Kako je Katolička crkva razbila Jugoslaviju
1 min readNajpoznatiji hrvatski novinar Darko Hudelist objašnjava do kojih je saznanja došao i kako je projekat „Trinaest stoljeća kršćanstva u Hrvata“, zajedno sa skupom u Mariji Bistrici pred 400.000 katoličkih vernika, predstavljao predigru referenduma 1991.
Sredina je sedamdesetih godina i sve počinje ubrzano da se menja. U Kaliforniji grupa bradatih momaka proizvodi prvi mikroprocesor, a potom onaj tip koji će nas decenijama kasnije uveseljavati i nervirati svojim crnim džemperima, konstruiše i prvi mali kućni računar, nazvan Apple I. U svetu je najčitanija knjiga „Između dva doba“ Zbignjeva Bžežinskog, koji objašnjava kako će Sjedinjene Američke Države postati predvodnici informatičke revolucije i globalizacije koja će neumitno uslediti, najavljujući u isto vreme propast Sovjetskog Saveza i proglašavajući pobednika Hladnog rata. U julu 1976. Bžežinski se upoznaje sa tadašnjim krakovskim nadbiskupom Karolom Vojtilom, svojim zemljakom Poljakom, koji će oktobra 1978. postati papa. Planetarna istorija ulazi u ultra-brzi voz i nema nameru da stane…
… Sem u Jugoslaviji. Država već ostarelog Josipa Broza, iako usamljeno svetlo s ove strane ideološke zavese, potpuno nespremna dočekuje globalizaciju i informatičku revoluciju. Umesto hvatanja mesta u onom vozu, u Zagrebu se gasi Maspok, u Srbiji padaju liberali, a donošenjem notornog Zakona o udruženom radu i opredeljenjem za „dogovornu ekonomiju“, kao da svesno i namerno prkose globalnom trendu. Maršal Tito više nema snage ni za reforme ni za represiju. Ono malo energije koju ima troši na žestoke sukobe i svađe sa suprugom Jovankom Broz koja, u svojoj megalomaniji, smatra da treba da nasledi supruga i postane novi vladar Jugoslavije po smrti doživotnog predsednika. Do 1978.
I samo jedna institucija, pomalo skrajnuta, vidi šta se valja iza brega. Samo jedna je spremna za promene, samo jedna predviđa – i što direktno, što indirektno potpomaže – promene koje znače i kraj Jugoslavije. Katolička crkva u Hrvatskoj. Na krilima Drugog vatikanskog koncila, duhovno podignuta na idejama Pjera Tejara de Šardena, jezuitskog filozofa i teologa, stasava generacija biskupa i sveštenika, predvođena Franjom Kuharićem, koja će pokrenuti samostalnu crkvenu akciju za oslobođenje Hrvatske. Jubilejski decenijski projekat nazvan „Trinaest stoljeća kršćanstva u Hrvata“ završiće, za razliku od „Hrvatskog proljeća“, trijumfalno, mobilisaće vernike i druge Hrvate i predstavljati predigru onoga što će se odigrati svega nekoliko godina kasnije. Jer, jula 1984. u Mariji Bistrici održaće se „Nacionalni kongres“ na kojem će se okupiti 400.000 vernika i anticipirati referendum za nezavisnost iz 1991.
Ovaj zaplet, ova tri nivoa – svet, Jugoslavija, Hrvatska – čine „zaplet“ novog istraživačkog poduhvata najpoznatijeg hrvatskog novinara Darka Hudelista, iz knjige „Rim, a ne Beograd“ koja će biti objavljena na jesen, a čije delove Hudelist ekskluzivno predstavlja srpskim čitaocima kroz razgovor za Nedeljnik. To je knjiga – Hudelist je naziva „integralnom istoriografijom“ – koja će uzdrmati javnost na eksjugoslovenskim prostorima čak i više nego Hudelistovi tekstovi ili knjiga razgovora sa Dobricom Ćosićem, i koja po prvi put objašnjava ulogu Vatikana, Katoličke crkve, pape Vojtile, Zbignjeva Bžežinskog, hrvatske i srpske elite i generala, u raspadu Jugoslavije i krvavom ratu koji će ga obeležiti.
Na početku razgovora, Darko Hudelist napominje da se zapravo radi o dve knjige, koje se međusobno nadopunjuju, i obe obrađuju prelomne, sedamdesete i osamdesete godine. „Rim, a ne Beograd“ ima čak 1.600 strana, dok će se druga knjiga zvati „Između očaja i Krista“ i baviće se isključivo srpsko-hrvatskim odnosima i sukobima.
„Istraživanje je ukupno trajalo punih deset godina. Kao što znate, obuhvatilo je i Beograd (Srbiju), u kojem sam boravio od jeseni 2005. do kraja juna 2011. Prvu najavu rezultata tog svog ‘researcha’ napravio sam 2012. u obliku knjige ‘Moj BG dnevnik: Susreti i razgovori s Dobricom Ćosićem, 2006-2011’. Dakle, odmah otklanjam jednu nedoumicu – ova moja prva knjiga ‘Rim, a ne Beograd’, neće dati kompletan odgovor na pozne dane (a onda i raspad) SFR Jugoslavije, taj će odgovor biti sveobuhvatan tek kada – i naročito kada – objavim i onu svoju drugu knjigu, o srpsko-hrvatskom sukobu. U početku sam mislio da sve može stati u jednu knjigu (pa makar ona imala i 3, ili koliko već, svezaka), a onda sam uvideo da je ovo najlogičniji i jedini pravi redosled. Delimično će, međutim, o srpsko-hrvatskom sukobu u Jugoslaviji biti govora i u ovoj mojoj prvoj knjizi, ‘Rim, a ne Beograd’.“
Pokret „Trinaest stoljeća kršćanstva u Hrvata“ inicirao je, još sredinom 1930-ih, tadašnji zagrebački nadbiskup-koadjutor Alojzije Stepinac, zajedno sa svojim glavnim savetnikom, jezuitom Stjepanom Krizinom Sakačem.
Knjigu „Rim, a ne Beograd“ Hudelist je napisao s pozicije nezavisnog istraživača, ali kao – katolik. To je knjiga koja, prema njemu, pozitivno verifikuje značaj i ulogu Katoličke crkve u SFRJ, u drugoj polovini 20. stoleća. Ali, naravno – uz kritički odmak, kao što priliči slobodnom i objektivnom istraživaču.
„Moja postupna transformacija (ako mogu tako reći) u vernika katolika dogodila se upravo za vreme mog boravka u Beogradu, tj. u razdoblju od 2006. do 2011, i neposredno posle – ali ona sa samim Beogradom, i iskustvima koja sam u njemu imao (a u kojima nikada nije bilo ničeg neugodnog, naprotiv), nema nikakve veze. Njen svedok bio je i moj glavni sagovornik u Beogradu, danas pokojni Dobrica Ćosić, koji me je na kraju i prihvatio – čak i u formi prijatelja – upravo kao katoličkog intelektualca (čak i ‘katoličkijeg’ nego što sam to u tom periodu doista bio). U tome je bila, rekao bih, njegova veličina, time je pokazao da nije tako isključiv i ‘jednosmeran’ srpski nacionalista kao što se to najčešće mislilo“, govori Hudelist.
Poznati novinar će još jednom ponoviti da ne bi uspeo u teškom i izazovnom poduhvatu da nije bio vernik, i izneti zanimljivu tezu da hrvatsku nacionalnu istoriju i može i treba da piše samo neko ko je katolik, s obzirom na činjenicu da je delovanje Crkve u Hrvata dubinski i organski utkano u povest hrvatskog naroda, od ranog srednjeg veka naovamo.
Jedna od teza u knjizi je da jugoslovensko društvo sedamdesetih nije bilo doraslo „duhu vremena“, nije bilo svesno promena koje se dešavaju, za razliku od progresivnih snaga u Hrvatskoj i posebno onih u svetu. No, barem iz srpske vizure, i usled naših iskustava sa često (previše) zatvorenom Srpskom pravoslavnom crkvom, Hudelista pitam: nije li čudno što je baš Katolička crkva – za crkve i inače ne važi često da su spremne da se menjaju – bila toliko progresivna?
„Nema ničeg čudnog u tome da je Katolička crkva – i u svetu i u Hrvatskoj – bila toliko progresivna (i modernistička) u vremenu kojim se istraživački bavim, tj. u 1960-im, 1970-im i 1980-im. Prelomni je trenutak u tom pogledu bio Drugi vatikanski koncil, koji je trajao od 1962. do 1965, za vreme pontifikata pape Ivana XXIII (i iza njega Pavla VI), koji je ujedno bio i njegov inicijator. Drugi vatikanski koncil je rezultat saznanja sazrelog u vrhovima Katoličke crkve da će stari svet – onakav kakav je bio u industrijsko i zrelo industrijsko doba – uskoro nestati, odnosno da će za relativno kratko vreme nastati (tj. već nastaje) jedan sasvim novi svet, koji će se stubokom razlikovati od staroga. Prelomna tačka u toj transformaciji biće – odnosno bila je – naučno-tehnološka revolucija, zahvaljujući kojoj je čovečanstvo, samo nekoliko godina nakon Drugoga vatikanskog koncila, zakoračilo u tzv. novo doba – doba koje mi danas nazivamo informatičkim, kompjuterskim, digitalnim… Prvi mislilac – filozof, naučnik, futurolog, pisac, što još sve ne – koji je, u svojim delima, najavio skoru „promenu doba“ (tačno se tako izrazio), bio je zasigurno najveći katolički intelektualac u celom 20. stoleću – jezuita Pjer Tejar de Šarden. On je tu formulaciju upotrebio u svom najpoznatijem delu, ‘Fenomen čovjeka’, što ga je napisao u Kini za vreme Drugog svetskog rata“, priča Darko Hudelist.
Šardenovu tezu dalje je razradio Amerikanac poljskoga porekla Zbignjev Bžežinski, u svojoj proročanskoj knjizi „Između dva doba“, objavljenoj 1970. On je tom „novome dobu“ ujedno dao i ime (Šarden je to izbegavao činiti) – „tehnotronsko doba“. Odnosno – „tehnotronska revolucija“, kao sinonim za informatičku ili kompjutersku revoluciju.
„Taj njegov neologizam, međutim, nije trajnije zaživeo, iako se meni lično mnogo sviđa. Sam papa Ivan XXIII (Đuzepe Ronkali) voleo je da upotrebljava sintagmu „novi svet“ (za razliku od „staroga sveta“). Prema tome, prvi najavljivači (ili proroci) novoga doba ili novoga sveta – sa svim njegovim pozitivnim, ali i manje pozitivnim ili nekim negativnim obeležjima – bili su katolici, odnosno vodeći, tj. najistaknutiji intelektualci Katoličke crkve. I sam Bžežinski bio je (uostalom, i kao Poljak) veliki katolik, i upravo se po toj, katoličkoj liniji upoznao i zbližio, u julu 1976, s tadašnjim krakovskim nadbiskupom Karolom Vojtilom.“
No, da li je ovaj „reformizam“ morao značiti i kraj Jugoslavije, odnosno da li je Jugoslaviji već tada bilo presuđeno?
„Kraj Jugoslavije nije moguće sagledati (i) bez dimenzije hrvatsko-srpskog (ili srpsko-hrvatskog) sukoba u SFRJ (kojim se u ovoj svojoj knjizi, iz već pomenutih razloga, uglavnom ne bavim). Možda bolje rečeno, Jugoslavija je skončala tako kao što je skončala – na vrlo ružan, bolan i krvav način – upravo zbog tog (međunacionalnog) momenta; da nije bilo njega, sve bi bilo manje traumatično i bezbolnije, npr. kao što je bilo u ČSSR-u.
Da, ali Jugoslavija ne bi bila to što je bila, da nije imala (i) tu komponentu – srpsko-hrvatskog (kako se na kraju ispostavilo: nerešivog) konflikta. Dva najbrojnija naroda u njoj – Srbi i Hrvati – bili su narodi koji su, uz ostalo, pripadali dvema različitim religijama (pravoslavlje i katoličanstvo), dvema različitim kulturno-civilizacijskim celinama ili kategorijama, ali koji su istovremeno – ovo posebno ističem – imali i dve sasvim različite, odnosno dijametralno oprečne koncepcije (nacionalne) istorije. Jednako kao i dve dijametralno oprečne koncepcije odnosa prema svetskoj istoriji. O tome ću opširno i detaljno pisati u onoj svojoj drugoj knjizi – ‘Između očaja i Krista’. Moji ključni beogradski saradnici na tom projektu bili su Dobrica Ćosić, Dejan Medaković i Mihailo Marković (eto, sva trojica su danas pokojni). Ali i mnogi drugi – njih pedesetak, uključujući npr. i – danas takođe pokojnu – bankarku Borku Vučić, koja mi je dala fenomenalna svedočanstva o Slobodanu Miloševiću“, kaže Hudelist.
U svakom slučaju, s međunarodne tačke gledanja, SFR Jugoslavija je imala svoj dublji razlog postojanja samo unutar bipolarne strukture Evrope i sveta, odnosno podeljenosti na socijalistički (komunistički) Istok i kapitalistički Zapad (onako kao što je to bilo uspostavljeno sporazumom u Jalti 1945). Ali, navodi ovaj istraživač, sva „bolnost“ raspada Jugoslavije, u smislu njegovog ratnog scenarija i ratnoga toka, može se razumeti (ponajpre) kroz dimenziju srpsko-hrvatskog sukoba. Hudelist se ograđuje i od teze, relativno rasprostranjene u Srbiji, da su samo Vatikan, Katolička crkva i Amerika (odnosno Zapad) krivci za onakav raspad SFRJ i ocenjuje da njega treba sagledavati u vrlo kompleksnoj međupovezanosti čitavog niza faktora, procesa i događaja.
Pa ipak, u čitavom spletu događaja koji je obeležio „ulazak čovečanstva iz starog u novo doba“, veliku ulogu odigrao je papa Vojtila. Nisu ga bez razloga mnogi nazivali „papom globalne komunikacije“. Ali, nije to bilo lišeno određenih protivrečnosti…
„Papa Vojtila je, posebno kroz svoju vrlo blisku saradnju, pa i savezništvo, sa Sjedinjenim Američkim Državama (najpre sa Bžežinskim, a onda i s Ronaldom Reganom, s kojim se sastao čak četiri puta; prvi put, u junu 1982, u najstrožoj tajnosti u Vatikanu), sudelovao u procesu koji je na kraju rezultirao stvaranjem globalnog kapitalizma, sa svim njegovim unutrašnjim kontradikcijama i negativnim stranama. Kontradikcijama s kojima se danas otvoreno suočava papa Franja. Papa Jovan Pavle II bio je aktivan učesnik Hladnog rata, delujući, naravno, na strani i u korist Zapada – a protiv komunizma i ateizma kakav je postojao u Istočnoj Evropi, uključujući i njegovu zavičajnu Poljsku. Jedna od njegovih misija bila je odbacivanje sporazuma u Jalti 1945. i stvaranje jedne nove, ujedinjene Evrope (to je današnja Evropska unija) koja će biti utemeljena na hrišćanskim tradicijama (uključujući i katoličanstvo i pravoslavlje)“, govori Hudelist.
Bžežinski se s Vojtilom upoznao i zbližio na Harvardu 26. jula 1976, nakon čega se njih dvojica počinju i dopisivati (i to na poljskom jeziku). Vrlo je plauzibilna interpretacija – koju sasvim otvoreno podržava i vatikanski biograf pape Vojtile, italijanski univerzitetski profesor i istoričar Andrea Rikardi, da je Bžežinski, zajedno s filadelfijskim nadbiskupom Džonom Krolom (takođe delom Poljak po poreklu), lobirao za Vojtilin izbor za papu u jesen 1978. Bžežinski je „igrao“ na nekoliko nivoa. S jedne strane, bio je ideolog informatičke revolucije, s druge je zastupao tezu – i u tome je u Vojtili našao svog istomišljenika i saradnika – da komunistički, Istočni blok, predvođen SSSR-om, treba „napasti“ pospešivanjem nacionalnih/nacionalističkih pokreta u katoličkim zemljama Istočne Evrope, s naglaskom, naravno, na Poljsku.
To nas dovodi i do Balkana. S ovim procesom „pospešivanja nacionalizma“ bio je apsolutno kompatibilan jubilejski pokret Katoličke crkve u Hrvatskoj, „Trinaest stoljeća kršćanstva u Hrvata“ (1975-1984).
„Treba imati u vidu da je Crkva u Hrvatskoj krenula s njim već u jesen 1975, dakle pune tri godine pre Vojtilinog izbora za papu. I tu se vidi koliko su hrvatski biskupi, „odgojeni“ i formirani na zasadama Drugoga vatikanskog koncila, bili napredni i dalekovidni, a, na kraju krajeva, i prilično hrabri. Jedna mala digresija: pokret ‘Trinaest stoljeća kršćanstva u Hrvata’ inicirao je, još sredinom 1930-ih, tadašnji zagrebački nadbiskup-koadjutor Alojzije Stepinac, zajedno sa svojim glavnim savetnikom, jezuitom Stjepanom Krizinom Sakačem; to je zbog Drugog svetskog rata silom moralo biti prekinuto, da bi celu tu priču nastavio, sredinom 1970-ih, zagrebački nadbiskup i prvi biskup Crkve u Hrvata Franjo Kuharić, zajedno sa svojim saradnicima (među kojima je najvažniji bio tadašnji glavni urednik Glasa Koncila don Živko Kustić)“, objašnjava Hudelist.
Sveta stolica je na sve ovo gledala malo drugačije, ali razlike u pogledima ipak nisu bile preterano velike.
„Kako je vreme proticalo, bile su zapravo sve manje, da bi s izborom Vojtile za Svetoga Oca one u potpunosti nestale. U tome je, naposletku, i bio smisao izbora Vojtile za papu (koji svakako nije bio slučajan). Njegov prethodnik, Pavle VI (Đovani Batista Montini) nije imao ‘petlje’ da tako aktivno i čak borbeno bude učesnik Hladnoga rata (na strani i u korist Zapada), kao što je to bio Vojtila“, navodi Darko Hudelist, i nastavlja:
„Pogrešili bismo kada bismo rekli da je Sveta stolica unapred znala da su Jugoslaviji dani odbrojani – pa i ne samo Sveta stolica nego bilo ko drugi, uključujući i vođstvo Katoličke crkve u Hrvata, s Kuharićem na čelu. Naposletku, njeno delovanje nije ni bilo upereno protiv Jugoslavije; glavni je Crkvin protivnik bio komunizam i ateizam u SFRJ, a ne Jugoslavija kao takva. Ali, naravno, to je svakako podrazumevalo jačanje hrvatskog nacionalnog identiteta i stvaranje temelja za samostalnu hrvatsku državu – ali ne u eksplicitno političkom smislu, na način na koji je kasnije, na prelazu iz 1980-ih u 1990-te, to radio HDZ predvođen Franjom Tuđmanom (koji je, pride, bio ateista). Franjo Kuharić je voleo naglašavati (posedujem transkript tajno snimljenog razgovora između njega i jednog od tada vodećih evropskih državnika, iz 1983) da se Katolička crkva u Hrvata (namerno) ne izjašnjava o perspektivama opstanka SFRJ kao države, da ne daje nikakvih izjava o tome, niti javno niti privatno – odnosno, drugim rečima, da Jugoslaviju priznaje kao stvarnost, da se ne smatra pozvanom da je ruši, ali da želi da svi u njoj budu zadovoljni, tj. da se osećaju kao kod svoje kuće“, navodi Hudelist.
Istovremeno, 1975. na 1976, Jugoslaviju je zahvatila teška sistemska ekonomska kriza, za koju, kako se pokazalo, pravog rešenja i leka nije bilo. Štaviše, Jugoslavija u privrednom smislu kao da počinje da prkosi svetu i Zapadu (naravno, na svoju vlastitu štetu): u isto vreme dok se u svetskim okvirima rađa globalni kapitalizam, Jugoslavija 1976. prelazi na ZUR i – dogovornu ekonomiju. „Katastrofalna strategija!“, napomenuće Hudelist. Već krajem 1978. najviši politički organ u Jugoslaviji, Predsedništvo, na jednoj svojoj zatvorenoj sednici konstatuje da u blagajni više nema dovoljno novca (deviza) za kupovanje viskija, kojim je dotad častilo najuvaženije goste – državnike iz inostranstva.
Državne vlasti u SFRJ, uključujući i vlast u SR Hrvatskoj, imale su detaljan uvid u ono što je Katolička crkva u Hrvatskoj radila u tom ključnom i prelomnom periodu. Između ostalog, i zahvaljujući tome što su sva zasedanja Biskupske konferencije Jugoslavije (BKJ) na zagrebačkom Kaptolu bila tajno snimana od Udbe, a bila je ozvučena i kancelarija nadbiskupa Kuharića. Ali, šta je o svemu mislio Tito?
„Za sve se znalo, čak do najsitnijeg detalja (jedan od biskupa, tj. jedan od članova BKJ, znam koji, bio je čitavo to vreme vrlo lojalan i prilično ‘profesionalan’ saradnik Službe državne bezbednosti), ali svejedno – nikakve represije u odnosu na Crkvu nije bilo. Ni 1975-1976 (akcija Solin, sa 100.000 okupljenih vernika), ni 1979 (proslava Branimirove godine u Ninu, sa 200.000 prisutnih), ni Nacionalni ekumenski kongres u Mariji Bistrici 1984 – sa 400.000 prisutnih vernika… To je pitanje, sve do smrti, mučilo i Živka Kustića (često mi ga je ponavljao): zašto nas Tito nije zabranio, a znao je što sve radimo? Ima veoma mnogo, i stvarnih i potencijalnih, razloga zašto je bilo tako. Sve njih potanko navodim i obrazlažem u knjizi.
Navešću, ovom prilikom, samo jedan, ali vrlo važan. Na čelu Saveza komunista u SR Hrvatskoj bio je od maja 1984. Mika Špiljak (koji je na tu dužnost došao s funkcije predsednika Predsedništva SFRJ, dakle iz Beograda). Boraveći u Beogradu, u periodu 1983-1984, Špiljak je došao do spoznaja da Slobodan Milošević, koji je u to vreme već bio član Predsedništva CK SK Srbije, (uskoro) kreće – ako već nije krenuo – sa svojim velikim unitarističkim projektom koji je bio direktno uperen protiv Ustava SFRJ iz 1974, a koji je, kao što znamo, davao vrlo veliku autonomiju, pa čak i određenu državnost, republikama i pokrajinama. I Špiljak odlučuje da, kao šef hrvatske Partije, potpomaže one političke (opozicione) snage u SRH, koje su bile spremne da se suprotstave Miloševićevom projektu (a kasnije i pokretu).“
Tada je i admiral Branko Mamula, od 1982. ministar odbrane SFRJ, na svom vlastitom (vojnom) području delovanja, pripremao jednu svoju veliku akciju (neku vrstu vojnog udara) uperenu protiv državnosti jugoslovenskih republika (tj. protiv sistema teritorijalne obrane u sklopu JNA). Špiljak je i za to znao.
„Najkasnije 1983. Špiljak se povezao s opozicionarom br. 1 u SRH Franjom Tuđmanom (primarno na Tuđmanovu inicijativu), i njih dvojica, posebno sredinom i u drugoj polovini 1980-ih, postaju veliki (naravno, tajni) politički saveznici… Na toj liniji svakako da nije trebalo sprečavati (pogotovu ne represivno) Katoličku crkvu u Hrvata u njezinim nastojanjima. Utoliko je i NEK u Mariji Bistrici, u septembru 1984, protekao savršeno mirno i bez ikakvih ekscesa i potresa“, reći će Hudelist za Nedeljnik.
„Rim, a ne Beograd“ je vlastita sintagma Darka Hudelista – dodaje da na nju ima „copyright“. Taj slogan bio je u suštini, mada nikad izrečen u tom obliku, moto jubilejskog pokreta „Trinaest stoljeća kršćanstva u Hrvata“.
„Njime je Katolička crkva zapravo ustrajala na tezi o kontinuitetu hrvatske državnosti – na kontinuitetu dugom punih 11 vekova (od 879. kada je hrvatska država, u ondašnjim okolnostima, bila prvi put međunarodno priznata; od Svete stolice, naravno) – što je, prema mojim spoznajama, poprilično pogodilo, pa i iziritiralo, određene srpske nacionalno/nacionalistički angažovane intelektualce, iz kruga Dobrice Ćosića (Dejana Medakovića, Živorada Stojkovića itd.), budući da je jedna od temeljnih karakteristika srpske istorije kao i srpske unutrašnje i spoljne politike – njen diskontinuitet. Dejan Medaković mi je više puta (sa stanovitom zavišću ili čak ljubomorom) komentarisao kako su Hrvati preko svojih ideologa i konceptualizatora – među kojima je u Jugoslaviji najvažnija bila Katolička crkva u Hrvata, tj. vodeći katolički intelektualci i stratezi, u rasponu od glavnog Stepinčevog savetnika Sakača do glavnog Kuharićevog savetnika Kustića) – uspeli izgraditi tezu o kontinuitetu (pa makar i virtuelnom) hrvatske državnosti, dok Srbi tako sposobne i dalekovidne intelektualce u svojim redovima nisu imali…“
Ako cemo da uprostimo, bez pretenzije da je zakljucak u svemu nepogresiv : Jugoslavija je stvorena i rusena iz jednog istog razloga.
Iz razloga svih geopolitickih razloga “ puta na istok „, da Srbi ne otpocnu i ne dovrse nacionalnu i drzavotvornu konstituciju!!!
Da ne osnaze i suvereno ovladaju najznacajnijom i najpotentnijom geopolitickom i strategijskom transverzalom Zapad-Istok!
A ko su sve akteri, javni i skriveni protagonisti stvaranja i rusenja Jugoslavije, tema je neuporedivo kompleksnija i beskrajno kontroverzna!
od Svete stolice, naravno) – što je, prema mojim spoznajama, poprilično pogodilo, pa i iziritiralo, određene srpske nacionalno/nacionalistički angažovane intelektualce, iz kruga Dobrice Ćosića (Dejana Medakovića, Živorada Stojkovića itd.), budući da je jedna od temeljnih karakteristika srpske istorije kao i srpske unutrašnje i spoljne politike – njen diskontinuitet. Dejan Medaković mi je više puta (sa stanovitom zavišću ili čak ljubomorom) komentarisao kako su Hrvati preko svojih ideologa i konceptualizatora – među kojima je u Jugoslaviji najvažnija bila Katolička crkva u Hrvata, tj. vodeći katolički intelektualci i stratezi, u rasponu od glavnog Stepinčevog savetnika Sakača do glavnog Kuharićevog savetnika Kustića) – uspeli izgraditi tezu o kontinuitetu (pa makar i virtuelnom) hrvatske državnosti, dok Srbi tako sposobne i dalekovidne intelektualce u svojim redovima nisu imali…“
i tako dalje.o njima netreba trositi rijeci i kad ovako pisu lazu,jer nece do kraja da kazu istnu,i ovolika kolika njima je mal,i nece oni stati,a zasto nece zato sto nas izgleda znaju ,i u odredjenom momentu mi uvjek imamo pogresne ljud.Poziva se na Dobrci Cosica,evo jednog clana koji je napisao Dedijer o Cosicu kada je pocela da se raspada Jugolsavija,dans ga dizu u nebo,razumijemkao pisca ,ali kao covjek i politcara stvarno je to apsurd.
PISMO VLADIMIRA DEDIJERA
NAPISANO LJUBOMIRU KLJAKIĆU 9. APRILA 1989. GODINE
Profesor VLADIMIR DEDIJER
Dr. iuris (Univerzitet u Beogradu), M.A. (Oxon),
član Srpske akademije nauka i umetnosti
Sipar 3. 51475 Savudrija, Istra
Tel. 053/ 74504, Jugoslavija
Poštovanom drugu Ljubi Kljakiću
Ljubljana, 9. april 1989.
Dragi Ljubo,
Ovo ti pismo lično pišem teška srca. Povodom jučerašnje Verine, tvoje i moje odluke da Međunarodnoj politici iznesem činjenice o progonima protiv mene kao razlog zbog koga ne mogu da učestvujem u njihovoj službenoj publikaciji o Kosovu, došao sam do zaključka da to ne činim. Moji stavovi o ovim pitanjima su poznati, naročito u svetu, a to je način na koji ja odužujem obavezu koju ima svaki jugoslovenski patriota.
Ukoliko bih izneo činjenice o proganjanju protiv mene u Jugoslaviji, a posebno u Srbiji i činjenicu zuluma Minovića u Politici, kao i zuluma u drugim krajevima zemlje, postao bih oruđe ove ili one klike i predmet manipulacije. Tada se ne bi radilo o odbrani ljudskih prava jednog čoveka koga proganjaju 35 godina već bi se teška sudbina moje porodice, mojih prijatelja i moja zloupotrebljavala za ovaj ili onaj neprincipijelni cilj. To bi škodilo i borbi srpskog naroda za svoja prava, ali bi škodilo i pravima drugih naroda, a naročito procesu demokratizacije u Jugoslaviji. Sigurno je da bi takvu priliku iskoristile i mračne snage u svetu.
Ova moja odluka zasniva se na etičkom stavu koga se u životu pridržavam. Tako sam, kada me je Tito pred smrt pozvao da se vratim u partiju, odgovorio da ja iz njegove partije iz 1941. nikada i nisam izlazio, a da sa ovom neću da imam veze. Osim toga, kada sam 1954. izlazio iz CK SKJ ja sam opomenuo svoje bivše kolege da ne uništavaju primenjenu etiku jer, tako, seju seme svoje sopstvene propasti. Danas sam veoma tužan kad vidim da se kroz zlosrećnu sudbinu našeg naroda, moje predskazanje iz 1954. obistinilo. Dakle, još 1954. ja sam se borio za demokratiju i socijalizam, a nastradao sam i ja i moja porodica. Veru su odmah izbacili iz partije zato što nije htela da me se odrekne, a mene su udbaši i verni partijci izbacili sa Filozofskog fakulteta u Beogradu. Sa osam članova porodice ostao sam bez posla i hleba. Ubijena su mi dva sina. Trinaest godina nije mi objavljena ni jedna knjiga u zemlji. Nedavno sam nadležnim vlastima u SR Sloveniji podneo zahtev da se dovrši istraga o smrti mog sina Bore. Priložio sam veoma bitna dokumenta o smrti mog sina iz arhiva najviših saveznih institucija. Vlasti u SR Sloveniji me nisu udostojile ni jedne reči odgovora. Ali, osveta indijanskog poglavice biće strašna.
Posle smrti našeg Branka, Vera i ja smo išli na njegov grob. U stopu su nas pratila dva agenta. Tako smo došli do sveže Brankove humke. Onda sam ja uhvatio Veru za ruku i rekao: „Ponavljaj reči ove zakletve. Do kraja života borićemo se za prava drugih ugnjetenih, borićemo se protiv zla u meni, a tek onda protiv zla kod drugih“. Od tada se trudim da se ove zakletve pridržavam kao osnovnog moralnog načela. Kad god nisam bio u stanju da ispunim svoj i Verin zavet stideo sam se sebe.
Zato sam i odlučio ono o čemu pišem na početku pisma. Tako je pravo.
U ovom mom uverenju još me je više učvrstio i poslednji moralni kurvarluk Dobrice Ćosića zvanog Gedža koga, kao što to vidimo iz slovenačke štampe, veličaju kao „oca srpskog naroda“. Tako ovi kukavci plagiraju generala Milana Nedića, Hitlerovog „predsednika srpske vlade“ koga su, takođe, zvali „ocem srpskog naroda“ i koji je u tome uživao.
Ćosić je, iz ličnih ambicija da dobije Nobelovu nagradu, pristao na komromis: sa, kako sam obavešten iz pouzdanih i dobro informisanih slovenačkih izvora, katoličkim fundamentalistima ovde u Sloveniji, a u prvom redu sa Cirilom Zlobecom (s kojim se Ćosić javno grli, uživajući u njegovom gostoprimstvu). Taj Zlobec, istovremeno, vodi politiku koja je sažeta u uskličniku Natlačena, jednog od vodećih ljudi slovenačkog političkog klerikalizma, koji je 5. jula 1914. uz¬viknuo: „Srbe na vrbe!“ Isti Natlačen je 1941. godine, kao ban Dravske banovine vodio poklonstvenu deputaciju slovenačkog političkog građanskog vrha Musoliniju da izrazi svoju lojalnost fašističkoj Italiji i proslavi ulazak u Novu Evropu, pa su ga slovenački partizani, zbog svega ovoga, 1942. ubili kao psa.
Što se tiče samog Zlobeca, kao Ćosićevog domaćina i sagovornika, može se postaviti ovo pitanje: nije li Zlobec, u svojoj mladosti, sa Natlačenovom politikom bio upoznat kao pitomac semeništa u Kopru?
Na sastancima Ćosića sa Zlobecom događa se pravi ceremonijalni cirkus. Oni se ponašaju kao predsednici Nezavisne klerikalne Slovenije i Nezavisne neosinodske Srbije. Oni svečano proklamuju opelo Jugoslaviji i njen raspad, dele teritorije i interesne sfere, jedno pravo mesijansko ludilo.
Pomenuh gore njegovu nagodbu sa katoličkim fundamentalistima u Sloveniji radi Nobelove nagrade. Katolički fundamentalisti su Ćosiću dali blagoslov i preporuku s kojom ga njihovi poverenici na univerzitetima u Zapadnoj Evropi predlažu za Nobelovu nagradu.
Za uzvrat Ćosić je njima obećao podršku u blokiranju rada Srpske akademije nauka i umetnosti na izučavanju istorije genocida. Još prilikom zabrane našeg naučnog skupa o Jasenovcu, pre tri godine, pod dinastijom Stambolića, Ćosić je nešto mućkao. Sa onim čarapanom predsednikom srpske vlade Desimirom on je proturao glasine: „Šta Dedijeru treba taj simpozijum o Jasenovcu kad su nam Hrvati obećali pomoć oko Kosova ako ne čačkamo Jasenovac“. Kada smo, posle sizifovskih napora, konačno uspeli da ostvarimo naučni skup o Jasenovcu, prošlog novembra, opet nas je Dobrica Ćosić krvavo izdao. Ja sam mu lično poslao poziv da kao veliki srpski pisac, prvi govori o mučeništvu srpskog naroda. On mi je odgovorio da je bolestan i da ne može da prihvati ovaj poziv, a zdrav je kao dren, jer se odazvao pozivu Zlobeca da govori u Trstu o nužnosti razbijanja Jugoslavije. Bio je bolestan da bi učestvovao na skupu o Jasenovcu u Beogradu, a odjurio je na Zlobecov mig u nekakav dvorac u dolini Soče gde su on i Zlobec izvršili pravu veleizdaju prema integritetu Jugoslavije.
Ćosić ide još i dalje. Njegovi ljudi, mahom bivši ljotićevci, četnici, nedićevci i ostali ološ kvislinški sada javno prihvataju Zlobecovu tezu i tvrde da Vatikan nije kriv za genocid nad srpskim narodom i da je to sve izmišljeno. Ove istorijske neistine se pojavljuju i na stranicama Duge i Nina. Zato je i Ćosić agitovao u Sloveniji da niko od deset pozvanih slovenačkih naučnika ne dođe u Beograd.
Došao je samo časni Lojze Skok, kome su hitlerovci streljali oca pred čitavom porodicom. On je kao desetogodišnji dečak gledao kako mu streljaju oca, a majku su mu odveli u konclogor.
Za Ćosića su jasenovačke žrtve predmet obične politikantske trgovine. On je sa svojim čarapanom Desimirom, kao što sam ti ranije opisao, pre tri godine učestvovao u trgovini jasenovačkim žrtvama. Tako je on prihvatio ponudu Josipa Vrhovca da će vlada SR Srbije dobiti pomoć Zagreba u rešavanju kosovskog problema pod uslovom da se ćuti o Jasenovcu – dobila je šipak.
Najveće moralno bogatstvo svih Jugoslovena jeste mučeništvo naših naroda u drugom svetskom ratu, što nam je priznao sav napredni svet. U Jasenovcu je pobijen cvet srpskog i ostalih naroda. To je naša najveća svetinja. A za Dobricu Ćosića to je samo predmet politikantskog taktiziranja, trange-frange trgovine i sredstvo da dobije Nobelovu nagradu.
Ja se pitam – šta to bi od onog našeg Dobrice o čijem sam romanu Daleko je sunce s radošću pisao u skandinavskim zemljama? Ja sam stari prijatelj sa Dobricom, ali ne znam šta se to sada događa sa njim. Suze mi idu na oči kada razmišljam o njegovom tragičnom padu i izdaji samoga sebe.
Već dugo radim psiho-istorijsku studiju o Dobrici Ćosiću. Mislim da je kod njega glavno pitanje, pitanje vlasti. On je 1953. bio za demokratiju u socijalizmu. Bio je optuživan da je đilasovac. Bio je nekoliko meseci u nemilosti i pratili su ga policijski agenti. Posle nekoliko meseci on je kapitulirao. Kumovao je toj njegovoj izdaji Petar Stambolić. Pokunjeni Dobrica je otišao kod Aleksandra Rankovića i kapitulirao totalno. O tome on danas ćuti k’o zaliven. I njemu ću, kao i ostalim našim savremenicima, da pomognem sa svojom istorijskom građom, kada bude rešio da o ovome piše. Ja imam tekstove koje je Dobrica Ćosić pisao po direktivi Petra Stambolića Aleksandru Rankoviću za velike proslave 13. maja Dana Udbe. Dobroćudni Ranković, u znak zahvalnosti slao je Dobrici korpice pune specijalnih liker bombona koje je Dobrica voleo. Ne znam šta je Ranković slao Oskaru Daviču za poeme o 13. maju, ali možda Dobrica o tome nešto zna.
Po predlogu Rankovića i Stambolića, Tito je vodao Dobricu Ćosića na svim svojim velikim putovanjima po svetu. Jednom me je, po povratku iz belog sveta, susreo na ulici. Prvo je okrenuo glavu kao da me ne poznaje. A onda se okrenuo i obrecnuo: „Ti treba da ljubiš otisak točkova Titovog mercedesa u blatu“. U istom duhu Dobrica je učestvovao u pisanju Programa SKJ iz 1958. godine.
Od kad se Ćosić proglasio za mučenika i jeretika on i dalje zadržava monopol istine, pravde i svoje nepogrešivosti. Prilikom našeg poslednjeg susreta pre neki mesec, osorno mi je rekao naredbodavnim glasom: „Ti moraš u IV tomu da raskrinkaš do kraja Josipa Broza“. A ja, zbog toga „moraš“ setih se da sam pre 35 godina, baš zbog toga „moraš“ izašao iz partije. Dobrica je sada naša nova partija, veći Mesija od Tita, vođa naroda i budući šef srpske države.
Rekoh, ja sam o Titu napisao sve ono veliko što je učinio 1941. i 1948, ali sam otvorio pitanje ne samo o njegovoj veličini, nego i o njegovim gresima, slabostima i pogreškama koje ima svaki smrtnik. Pitao sam se kada će Dobrica Ćosić da napiše makar jednu kritičku reč o svom velikom dobrotvoru Aleksandru Rankoviću. Doduše, on ispod žita daje naređenja jadnom, pokojnom Ljubi Đuriću šta treba da napiše ne samo o Rankoviću nego i o drugim ljudima. Istorija treba da utvrdi zašto je Politbiro 1953. poslao Ćosića na Goli Otok?
Na kraju ovog pisma, dragi Ljubo, da shvatiš da ja čvrsto stojim na stanovištu o nužnosti demokratskog dijaloga, da ne možemo da rušimo partijski monopol, a da stvaramo monopol ambicioznih pojedinaca. U Sloveniji, ja imam dosta prijatelja koji sa mnom dele stanovište o nužnosti demokratskog dijaloga. Isti je slučaj tu u Srbiji. Zato ja optimistički gledam na budućnost Jugoslavije. Nije ona repa bez korena. To je ideal iz najcrnje istorije naših naroda. Samo treba čitati Svetozara Markovića, Ivana Cankara, A. G. Matoša i mudrog Supila pa videti da su koreni ove zemlje duboki, ma šta o tome mislili zlobeci i dobrice.
Dragi moj Ljubo, Hercegovče moj, moram da ti otkrijem zašto u dnu srca svoga ja ne šmekam Dobricu Ćosića. Jednom prilikom sam mu rekao: „Vas, kulake s Moravu pravili su pijani Turci kraj carigradske džade i uterali vam u kosti nužnost kapitulacije. Jedini pravi Srbi dolaze iz naših ponosnih hercegovačkih planina gde ginemo za slobodu i protiv tiranije već vekovima“.
Sine Ljubo, dobro prouči tragediju Dobrice Ćosića. Ona nas uči kako ne treba da radimo, kako slast slave da si ne samo „otac srpskog naroda“ nego i prvi nobelovac iz Drenovu, upropašćuje ove naše polu skojevce – polu radikale kakav je Dobrica.
Eto Ljubo, moj Hercegovče, sinu Nevesinjske puške 1875. i 25. juna 1941. kada je tvoj veliki buntovnik Dukica Graovac sa crvenom zastavom jurišao na ustaše, ne daj da te odnese prljava Dobričina voda s beogradske kaldrme.
Kao svaki izlapeli starac nikako da dovršim ovo pismo. Mnogo mi je ljeta, živim duže nego i jedan moj predak i moram da mislim na suđeni dan. Kroz koji dan polazim u daleku Moskvu, prvi put posle 1947. da uzmem učešće u naučnom skupu Sovjetske akademije nauka o Francuskoj revoluciji. Osećam da neću moći još dugo da deveram, upamti dobro Dobričinu tragediju. Tebi ostavljam u amanet: ne prodaj se vrhuškama i ne dozvoli da te koriste kao Nemci svinje koje su terali na minska polja Mažino linije. Vodi računa da si na beogradskom asfaltu. Upamti: istorijski koreni slobodoljublja u Beogradu leže u činjenici da su se seljaci u Srbiji, posle ogromnih žrtava, prvi na Balkanu oslobodili feudalnih okova. To je do danas temelj slobode i borbe za slobodu kod srpskog naroda. S druge strane, jaka je i tradicija kupovanja mrtvih duša i terora, naročito među intelektualcima.
E, jadni naš Dobrica. Glupavo seljače iz Drenovu koga onaj jezuita Zlobec prevede žednog preko ladne vode. E, jadni moj Dobrice, tugo naša srpska. E, jadni moj falirani đače niže poljoprivredne škole, pljunu ti na našu najveću svetinju – Jasenovac. To ti istorija nikada neće oprostiti.
Tako ti Ljubo završavam ovo dugo pismo. Čuvaj ga i ne čitaj nikome. Naročito ne daj da se o njemu čuje u Nobelovom komitetu u Stokholmu.
Pozdravi majku Ivu, suprugu Božanu i tvoje dvije djevojke dvije zlatne jabuke,
tvoj ljutiti djed Vladimir Dedijer
(sledi i svojeručni potpis: Vlado Dedijer, prim. LJ. K.)
P.S.
Evo iskopah moje materijale za psihoistorijski portret Dobrice Ćosića.
On je posle rata učestvovao u vrbovanju mnogih nesrećnika koji su kao mladići zalutali među četnike, ljotićevce, nedićevce i tome slično. Pomagao im je da ne stradaju, mada su oni morali da potpisuju obavezu višoj sili. Mnogi od njih danas su ugledni pisci i tome slično. Ali, dogodila se stvar koju bi mogli da odgonetnemo samo čitajući Dostojevskog. Inkvizitor-cenzor prihvatio je ideologiju svojih žrtava. Otuda Dobrica u svojoj pristupnoj besedi u SANU izlazi s potpuno kvislinškom koncepcijom da je srpski narod uzalud žrtvovao milione života. A ja mislim da je najveće moralno blago srpskog naroda to njegovo uverenje da je borba protiv nepravde postulat, pre svega. Mislim da to svojstvo srpskog naroda nije na nekoj rasnoj osnovi nego proističe iz jednostavne činjenice da se Srbija i srpski narod nalaze na najvažnijem geostrategijskom prostoru između Evrope i Azije pa je srpski narod, radi svog opstanka, morao da pruži otpor svakom ugnjetaču. Dobrica kao neuki intelektualac lako je, za volju prema idejama jačih od sebe, ma koliko one bile neistorijske i prema tome glupe, prihvatio te netačne koncepcije. Zato ga je sada i prekuvao jezuita Zlobec. To je u suštini jedna kapitulantska pojava. U tu klopku upao je, svojevremeno, i kralj Milan, da pokadimo malo Dobrici, on to toliko voli, koji je potpisao tajnu konvenciju sa Austrijom pristajući da Srbija bude interesna sfera Beča. Ako se osvrnemo na politiku Petra Stambolića, dok je bio na vlasti, videćemo da kod njega ima mnogo elemenata politike uništenja subjektiviteta SR Srbije. A Dobrica Ćosić je bio i jeste veliki poklonik te politike. Đavo me nosi da pravim zabeleške o svim svinjarijama što se kod nas dešavaju. Jedan pristalica Aleksandra Rankovića doneo mi je jedan njegov tekst o događajima iz 1966. godine. Pitam ga ja „ko je ovo čitao?“, a on mi veli „drug Đido“. Kažem mu ja „kakav drug Đido kad si ga ti hapsio. A ko ti je još čitao?“ On odgovori „drug Dobrica Ćosić“. Pitam ga šta mu je savetovao Dobrica (a to je bilo u doba pune vladavine druga Pere u beogradskom pašaluku), a ovaj dobri nesretnik je odgovorio: „Kazao je da izbacim sve gde Ranković kritikuje druga Peru“. Iako sam ateista, ja sam se od čuda prekrstio.
Ljubo, ludo dijete, pogledaj ti po Beogradu kako se ovi Dobričini pajtaši šepure, kako hodaju kao dvanaest apostola, kao da su oklagiju progutali. Čini mi se da si ti bio svedok kada je jedan bivši ljotićevac ovih dana, u sred kluba književnika, tvrdio da Vatikan nema veze sa zločinima u Jasenovcu. Naučio nesretnik tu laž još za vreme rata kada su ga gestapovci branili u Banatu. Vidiš li tu sramotu da u Dugi, na primer, pljuju na najveće moralne ličnosti u srpskom narodu kao recimo na Gavrila Principa. Jedan Dobričin pajtaš koji je u mladosti bio žestoki dražinovac piše u brošuri o Ćopiću i napada 27. mart. Eto, Dobričina veleizdaja prema onome što je najsvetije u istoriji srpskog naroda, ogleda se i u ovim mućkama sa slovenačkim katolicima fundamentalistima, klerikalcima. Ovi mu se smeju iza leđa. Napravili su jednu kasetu kako Dobrica plače na ramenu jedne zavodljive klerikalke i meditira o teškoj sudbini slovenačkog naroda. Skrenuo sam Dobrici pažnju na tu klerikalnu podvalu i pitao sam da li ću njegovoj Božici za Novu godinu da pošaljem ovu kasetu. Zbunjen, rekao je da mogu. U tom trenutku bio je vrlo hrabar.
(Ovo Dedijerovo pismo objavljeno je u:
Ljubomir Kljakić, Oslobađanje istorije I : Početak puta,
Arhiv Kljakić, Beograd, 1989, str. 8-14)
Izvor
Duboki su korjeni razbijanja Jugoslavije i sezu od momenta njenog nastanka i odvijaju se u kontinuitetu.
Tajne sile koje su to radile nikada nijesu prestajale samo su se prilagodjavale vremenu i prilikama. Nekad otvoreno, a nekad pritajeno.
Domaca mafija i takozvana elita im je zdusno pomagala i jos uvijek to radi.