K.G. Jung: Između složene psihe i nestvarnih snova
Na današnji dan, 26. jula 1875. godine rođen je švajcarski psihijatar Karl Gustav Jung, koji je poslije raskida sa psihoanalizom Sigmunda Frojda, čiji je bio učenik, osnovao “analitičku” ili “kompleksnu” psihologiju.
Studirao je medicinu u Bazelu gdje se opredijelio za specijalizaciju psihijatrije. Već u 25. godini je postao asistent svjetski poznatog psihijatra Eugena Blojlera, na njegovoj klinici za mentalne bolesti Burghelcli u Cirihu. Jung je doktorirao u 27. godini, a u 30. je postao docent na Ciriškom univerzitetu.
Rođen 1875. godine u bogatoj švajcarskoj porodici, sa ocem sveštenikom i majkom koja mu je obezbijedila prva proučavanja duševnih problema, a posebno neuroze.
Ono što odlikuje rad ovog tvorca analitičke psihologije jeste da razlikuje dva sloja nesvjesnog: lično i kolektivno. Nesvjesno je, za Junga, izvor mudrosti, a pored ličnog nesvjesnog u duševnom životu ljudi važnu ulogu imaju naslijeđeno i nadlično, odnosno kolektivno nesvjesno, smatra on.
Prema Jungu, čovjek je kompleksno biće, seksualno i religijsko, nagonsko i duhovno, nesvjesno i svjesno, iracionalno i racionalno, a ličnost je određena prošlim događajima, kao i planiranjem budućnosti.
Takođe, treba pomenuti i učenje Junga o tipovima ličnosti i njegovu klasifikaciju ljudi, a to je prema dominantom stavu ili orijentaciji libida na ekstravertni i introvertni tip, kao i prema dominantnoj psihičkoj funkciji na intuitivni, misaoni, osjećajni i senzitivni tip.
Ono što je interesantno u radu ovog psihijatra je njegovo tumačenje snova. Jung smatra da je san poruka koju naše nesvjesno šalje nama samima. Onaj ko shvati tu poruku ličnog i kolektivnog nesvjesnog, može bolje razumjeti svoje pravo sadašnje psihičko stanje, ali može pretpostaviti šta ga čeka u budućnosti, smatra Jung.
On kaže da se u kolektivnom nesvjesnom nalazi duhovno iskustvo hiljade generacija naših predaka, i da je neophodno upoznati te sadržaje. Međutim, on smatra da to može biti i opasno, tragično a, ponekada, i kobno.
Jungova psihologija dala je značajne rezultate i u interpretaciji mitoloških i religijskih simbola. Njegova djela imaju snažan uticaj u mnogim područjima kulturnog stvaralaštva.
Rad i istraživanje Karla Gustava Junga je obimno, a o tome svjedoče brojne knjige i studije koje je za sobom ostavio i koje su o njemu pisali drugi.