Како се заштити од падова на залеђеним површинама
Колико год зимски призори деловали лепо и идилично, иза снежног покривача вреба и опасност, а то су преломи и повреде. Чињеница је да свако може бити изложен ризику од падова на леду, али одређене категорије становништва имају додатне факторе који их чине рањивијима.
Посебну пажњу треба да обрате старије особе које имају смањену равнотежу и мобилност, чиме су изложеније ризику од падова. Деца су такође склонија неопрезном кретању, а клизаве површине повећавају опасност од падова. Особе с одређеним инвалидитетом могу имати потешкоћа у одржавању равнотеже, што их чини осетљивима на клизаве површине. А на клизавим теренима треба да буду опрезне труднице, људи с одређеним здравственим стањима, радници на отвореном, као и спортисти и рекреативци, пише Градски завод за јавно здравље Београд.
Шта да урадите да умањите шансе за пад
Избегавати непотребни излазак – трудите се да без преке потребе не излазите напоље током неповољних временских услова, нарочито док површине за ходање нису адекватно очишћене.
Обуците се правилно – носите топлу одећу, капут или јакну која вам прекрива највећи део тела, јер то може ублажити пад. На рукама обавезно носите одговарајуће рукавице, пошто оне могу спречити повреде прстију и шака.
Обућа треба да буде прилагођена условима – правилан избор обуће кључан је фактор у превенцији падова на леду. Избегавајте обућу са глатким ђоном и штиклама. Уместо тога носите непромочине чизме или дубоке ципеле које покривају скочни зглоб и које имају неклизајућу подлогу, попут гумене, са дубоким шарама.
Обавезно носити напуњен телефон – уређај ће бити драгоцена помоћ уколико треба да позовете некога да помогне, или хитну медицинску помоћ.
Требало би очистити улаз у зграду, стазе и степенице и у широком луку избегавати неочишћене површине.
Уколико немате другог избора и морате да пређете преко залеђене површине придржавајте се следећег:
• Ходајте полако и правите мање кораке
• Останите сконцентрисани и гледајте испред себе. Немојте разговарати мобилним телефоном, нити куцати поруке док ходате
• Немојте носити велики терет како не бисте изгубили равнотежу
• Руке треба да буду слободне како би вам помогле у одржавању равнотеже – не држати их у џеповима
• Избегните искушење да потрчите како бисте стигли на превоз и не претрчавајте преко пешачког прелаза (посебан опрез када ходате преко белих површина на зебри).
Шта учинити након пада
Ако се оклизнете на леду и паднете, прво што треба да урадите је да утврдите да ли сте повређени. Немојте одмах устајати нити дозволити другима да вас одмах након пада придигну на ноге – тиме ћете избећи могућност погоршања евентуалне повреде. Останите пар тренутака у положају у ком сте пали и покушајте да сами процените како се осећате. Проверите своје тело. Да ли осећате јак бол у неком делу телу? Да ли можете да померате руке и ноге? Да ли сте приликом пада ударили главу? Потврдан одговор на било које од наведених питања захтева неодложну медицинску помоћ,
Након процене стања ваше повреде, уколико можете да устанете, окрените се на једну страну. Савијте колена према себи, одгурните се рукама, а затим користите ноге да усправите остатак тела. Устаните полако, уз нечију помоћ, уколико је могуће, како бисте спречили ризик од поновног пада. Ако сте са неким ко је пао и не може да устане, позовите помоћ и угрејте га.
Имајте у виду да и ако то не осетите одмах, постоји шанса да сте у паду повредили леђа, врат или неки други део тела. Ослушкујте сигнале које тело шаље. Ако почнете да осећате јак и упоран бол, јавите се лекару.
(РТ Балкан)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: