ИН4С

ИН4С портал

Како је америчка амбасадорка недавно говорила о Јасеновцу

1 min read

Џуди Рајзинг Рајнке (Фото: ПР центар)

Није лоша ствар говорити о Јасеновцу. То је важна ствар. То је суштинска ствар. Дакле, када је у питању Јасеновац, видим образовање и дијалог као начин да се заиста укаже на злочине и да се помогне будућим генерацијама да поштују жртве и да осигурају да се то никада више не понови.

Ово су ријечи амбасадорке Сједињених америчких држава Џуди Рајзинг Рајнке који је дала Гласу Америке. Амбасадорка је између осталог коментарисала и унутрашње политичке процесе у Црној Гори, али дио који говори о овом страшном српском стратишту некако остаје најзвучнији.

Ово све долази након што је готово прије мјесец дана у Скупштини Црне Горе најављена Резолуција о геноциду у Јасеновцу а која би требала да буде изгласана сјутра. Питање Јасеновца актуелизовано је након подршке Црне Горе Резолуцији о Сребреници у Уједињеним нацијама, а чему су се противиле српске странке као и власт у Србији и Републици Српској тврдећи да се тиме српски народ класификује као геноцидан, што друге стране демантују. Међутим, никад није демантована чињеница да ће овом Резолуцијом бити тражена ратна одштета званичном Сарајеву од стране Београда, али и да је ово пут ка укидању Републике Српске.

Вративши се на тему, Резолуција о геноциду у Јасеновцу је умногоме протумачена као одговор на Сребреницу, што много других структура спори, тврдећи да би Црна Гора била прва држава у свијету која би изгласала Резолуцију о овом српском стратишту. О болним темама се нажалост тек сада почело говорити, званична Хрватска је почела да се противи и да шаље протестне ноте, министар Грлић Радман говори о тзв. Резолуцијама о Божићном устанку, али овај интервју америчке амбасадорке представио је прекретницу у читавом процесу.

Америчка амбасадорка је овим ријечима подржала да се о Јасеновцу говори , а о чему је наш портал претходних пар мјесеци опширно писао, а све како би коначно, макар и на неки начин, биле уважене и српске жртве, како у Другом свјетском рату, тако и у крвавим 90-им годинама.

Америчка амбасадорка ипак није имала на коментар о томе да ли подржава Резолуцију, али је и послала јасну поруку.

„То је на Црној Гори и њеном парламенту да расправљају и да воде јавну расправу“, подвукла је она.

Америчка амбасадорка такође додаје да што се тиче ратних злочина из прошлости и звјерстава, народи морају да раде заједно да би излијечили трауме.

„Ово није ствар једне државе. Ово је заједница људи који треба да поштују све оне који су страдали у прошлости и под страшним, нехуманим ситуацијама и околностима. Дакле, да, мислим да је важно да разговор о злочинима помогне грађанима Црне Горе и у региону да зацијеле ране“, јасна је она.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Како је америчка амбасадорка недавно говорила о Јасеновцу

  1. Нажалост тренутна Хрватска влада, не цијела Хрватска, се противи осуди злочина геноцида и холокауста над Србима, Јеврејима и Ромима и пријети што ће се морати уважавати у будућности у свим свјетским институцијама. Хрватска је члан ИХРЕ и обавезала се проћи кроз катарзу а видимо да процес није ни започео већ Хрватска пријети европским путем у маниру НДХ. Срећа па се више ништа не питају већ као и прије мира испуњавати налоге

  2. Треба ли нам она дати одобрење за све што наумимо?!?!И жал за нашим жртвама одобрава се или не одобрава у центрима моћи али само код слабих и поткупљивих особа. Прави патриоти знају како.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *