IN4S

IN4S portal

Kako je UDBA „širila“ komunizam u Dalmaciji

1 min read

Kulturno društvo Trilj i Hrvatsko društvo istoričara “Dr. Rudolf Horvat” predstavili su knjigu Blanke Matković “Split i srednja Dalmacije u dokumentima OZN-e i UDB-e (1944.-1962.) – likvidacije i zarobljenički logori”.

Radi se o knjizi dokumenata koje je sastavila OZN-a i kasnije UDB-a, te razne institucije pred kraj i nakon Drugog svjetskog rata. U knjizi je ukupno 101 dokument, a obuhvaćaju razdoblje od 1944.-1962. godine, praktički od osnivanja OZN-e.

Najvrjedniji su oni koji se tiču situacije pred sam kraj Drugog svjetskog rata i neposredno nakon.  Iz njih možemo vidjeti kako OZN-a izlazi u javnost iz onog tajnog djelovanja kroz Partizanski pokret i od proljeća 1944. postaje institucija, rekao je urednik izdanja dr. sc. don Josip Dukić.

U dokumentima se među ostalim, mogu naći crne liste ljudi koje OZN-a likvidirala bez ikakvog suda, tvrdi don Dukić. Na taj način, samo u Cetinskoj krajini je likvidirano  207 ljudi.

WhatsApp-Image-2017-05-03-at-09.08.16„Mislim da je javnosti bitna i činjenica vidljiva u jednom dokumentu koji je nastao u svibnju 1945., sastavljen od OZN-e Split. Radi se o ljudima postavljenim u Poštu Split, isključivo s ciljem da čitaju pisma. Što mi je posebno bilo zanimljivo, oni analiziraju pisma partizna“, kaže don Dukić.

Knjiga se sastoji isključivo od dokumenata prikupljenih u arhivima u Splitu, Zagrebu, Rimu i Londonu.

Prva priča pod nazivom “10 zapovijedi komunista” sadrži preslik istoimenog dokumenta, koji kao i većina dokumenata u knjizi, dosad nije nigdje objavljen.

„Ovdje je riječ isključivo o knjizi dokumenata, osim jednog uvoda koji je Blanka Matković napisala, bez nekih velikih interpretacija i mislim da je to najveća vrijednost knjige. Što se prepušta javnosti da može dokumente vidjeti i pročitati i sama donijeti zaključke i siguran sam da se ovim novim dokumentima popunja jedna velika praznina“, rekao je urednik izdanja dr. sc. don Josip Dukić.

Podjelite tekst putem:

1 thoughts on “Kako je UDBA „širila“ komunizam u Dalmaciji

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net