Како да се настави војна подршка Украјини: Састанак НАТО-а са произвођачима оружја и муниције
1 min readСастанак министара одбране НАТО чланица са челницима 25 великих западних компанија из сектора војне индустрије очекује се у току ове недеље, у оквиру напора да се повећа производња муниције, пише портал „Еурактив“.
Тај потез одражава заинтересованост НАТО-а да учествује у дискусијама о одбрамбеној индустрији, изјавили су за портал дипломате и извори из индустријског сектора.
Док западне силе траже начине да наставе војну подршку Украјини и попуне своје залихе, Алијанса настоји да створи дугорочну перспективу.
Владе су захтевале од компанија да појачају производњу оружја и војне опреме, док компаније траже јасне сигнале да ће потражња бити дугорочна, како би оправдале улагања у нове производне капацитете, ланце снабдевања и особље.
У складу са тим, НАТО је разматрао нови Акциони план за производњу у сектору одбране како би одредио циљеве за улагања и укупну потражњу чланица Алијансе.
Међу представницима одбрамбене индустрије постоји нада да ће састанак, планиран за четвртак 15. јун, бити искорак у раду на будућем акционом плану. За сада, међутим, није објављена никаква званична агенда и не очекује се конкретан исход, наводи портал.
Округлим столом ће председавати Индустријска саветодавна група НАТО-а уместо генералног секретара Јенса Столтенберга, како би дискусија између министара и представника индустрије била „на истом нивоу“.
Ко је позван?
Међу присутнима ће бити углавном високи званичници и извршни директори компанија које производе различите врсте муниције, попут пројектила и ракета.
Ту спадају белгијски „ФН Херстал“, француско-италијански „МБДА“, финска „Патриа“, немачки „Рајнметал“, норвешки „Намо“, „КНДС“, италијански „Леонардо“, као и турски „Рокетсан“.
Састанак ће бити посебно усмерен на муницију која је одлучујућа за борбу, рекао је један званичник НАТО-а за портал.
Очекује се да ће присуствовати и неке компаније из источног крила НАТО-а, као што су бугарски „Арсенал“ и „Чехословачка група“ са седиштем у Прагу.
Из САД се очекује долазак компанија „Рејтион технолоџис“ и „Локхид Мартин“ које производе ракетне системе Јавелин, ХИМАРС и „патриот“ који се шаљу украјинским оружаним снагама.
На листи позваних компанија могли би да се нађу и произвођачи дронова као што су турски „Бајкар“ – чији су беспилотне летелице „Бајрактар“ стекле популарност због сукоба у Украјини, као и португалски „Текевер“, британски „БАЕ Системс“, румунски „Ромарм“, хрватски произвођач борбених тенкова „Ђуро Ђаковић“, естонски „Милрем Роботикс“ и други.
Подстицај одбрамбене индустрије НАТО-а долази након инсистирања Украјине да јој је потребно више муниције да би овог пролећа започела контраофанзиву на руске трупе.
ЕУ је у тим напорима играла активну улогу и ставила се на чело дебате, са плановима и средствима за подстицање чланица да шаљу муницију из сопствених залиха и заједно набављају више у име Кијева.
С друге стране, НАТО је своју подршку фокусирао на осталу опрему и политичке поруке, наводи „Еурактив“.
Иако је фокус овог пута на муницији, „у будућности ће бити других састанака са одбрамбеном индустријом у различитим форматима, укључујући редовни НАТО индустријски форум, који укључује много већи спектар компанија“, додао је званичник НАТО-а, преноси РТ Балкан.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: