Kako je Vesna Medenica preslišavala tužioce i sudije oko naručenog sudskog procesa protiv Duška Kneževića!
1 min readPiše: Zoran Milović
Šokantne prepiske iz skaj-aplikacije tresu Crnu Goru, iz kojih se može vidjeti ko je sve iz vrha bivše vlasti, u tužilaštu, policiji i sudstvu, bio povezan sa kriminalnim aktivnostima, što je samo djelić dokaza o potpunoj posrnulosti crnogorskog pravosuđa. Kao dokaz da je izvršna vlast DPS-a u potpunosti kontrolisala tužilaštvo i sudove u Crnoj Gori, a što je odbrana Duška Kneževića uporno naglašavala u poslednjih šest godina, jasno ukazuje objavljena prepiska između nekadašnje predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore Vesne Medenice i još aktuelnog predsjednika Višeg suda u Podgorici Borisa Savića.
Potvrda da je crnogorsko pravosuđe bilo u kandžama politike i da su sudovi donosili odluke po direktnom diktatu izvršne vlasti i vrha države, jeste međusobna komunikacija Vesne Medenice i Borisa Savića, čiju prepisku su prije dva dana objavile “Vijesti” iz autorske “radionice” heroine crnogorskog novinarstva Jelene Jovanović, a bombastično prenijeli brojni portali.
Problematična telefonska komunikacija Medenice i Savića dobila je i originalan naslov: “Bože, biće zveka”! Zvek je, sam po sebi, pravila svemoćna „prva dama” crnogorskog pravosuđa, najprije tonom kojim se obraćala sebi podređenim sudijama, a pogotovo načinom kako je od njih zahtijevala da sprovode sudske procese protiv onih koji su se zamjerili tadašnjem režimu, kome je Vesna Medenica na ubjedljiv način iskazivala zahvalnost što su joj, protivno Ustavu Crne Gore, povjerili i treći mandat predsjednice Vrhovnog suda.
“Ne daj hoštaplerima”
Predsjednik Višeg suda Boris Savić raportirao je Vesni Medenici o stanju u više značajnih sudskih predmeta, ali i izvještavao kada je što “pošlo na apelaciju” i s njom dogovarao uslovne otpuste za one osuđene koji su interesovali tadašnju predsjednicu Vrhovnog suda.
Među predmetima o kojima je Savić telefonskim porukama izvještavao nadređenu koleginicu su “državni udar”, kao i onaj formiran protiv odbjeglog bankara Duška Kneževića, Đorđa Đurđića…
Savić se 30. aprila 2019. godine žali da su u predmetu protiv Kneževića i Đurđića tražili njegovo i izuzeće tužioca (Stojanke Radović).
“Nakon odbijanja više zahtjeva za odlaganje, podnesen je zahtjev za izuzeće i mene i tužioca, pa sam kao hitnu radnju odložio za 13.05. i dostaviću Apelacionom pa Specijalnom”.
“Hoštapleri. Ne daj…”, piše mu Medenica.
O istom predmetu razgovaraju i 13. maja te godine, kada joj govori da će potvrditi optužnicu protiv optuženog bankara.
“Konačno okončah ovo ročište za Duška Kneževića, sutra ću napisat odluku o potvrđivanju optužnice”, piše on.
“Bravoooo”, odgovara mu ona.
Znojenje Borisa Savića
Medenica i Savić komentarisali su i pravili strategiju nakon što ga je Duško Knežević optužio za korupciju, tvrdeći da je predsjedniku Višeg suda i nekadašnjem VDT Ivici Stankoviću sekretar u VDT Nenad Vujošević nosio novac za korupciju.
“Evo ti druženje sa Nenom!!!!”, šalje Medenica poruku Saviću.
“Nije ništa netačno rekao. Procedura za jemstvo hipotekom je takva i ja to kažem svakom ko se interesuje”, objašnjava Savić.
On joj piše i 7. oktobra 2019. godine i pita je kada se mogu čuti: “Oko ovog na Instagramu”.
“Ma evo na kraju kaže da je osveta što sam izdao naredbu za pretres objavljivanje da je Neno nosio pare meni i Ivici. Prihvatiću što kažete ali zaista mislim da bi trebao odmah pres konferenciju i jasno reć da je to laž, ponudit poligraf i da pitaju što oće”, šalje on.
Medenica mu odgovara da će ga zvati kada bude u zgradi suda.
“Ok, ako prihvatite volio bi što prije pres”, piše on, pa malo kasnije izvještava šeficu kako je prošao.
“Rekao sam što sam mislio, nisam se znojio, mislim da je OK”, piše joj on.
“Vidjeću pa ću dati komentar”, odgovara mu Medenica.
Znoji li se Savić još uvijek od Medenice? – priupitao je poslanik Demokratske Crne Gore Momčilo Leković, zabrinut zbog najnovijih informacija koje su izašle u javnost o načinu komunikacije predsjednika Višeg suda Borisa Savića, sa tadašnjom predsjednicom Vrhovnog suda, ocjenjujući da “podanički pristup koji je vidljiv” u komunikaciji Savića prema Medenici “predstavlja ozbiljan udarac na nezavisnost sudstva i temeljne principe vladavine prava”.
“Ovdje se sada postavlja logično i zabrinjavajuće pitanje, da li ovakav podanički odnos još uvijek traje i znoji li se Boris Savić još uvijek od Vesne Medenice? Takvo ponašanje stavlja u pitanje integritet i nepristrasnost sudova, te potpuno narušava povjerenje građana u pravosudni sistem”, rekao je Momčilo Leković, pozivajući nadležne institucije da istraže i ovu situaciju i preduzmu odgovarajuće mjere kako bi se osigurala nezavisnost i integritet sudstva, jer “građani zaslužuju pravičan i transparentan pravosudni sistem u kojem se odluke donose na osnovu zakona, a ne ličnih i političkih interesa”.
Politički motivisani proces
Podsjetimo da je odbrana Duška Kneževića povodom potvrđivanja optužnice protiv Kneževića i Đorđa Đurđića od strane Višeg suda u Podgorici, tada upoznala javnost da je u ovom slučaju riječ o političkom procesu.
Gotovo dvodecenijska predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica, za koju se govorilo da “vedri i oblači” crnogorskim pravosuđem, otvoreno i direktno je uticala na tužilaštvo i na sudove da podižu optužnice i presuđuju po njenim direktivama, za koje je uglavnom dobijala naredbe “odozgo”, od vrha vlasti i DPS-a, što proizilazi iz prepiski pronađenih u njenom telefonu oduzetom nakon njenog hapšenja zbog sumnje da je bila dio kriminalne grupe koju je formirao njen sin Miloš Medenica, koji je još u pritvoru kao član narko-kartela.
Da je i specijalna državna tužiteljka Stojanka Radović (sada penzionerka) raportirala je Vesni Medenici o stanju u predmetima, saznali smo iz njihovih prepiski, objavljenih početkom decembra 2023. godine u dnevnom listu “Vijesti”.
Tužiteljka Stojanka Radović, iako bi morale biti dvije strane u postupku, obavještavala predsjednicu Vrhovnog suda o predmetima za koje se Medenica interesovala… Njihova međusobna prepiska otkriva nezakonitu zainteresovanost za “istragu protiv Duška Kneževića” i jasno pokazuje direktnu povezanost glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića, nekih specijalnih tužioca koji su pristali da postupaju po njegovom nalogu i tadašnje izvršne vlasti DPS-a na čelu sa Milom Đukanovićem.
Radović je, početkom 2019. godine, sa Medenicom pričala o predmetima, a tražila je od nje i savjet kog prevodioca da angažuje u “istrazi protiv Kneževića”.
“Za prevođenje na engleski naredbi za istragu protiv Kneževića da pozovem nekoga koga ti predložiš. Zauzeti su ovi već angažovani”, poslala joj je poruku u februaru te godine.
Tokom 2019. godine Stojanka Radović je podigla optužnicu protiv direktora Atlas banke Duška Kneževića i bivšeg izvršnog direktora te banke Đorđa Đurđića, zbog sumnje da su navodno nezakonito izdali garancije na iznos od 12,5 miliona kompaniji “Kaspia property holdings”.
Pažin kurir Mila Đukanovića
O sprovođenju sudskog postupka protiv Duška Kneževića, kao dio političke odmazde naručene od, zbog otkrivenih afera, nervoznog Mila Đukanovića, predsjednica Vrhovnog suda se interesovala kod tužilaca i sudija koji su bili zaduženi za taj predmet.
Početkom marta 2024. godine, opet u “Vijestima”, objavljena je prepiska razgovora i poruka koje je Vesna Medenica tokom 2019. godine razmjenjivala sa Zoranom Pažinom, potonjim ministrom pravde iz redova DPS-a.
“Tako se Pažin tokom jednog od razgovora sa Medenicom osvrnuo i na odgađanje ročišta za potvrđivanje optužnice Dušku Kneževiću i Đorđu Đurđiću, poručivši Medenici da “ne upozorava bez razloga”…
Iako joj je tu poruku poslao 18. aprila 2019. godine, Medenica u razgovoru sa njim do maja ne pominje tog bankara.
“Potvrđena optužnica. Sjutra pismeni otpravak”, napisala mu je ona 13. maja.
Konstatacija ministra pravde i funkcionera DPS-a, da “ne upozorava bez razloga”, nije teško zaključiti ko je naručilac optužnice protiv predsjednika Atlas grupe Duška Kneževića. Direktiva je išla direktno od – Mila Đukanovića!
I Interpol je prozreo te “prljave igre” crnogorskih političkih moćnika, odbijajući da prihvati potjernice koje je Crna Gora raspisala za Kneževićem. Interpol je sredinom avgusta 2020. godine, u jeku kampanje za parlamentarne izbore na kojima je srušena vlast Đukanovićevog DPS-a, odbio sve tri crvene potjernice sa obrazloženjem da su “politički motivisane”!?
Suđenja u Višem sudu ličila su na farsu. Višestruka odlaganja ročišta i sudskog postupka daje za pravo onima koji tvrde, poput Dejana Milovca iz MANS-a, da “pravosudna reforma nije odmakla dalje od imenovanja jednog čovjeka i svi postupci koji se vode pred sudijama i tužiocima na ta mjesta instalirali su Vesna Medenica i Milivoje Katnić“!
Svemoćna – na drugoj strani zakona
Nekad svemoćna predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore Vesna Medenica, našla se na drugoj strani zakona i – iza rešetaka. Prva žena crnogorskog pravosuđa, koja je bila „temelj režima Mila Đukanovića”, uhapšena je 17. aprila 2022. zbog sumnje da je počinila dva krivična djela – stvaranje kriminalne organizacije i zloupotreba službenog položaja. Nepunih sedam mjeseci provela u istražnom zatvoru.
Prema optužnici Specijalnog državnog tužilaštva, Vesna Medenica se tereti da se od 2019. do 2021. godine obavezala da će korišćenjem položaja posredovati da se određeni predmeti pred Višim sudom i Vrhovnim sudom završe u korist dva privredna društva. U tome joj je, kako piše u optužnici, pomagao sin Miloš Medenica i pojedini pripadnici kriminalne organizacije, i da je za njeno posredovanje dat mito. Hapšenje je usledilo nakon objave transkripta Europola, presretnutih razgovora sa Skaj aplikacije njenog sina Miloša i tjelohranitelja, u kojima su dogovarali krijumčarenje droge i šverc cigareta, a u njima Miloš tvrdi da je njegova majka upoznata sa njihovim nelegalnim poslovima i da od nje mogu da očekuju zaštitu.
Odluku o ukidanju pritvora Vesni Medenici donio je Viši sud nakon žalbe njenih advokata Apelacionom sudu na prethodnu odluku kojom joj je produžen pritvor. Uoči početka suđenja, predsjednik Višeg suda Boris Savić je izjavio da je za njih taj predmet prioritet, ali je deset mjeseci kasnije nepoznanica kada će svih 15 okrivljenih iznijeti odbranu. Suđenje u Višem sudom u Podgorici trebalo je da počne u maju 2023. godine, glavni pretres je samo jednom održan, i do sada je suđenje odlagano čak 15 puta!?
Dok Medenica i njeni advokati tvrde da im je u interesu da se suđenje ubrza, direktorka MANS-a Vanja Ćalović Marković u to sumnja i tvrdi da “Medenica koristi svoju nekadašnju moć da odugovlači proces”.
“Ne može se od Savića očekivati da obezbijedi suđenje Medenici u efikasnom postupku”, rekla je Ćalović Marković.
Realno je da Boris Savić ima obavezu prema Vesni Medenici, jer je počeo mandat predsjednika Višeg suda njenom ocjenom da je sjajan sudija i da je sigurna da će tako nastaviti. Ispunio je očekivanja. Predsjednica Vrhovnog suda sigurno nije imala zamjerku, iako je Savića tadašnja opozicija prozivala da je “specijalni partijski sudija DPS-a”.
Ne čudi onda da predsjednik Višeg suda olako odbije zahtjev državnog tužioca Vukasa Radonjića, koji je tražio izuzeće sutkinje Nade Rabrenović zbog odloženog ročišta glavnog pretresa u krivičnom postupku protiv optuženih bivše predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore Vesne Medenice i sudije Privrednog suda Crne Gore Milice Vlahović Milosavljević, kojima se sudi zbog sumnje da su zloupotrijebile službeni položaj.
“Hoćemo li da se držimo zakona ili ljudskih obzira. I prošli put niste postupili po zakonu nego iz nekih ljudskih motiva. To je mimo zakona. Tražim vaše izuzeće jer način na koji postupate mi ukazuje da ste pristrasni”, kazao je tada tužilac Radonjić, obraćajući se sutkinji Rabrenović.
S druge strane, predsjednik Višeg suda u Podgorici, sudija Boris Savić, taj zahtjev je odbio kao neosnovan. U obrazloženju tog rješenja je napisao da “ne postoji nijedan razlog za izuzeće sudije predviđen u članu 38 Zakonika o krivičnom postupku, koji bi doveo u sumnju nepristrasnost u postupanju”.
“Sudija na dugme” izvisio za Apelacioni sud
Aktuelnom predsjedniku Višeg suda ističe drugi mandat u aprilu i nema pravo da ponovo konkuriše. “Sudija na dugme”, kako su nazivali primjenjivanje pravde Borisa Savića, očekivao je unapređenje, s obzirom da se prijavio na javni oglas za izbor dvoje sudija Apelacionog suda.
Sudski savjet nije napravio fatalnu grešku da ukaže povjerenje isluženom kadru DPS-a. Savjet je odlučio da se za nove sudije Apelacionog suda izaberu Dijana Raičković, dosadašnja sutkinja Privrednog suda Crne Gore i Zorica Milanović, dosadašnja specijalna tužiteljka.
Propao je pokušaj kontroverznog predsjednika Višeg suda da dobije novu visoku funkciju u pravosuđu. Da je pravde u sudskoj vlasti, Boris Savić bi umjesto napredovanja bio sankcionisan kao najodgovornije lice što je iskopan tunel do Višeg suda iz čijeg depoa je odneto više dokaznih predmeta iz najtežih krivičnih djela.
Pamti se skandalozno Savićevo objašnjenje, odmah poslije saznanja da je obijen depo u kom se čuva dokazni materijal, da je konstatovano da – “gotovo ništa ne nedostaje”. A zvaničnim popisom je utvrđeno da, između ostalog, nedostaje 13 pištolja, tri pištolj-revolvera i tri puške, a iz depoa je nestala droga, kao i dva foldera s dokumentima iz jednog predmeta, a u jednom od predmeta nedostaje sedam mobilnih telefona, više SIM kartica…
Borisu Saviću se isplatio njegov podanički odnos sa nadređenom Vesnom Medenicom. Ipak, poslušnik bivšeg režima, “specijalni partijski sudija DPS-a”, nije uspio da postane sudija Apelacionog suda.
Onog istog Apelacionog suda na čiji račun je sudija Suzana Mugoša, koju je upravo Savić odredio da sprovede onu lakrdiju od suđenja u slučaju “državnog udara”, iznijela tešku optužbu da je odluka Apelacionog suda u predmetu “državni udar” kupljena!?
Izvor: A plus
IN4s, sto placete za ovim DK nije mi jasno. Obogatilo se 90ih na sticivanju deviation i unistavaju dinara a narod u Srb unistio, pokupio pare i zbrisao u supak kupio za dzabe sve po montesupku, kupovao izbore, povezao smrdinu dugovratu sa bjelosvjetskim olosem, prao pare preko Kipra za gazdu sve do Dubajia zna se ko je nosio i otvarao racune u njegovo ime, njegov potrcko iz Atlas banke, nema koju muku nije navukao u ovaj supak od drzave i sad placete sto dk ne moze jos da nas krade. Neka laje iz Londona a kad je takav biznismen neka se snadje u UK ali tamo nema lomija da zavrsi preko veze. Koji kurac placete za dikejom,nije vodio sirotinju na sabajle po Monte Carlu Nego intimuse svoje zmiju, sita sklape, brana procenta. Zabole me kita za dikeja, zasluzio je svu muku ovoga svijeta.