Кадрирање у Управи полиције: Шћепановићу нови мандат, Радовић планирао другог
1 min read
Лазар Шћепановић
Вршиоцу дужности помоћника директора Управе полиције Лазару Шћепановићу продужен је нови полугодишњи мандат на челу Сектора за борбу против криминала.
Ново рјешење о одређивању Шћепановића за вршиоца дужности помоћника директора УП на период од најдуже шест мјесеци потписао је у сриједу министар унутрашњих послова Данило Шарановић.
Више извора “Вијести” навело је да је прије одлуке о продужењу в. д. мандата Шћепановићу, актуелни вршилац дужности директора Управе полиције Александар Радовић имао је намјеру да министру достави предлог са новим именима, које је наводно планирао у новој кадровској поставци за сва четири помоћника мјеста.
Наводно, Радовић је планирао да предложи нове људе за своје помоћнике како у Сектору који покрива Шћепановић тако и у Сектору полиције посебне намјере, Сектору полиције опште надлежности и Сектору граничне полиције којима у в. д. статусу руководе Милош Ракоњац, Драган Горовић и Милутин Васиљевић.
Тај план није прошао јер се са тим није сагласио министар Шарановић, који према Закону о унутрашњим пословима поставља помоћнике директора на предлог директора УП, јер није желио да Радовић који има в. д. мандат на челу полиције у овом тренутку мијења најближе сараднике.
“Вијестима” је незванично речено да се, након што министар није желио да се у в. д. мандату мијењају помоћници полиције, и Радовић сагласио да Лазар Шћепановић настави да у в. д. статусу и даље руководи најважнијим сектором у систему јавне службе.
Шћепановић је први мандат на челу Сектора за борбу против криминала добио 28. новембра 2023. на предлог министра Шарановића, гдје је замијенио шефа Специјалног полицијског одјељења Предрага Шуковића, који је са те позиције пуних осам мјесеци био и координатор Сектора за борбу против криминала.
Помоћник директора је за рад одговоран директору УП.
Шћепановић тренутно руководи Сектором у којем раде 503 полицијска службеника што је половина од предвиђеног броја, колико би по Правилнику о унутрашњој систематизацији и организацији радних мјеста у УП, требало да их буде.
И поред тога, Сектор за борбу против криминала, како је то ове седмице саопштио Шћепановић на гостовању у једној ТВ емисији, “постигао је мјерљиве резултате” те да је показао адекватан одговор на безбједносне изазове…
Полугодишња статистика тог Сектора показује да је регистровано чак 159 кривичних дјела против живота и тијела, те да су сва расвијетљена.
У оквиру економског криминалитета за пола године су процесуиране 382 кривичне пријаве, којим је, причињена штета по Буџет Црне Горе у износу од чак 176 милиона евра.
Статистика показује да је за пола године регистровано и расвијетљено пет убистава од чега су три почињена током сукоба криминалних организација, а расвијетљено је и убиство из 2020. године.
За протеклих пола године процесуирана су 63 припадника криминалних група и њима повезаних лица, а од тога броја трећина чланова ОКГ је било са Цетиња.
Кривичним пријавама обухваћено је и 26 бивших или садашњих службеника УП.
“Процесуирање припадника УП није имало негативан утицај већ је ојачало интегритет полицијске организације”, наводи се у статистичким документима УП. Сектор за борбу против криминала је одузео 483 комада оружја, 336 минско-експлозивних средстава, 32. 000 комада муниције, а због послова са дрогом кривичне пријаве су поднијете против 158 особа.
“За та период пронађено је 761 килограм марихуане, 21 килограм кокаина, 6,7 килограма хероина и неколико хиљада таблета синтетичких дрога”, подаци су УП.
У полугодишњем извјештају наводи се да је расвијетљено 55 мејл дојава због серије изазивања панике и нереда и лажног пријављивања, а идентификовано је и преко 10 особа због злоупотребе дјеце путем Интернета и дјечје порнографије…

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Kako je mislio da mice ptofesionalce a da stavlja DPS kadar