I Južna Afrika napušta članstvo u Haškom tribunalu
Južna Afrika je odlučila da se povuče iz Međunarodnog krivičnog suda (Haški tribunal), što je nakon Burundija, drugi slučaj povlačenja iz tog tribunala.
JA je odluku donijela posle spora zbog odbijanja da uhapsi predsjednika Sudana Omara el Bašira, kojeg Haški tribunal traži zbog navodnih ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i genocida.
Događaj se odvijao u junu 2015, kada je El Bašir došao u JA na samit Afričke unije.
Južna Afrika smatra da su „njene obaveze kada su u pitanju mirna rešenja sukoba povremeno nekompatibilna s interpretacijama Međunarodnog krivičnog suda koje se odnose na obaveze iz Rimskog statuta“, navedeno je u dokumentu „Instrument povlačenja“, u koji je uvid imala agencija AP, a prenosi i Beta.
Prema Rimskom statutu, koji je osnivački akt Haškog tribunala, Južna Afrika kao članica mora da uhapsi svakoga koga tribunal traži.
Južna Afrika je prilikom posjete sudanskog predsjednika ukazivala na „protivrječnosti“ u Rimskom statutu i tvrdila da bi bilo teško uhapsiti El Bašira zbog obaveza prema Afričkoj uniji, koja je od Haškog suda tražila da obustavi procese protiv aktuelnih predsjednika.
Mediji podsjećaju da je ove sedmice i Burundi potpisao zakon o povlačenju iz Haškog tribunala, što je izazvalo zabrinutost da će afričke zemlje početi da ostvaruju prijetnje o napuštanju suda zbog, kako smatraju, nesrazmjernog ciljanja tog kontinenta.