svi drugi koji su uključeni u odrastanje mladih. Generalno u čitavom sistemu moramo početi cijeniti prave vrijednosti i pod hitno na odgovornim mjestima postaviti ljude sa znanjem. Naime, krajnje je vrijeme da društveni sistem reaguje i da prekinemo sa praksom koja je pogubna po mlade, da se nekim stvarima stane na kraj jer jedino tako možemo povratiti mlade na pravi put i prave vrijednosti opet predstaviti kao bitne i važne. Neophodno je da se na vrijeme krene sa promjenama kompletnog sistema, i to iz korijena ako mislimo dobro našoj djeci i cjelokupnom društvu“, zaključuje Jušković.