IN4S

IN4S portal

Kako „Danas“ i N1 izveštavaju o proslavi „Oluje“: „Pobeda čista kao suze deteta“, čestitke EU i SAD

1 min read

Taj avgust kad dođe… Bude teško… Ali šta sad„, čulo se u jednoj od ispovesti koje su projektovane na svečanoj akademiji povodom 29. godišnjice od pogroma Srba iz Republike Srpske Krajine, a koja možda najbolje odražava osećanje onih koji su kroz „Oluju“ prošli, odnosno čije je najbliže ona progutala.

Istom prilikom je javnost mogla da čuje sećanje na trudnicu koja je ubijena rafalom i čoveka koji se vraća u opasnost jer je tamo ostavio grob svog sina, ali će mnoga stradanja Srba u „Oluji“ ostati i zauvek neprepričana, pošto je u hrvatskoj vojno-redarstvenoj akciji, prema podacima Dokumentaciono-informacionog centra „Veritas“, poginulo ili se smatra nestalim 2.000 Srba, pored onih 220.000 koji su proterani.

O tim žrtvama, međutim, niti o drugim detaljima onoga što je istoričar i stručnjak za pitanje genocida i Holokausta Gideon Grajf nazvao „najvećim etničkim čišćenjem u Evropi posle Drugog svetskog rata“ nema reči u reportaži „Danasa“ o 29. godišnjici pogroma nad Srbima.

Tako nas ovaj portal obaveštava nas da je u Kninu u Hrvatskoj u ponedeljak održana „proslava Dana pobede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja i 29. godišnjica Vojno-policijske operacije (VRO) Oluja„, a umesto žrtvama dotične VRO, citirajući hrvatski „Jutarnji list“, prostor posvećuje razlozima zašto je ove godine „primetno manje ljudi na obeležavanju ‘Oluje'“ i frustriranosti jedne sagovornice što ovaj „veliki dan“ nije došlo da proslavi više ljudi.

„Danas“, koji je od cele svečane akademije u Loznici preneo svega jednu rečenicu patrijarha Porfirija u tekstu od 780 slovnih znakova, u reportaži koja premašuje 9.300 znakova detaljno prenosi izjave hrvatskih zvaničnika i javnih ličnosti, ali i čestitke iz inostranstva.

Tako možemo pročitati izjavu premijera Andreja Plenkovića, koji odaje počast ubijenim (250) i ranjenim (više od 1.400) braniteljima, i predsednika Zorana Milanovića, koji je rekao: „Daleko od toga da je sve bilo savršeno, ali vidimo da je jedna od najvećih stvari bila briga o životima naših vojnika.“

Milanovićeve reči su možda nešto najbliže pijetetu prema ubijenim Srbima kojih je skoro deset puta više od hrvatskih „branitelja“, a koji su za to ubijanje odgovorni, što se može naći u ovoj reportaži, u kojoj se portal za pojedine delove poziva na „N1“.

Pored preleta „Krila Oluje“, izjava predsednika Domovinskog pokreta Ivana Penave, koji je rekao da je to „prekrasan dan“, i potpredsednika Sabora SDP Siniše Hajdaša Dončića, koji je ocenio da je „Oluja“ bila pobeda „čista kao gorski potok, čista kao suza djeteta“, prostor u „Danasu“  dodeljen je i američkoj  ambasadorki Natali Rejs, koja je na Iksu podelila da je „nadahnuta putem Hrvatske ka suverenitetu“, kao i predstavništvu Evropske komisije u Hrvatskoj, iz koje je poručeno da se tog dana „s ponosom prisjećamo herojske vojno-redarstvene akcije“.

Kada je o dečjim suzama reč, nije bilo ni očekivano da Hrvatska na svojoj proslavi pogroma posveti mnogo pažnje onim koje su tada isplakala srpska deca. Međutim, postavlja se pitanje zašto ih je portal čiji je domen danas.rs, što znači da je registrovan u Srbiji i, valjda, namenjen srpskoj publici, zaboravio.

RT Balkan

Podjelite tekst putem:

7 thoughts on “Kako „Danas“ i N1 izveštavaju o proslavi „Oluje“: „Pobeda čista kao suze deteta“, čestitke EU i SAD

  1. Zašto N1 ignorira suze i bol srpskog naroda? Njihova manipulacija činjenicama i glorifikacija tragedija je čin medijskog barbarstva koji ne sme ostati nekažnjen.

    302
  2. Opozicioni mediji u Srbiji su glasilo političkih elita iz regiona koje žele srpskom narodu da nestane sa lica zemlje.

    322

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *